Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Media
Jesteś tu: Media > Polski > Aktualności

czerwiec 2018

2018-07-02 kategoria: informacja 

​"Rządy Pieniądza": o SSE, powiązaniu firm ze szkolnictwem branżowym i waloryzacji rent i emerytur
polskieradio.pl, 29.06.2018
Objęcie całego kraju specjalną strefą ekonomiczną, powiązanie firm ze szkolnictwem branżowym oraz waloryzacja rent i emerytur - to tematy, o których rozmawiali  Agnieszka Durlik, (KIG), Artur Bartoszewicz (SGH), Kamil Maliszewski (mBank) goście Anny Grabowskiej w programie "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.  
(…)
Artur Bartoszewicz dodał, że waloryzacja nie będzie żadnym obciązeniem dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tylko wszystkich, którzy płaca składki emerytalne i rentowe. - Najgorsze w obecnym systemie jest to, że ci którzy płaca składki nie odkładają pieniędzy dla siebie. One służą do wypłaty bieżących zobowiązań - dodał.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2162064,Rzady-Pieniadza-o-SSE-powiazaniu-firm-ze-szkolnictwem-branzowym-i-waloryzacji-rent-i-emerytur

Ofiarą wojen handlowych zawsze są klienci
polskieradio.pl, 28.06.2018
Zaostrza się konflikt w światowym handlu, po tym jak amerykański prezydent Donald Trump ogłosił podwyżkę ceł na towary pochodzące m.in. z Chin i Unii Europejskiej. Państwo Środka jak i UE odpowiedziały celnymi retorsjami w stosunku do amerykańskich towarów.
(…)
Czy mamy już do czynienia z wojną handlową? O tym m.in. z doktorem Arturem Bartoszewiczem z SGH - na antenie radiowej Jedynki rozmawiała Sylwia Zadrożna.
https://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/2161707,Ofiara-wojen-handlowych-zawsze-sa-klienci

Dopiszą dzieci do ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla niepełnosprawnych
rp.pl, 28.06.2018
W ustawie o rozwiązaniach dla niepełnosprawnych zabrakło dzieci. Posłowie chcą to zmienić za pomocą nowelizacji.
(…)
– Ponieważ ustawa została przyjęta odrębnym trybem, bez długich konsultacji publicznych, nie zdążono zauważyć, że prawo nie rozróżnia stopni niepełnosprawności u dzieci – tłumaczy. Inaczej sprawę widzi dr Paweł Kubicki z SGH, członek inicjatywy „Chcemy całego życia dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin".
http://www.rp.pl/Niepelnosprawni/306289986-Dopisza-dzieci-do-ustawy-o-szczegolnych-rozwiazaniach-dla-niepelnosprawnych.html

Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać?
polskieradio.pl, 27.06.2018
Na rynku mieszkaniowym mamy prawdziwy boom. Coraz więcej osób chce kupić własne mieszkanie. Deweloperzy nie nadążają za rosnącym popytem a akcja kredytowa rośnie w całym kraju. Banki oferują kredyty hipoteczne ze zmienną stopą oprocentowania. Ostatnio jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaapelował do banków o wprowadzanie do swoich ofert kredytorów o stałym oprocentowaniu. O tym jaka jest realna różnica w tych kredytach mówił w radiowej Jedynce prof. Waldemar Rogowski z SGH.
(…)
- Są trzy rodzaje oprocentowania kredytów: stałe, zmienne i hybrydowe. Banki coraz częściej idą w kierunku tzw. oprocentowania hybrydowego – wyjaśnia w radiowej Jedynce profesor Waldemar Rogowski z SGH w rozmowie z Justyną Golonko.
https://www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/2161346,Jakie-oprocentowanie-kredytu-hipotecznego-wybrac

EKG
Radio TOK FM, 27.06.2018
Odtworzenie sytuacji na rynku pracy. Dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Nowy Dzień
Polsat News, 27..06.2018
Zaostrzenie przepisów w sprawie składowania odpadów. Dr Marek Goleń

ZUS wyda setki milionów złotych na systemy informatyczne
polskieradio.pl, 26.06.2018
ZUS wykłada potężne pieniądze na system informatyczny - na jego modernizację chce wydać niemal 350 mln złotych.
(…)
− Dotychczasowy system to światowa czołówka - mówi dr Marcin Kawiński ze Szkoły Głównej Handlowej. Jak wyjaśnia, biorąc pod uwagę skalę działania systemu – obsługę kilkudziesięciu milionów osób, zakres przetwarzania informacji oraz jego stabilność, to system ten oceniany jest bardzo wysoko.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2161149,ZUS-wyda-setki-milionow-zlotych-na-systemy-informatyczne

Split payment ma postawić tamę podatkowym przekrętom
polskieradio.pl, 26.06.2018
Już 1 lipca wchodzą w życie przepisy o tzw. podzielonej płatności. Dzięki temu nabywca, który otrzymał fakturę za towar lub usługę, będzie mógł podzielić cenę na dwie części.
(…)
Na ten temat na antenie radiowej Jedynki z profesorem Dominikiem Gajewskim - szefem Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH - rozmawiał Błażej Prośniewski. Jak powiedział ekspert - VAT ma swoje zalety, ale także wady. Tzw. luka vatowska wynika z różnych stawek tego podatku. Przedmiotem przestępstw i nadużyć jest przede wszystkim tzw. stawka zerowa VAT.
https://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/2160621,Split-payment-ma-postawic-tame-podatkowym-przekretom

Fakty
TVN, 22.06.2018
Polska: Nieformalny szczyt UE. Prof. dr hab. Artur Nowak-Far

Jak ratować kapitalizm
holistic.news, 22.06.2018
Wydawałoby się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Mamy najwygodniejsze czasy od początku ludzkości. Bieda w krajach rozwiniętych nie jest już tak dotkliwa jak kiedyś. Prawie wszyscy mają telewizor, pralkę i lodówkę. Dotacje, zasiłki, stypendia ‒ biedni mają coraz więcej możliwości, żeby „jakoś przeżyć”.
(…)
– Piketty dowiódł, że zbyt wiele bogactwa tkwi w rękach niewielu oligarchów ‒ odpowiada prof. Elżbieta Mączyńska z SGH, prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. ‒ Myślimy, że najbiedniejszym żyje się w dzisiejszych czasach lepiej. Im rzeczywiście coś czasem skapnie, ale tylko tyle, że nie będą głodować. Głównym zagrożeniem dla systemu jest erozja klasy średniej i sytuacja młodych ludzi, którzy nie mogą do niej dołączyć. Nierówności wycinają środek – zostają tylko dwa bieguny: najbogatsi i względnie biedni. Tymczasem to klasa średnia zapewniała stabilność i spójność modelowi społeczeństwa, jaki znamy.
https://holistic.news/spoleczenstwo/jak-ratowac-kapitalizm,1359.html#top

Fakty o świcie
TVN24 Biznes i Świat, 21.06.2018
Nowoczesne sklepy samoobsługowe. Dr Joanna Żukowska

24 godziny po południu
TVN24 Biznes i Świat, 21.06.2018
Kobiety na meczach reprezentacji Iranu. Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska

EKG
Radio TOK FM, 21.06.2018
Rozmowa na temat Unii Europejskiej z prof. dr. hab. Arturem Nowakiem-Farem.

"Money. To się liczy". Wojny handlowe dobijają giełdę
money.pl, 20.06.2018
Pierwszym gościem programu jest dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Rozmawiamy o tym jak wojna celna pomiędzy USA i Chinami wpływa na warszawską giełdę. W drugiej części programu Barbara Nieścioruk z portalu wymarzonypies.pl radzi jak zapewnić dobrą opiekę psu podczas wakacyjnego wyjazdu właściciela.
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/money-to-sie-liczy-wojny-handlowe-usa-chiny,247,0,2409207.html

Jak przekonać Polaków do udziału w PPK? Edukacja i dodatkowe zachęty dla najmniej zarabiających
alebank.pl, 19.06.2018
Na razie popularność Pracowniczych Planów Kapitałowych i liczbę Polaków, którzy zdecydują się na przystąpienie do programu, oszacować jest równie trudno, jak wyniki meczów polskiej reprezentacji na Mistrzostwach świata w piłce nożnej. O tym, co zrobić, aby pracowników decydujących się na udział w PPK było jak najwięcej, mówili uczestnicy debaty "Budowa kapitału społecznego wokół Pracowniczych Planów Kapitałowych – bariery i pomosty”, która miała miejsce w czasie Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
(…)
– Jak wynika z badań Polacy marzą, żeby nie przejmować się finansami, żeby ktoś za nich nimi dobrze zarządzał. Klasa średnia marzy też o tym, żeby zostawić coś swoim dzieciom, czyli zgromadzić kapitał dla swoich dzieci – wyjaśniła prof. dr hab. Małgorzata Bombol.
https://alebank.pl/jak-przekonac-polakow-do-udzialu-w-ppk-edukacja-i-dodatkowe-zachety-dla-najmniej-zarabiajacych/?id=255651&catid=22870

EKG
Radio TOK FM, 19.06.2018
Rozmowa na aktualne tematy ekonomiczne. Dr Piotr Maszczyk

Polska i Świat
TVN24, 18.06.2018
Wizyta Fransa Timmermansa w Polsce. Dr Marcin Wajda.

Leki biologiczne wymagają specjalnego traktowania
pulsfarmacji.pl, 18.06.2018
Lekarze klinicyści nie mają wątpliwości, że w grupie leków biologicznych z dużą odpowiedzialnością należy podchodzić do kwestii zamiennictwa. Eksperci uczestniczący w seminarium naukowym "Substytucja - zamiennictwo -switch leków biologicznych" podkreślali, że złożoność działania molekuł biologicznych wymaga by decyzja o zamianie między lekami referencyjnymi a biopodobnymi lub pomiędzy różnorodnymi lekami biopodobnymi była podejmowana przez lekarzy na podstawie danych klinicznych oraz przy współudziale dobrze poinformowanego pacjenta.
(…)
"Pierwszym i zdecydowaniem priorytetowym kryterium wyboru leków powinna być zawsze skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo terapii"- oceniała prof. Ewelina Nojszewska z SGH. Jej zdaniem dopiero po uwzględnieniu pierwszego z kryteriów można spoglądać na kolejne kryterium oceniające efektywność ekonomiczną.
https://pulsfarmacji.pl/4697671,34016,leki-biologiczne-wymagaja-specjalnego-traktowania

Jak promować Polskę za granicą? - Poprzez sztukę, turystykę i sport!
polskieradio.pl, 16.06.2018
W ostatnich latach nie brakowało wydarzeń przyciągających do Polski obcokrajowców i budujących polską markę: szczyt NATO, Europejska Stolica Kultury, atrakcyjność inwestycyjna. Jak twierdzą eksperci – atutów do wykorzystania jest nadal wiele.
(…)
Jak możemy włączyć się w promocję naszego kraju? Dr Elżbieta Wąsowicz-Zaborek z Szkoły Głównej Handlowej wyjaśniała, że zacząć należy od zmiany myślenia. - Skojarzenia na temat Polski są różne. Problem polega na tym, że sami mieszkańcy nie widzą jego atutów. Zimny Bałtyk jest czymś niespotykanym na skalę światową. Do prawie wszystkich lasów możemy swobodnie wejść, posiadamy też doskonałą infrastrukturę - wyliczała.
https://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/2150789

Analizy
Radio TOK FM, 15.06.2018
Program Mieszkanie +. Dr Adam Czerniak

Poranek RDC
Radio RDC, 15.06.2018
Centralny Port Komunikacyjny. Rozmowa z dr. Arturem Bartoszewiczem.

Sygnały Dnia
PR1, 15.06.2018
Uszczelnienie systemu podatkowego. Rozmowa z dr. Hab. Dominikiem Gajewskim.

Zapraszamy do Trójki
PR3, 14.06.2018
Gospodarka na terenach zaborczych. Prof. dr hab. Wojciech Morawski

EKG
Radio TOK FM, 12.06.2018
Rozmowa na aktualne tematy ekonomiczne. Dr Jakub Borowski.

Nie da się ukryć
TVPinfo, 11.06.2018
Rozwój Polski wschodniej. Dr Artur Bartoszewicz

To nie imigranci, ale sztuczna inteligencja może nam zabrać miejsca pracy
alebank.pl, 11.06.2018
Jak nowe technologie zmieniają rynek pracy – mówi prof. dr hab. Andrzej Sobczak kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką w Szkole Głównej Handlowej
(…)
- Naszą główną przewagą konkurencyjną i siłą rynkową w skali globalnej był tani pracownik. Niestety, ten pracownik robi się coraz droższy, przez wymienione przez Pana czynniki. Po drugie zasób pracowników w wieku produkcyjnym jest coraz mniejszy. I pracodawcy, przede wszystkim w sektorze usług muszą szukać innych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań są właśnie automaty i roboty, przy czym nie musi to być robot czy automat w postaci fizycznego urządzenia.
https://alebank.pl/to-nie-imigranci-ale-sztuczna-inteligencja-moze-nam-zabrac-miejsca-pracy/

Trump walczy z globalizacją. "Mamy się czym martwić"
money.pl, 11.06.2018
- Prezydent Stanów Zjednoczonych próbuje walczyć z globalizacją. Zaczęło się dość niewinnie od wprowadzenia ceł na aluminium i stal, ale może być ciąg dalszy - komentował szczyt G7 w programie "Money. To się liczy" dr Jakub Borowski, ekonomista z SGH.
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trump-cla-globalizacja,0,0,2408448.html

Unia tanich rozmów. Rozmowa z dr. Rafałem Towalskim
Rzeczpospolita, 11.06.2018
Parlament Europejski i Rada DE ustaliły maksymalne ceny rozmów telefonicznych i wiadomości międzynarodowych. Opłaty za połączenia w UE powinny wreszcie spaść. Dlaczego obecnie są one tak wysokie.
(…)
Unia nie jest prekursorem, jeżeli chodzi o próby uregulowania opłat za połączenia. Takie rozwiązania wcześniej próbowano wprowadzić w Afryce Środkowej i Południowej. Struktura opłat za połączenia jest bardzo skomplikowana. Operatorzy często, aby można było przesłać sygnał, zawierają między sobą kilkanaście rodzajów umów. Ich koszty są wysokie, co przekłada się na stawki za rozmowy i przesyłanie danych.

Mniej bezzwrotnych dotacji, więcej pożyczania
pb.pl, 11.06.2018
Wkrótce gminy będą musiały przygotować się na ograniczenie wsparcia z budżetu UE. Ofertę mają m.in. EBI i fundusze, a rząd liczy na PPP.
(…)
— Propozycja nowego budżetu UE oznacza jedno: mniej pieniędzy na inwestycje sektora publicznego w Polsce. A nie tylko kwoty są ważne, ważna jest też struktura budżetu i nowe unijne reguły, które będą faworyzowały inwestycje w badania i rozwój, czyli innowacje. Jednocześnie będzie mniej pieniędzy na budowę dróg czy remonty szkół i szpitali. Samorządy nie generują dziś innowacji, a inwestując np. w termomodernizację przedszkola, nie generują też unijnej wartości dodanej, co zgodnie z nowymi założeniami będzie istotnym kryterium w rozdysponowaniu dotacji. Dlatego muszą się przygotować na to, że mocno dostaną po kieszeni — mówi dr Marcin Wajda z Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej.
https://www.pb.pl/mniej-bezzwrotnych-dotacji-wiecej-pozyczania-931680

Ekonomia Raport
TV Republika, 8.06.2018
Polityka międzynarodowa. Dr Artur Bartoszewicz

To był dzień na Świecie
Polsat News, 8.06.2018
Szczyt G7. Prof. Dr Hab. Katarzyna Żukrowska

Wiadomości
PR Lublin, 7.06.2018
Współpraca SGH z liceum.

EKG
Radio TOK FM, 7.06.2018
Gościem audycji jest prof. Elżbieta Mączyńska.

Zamieszanie w kształceniu niepełnosprawnych: Nowe prawo ma chronić dzieci, a w rzeczywistości może im zaszkodzić
serwisy.gazetaprawna.pl, 7.06.2018
Zgodnie z nową ustawą o finansowaniu oświaty subwencja przekazana na uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub zajęć rewalidacyjno-wychowawczych może być wykorzystana tylko na pokrycie wydatków bezpośrednio związanych z ich nauką i terapią. Choć takiej zmiany od dawna domagali się rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, dyrektorzy placówek ostrzegają, że zmiana może obrócić się przeciwko nim.
(…)
– Przepis to w zamyśle dobre rozwiązanie dla uczniów. Do tej pory pieniądze można było rozliczać dość dowolnie, więc zdarzały się placówki, które zarabiały na niepełnosprawności. Teraz nie będzie już mowy o tym, by finansować z nich np. dodatkowy etat polonisty. Wszystko musi być przeznaczone na pracę z dzieckiem – kon truje dr Paweł Kubicki, który zajmuje się problematyką niepełnosprawności, ekonomista w Szkole Głównej Handlowej.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1128793,zamieszanie-w-ksztalceniu-niepelnosprawnych.html

Ciężar uszczelnienia ponoszą podatnicy
rp.pl, 6.06.2018
To, co fiskus nazywa walką z agresywną optymalizacją, jest zwiększeniem obciążeń podatkowych bez podnoszenia stawki CIT – twierdzą eksperci SGH.
(…)
Centrum Analiz i Studiów Podatkowych Szkoły Głównej Handlowej przyjrzało się zmianom w ustawie o CIT, które obowiązują od początku roku. Wnioski z tej ekspertyzy są niepokojące, wskazują, że część przyjętych rozwiązań rozmija się z głównym celem, jaki postawiło przed sobą Ministerstwo Finansów, czyli uszczelnieniem systemu CIT.
http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/306069910-Ciezar-uszczelnienia-ponosza-podatnicy.html

Zapraszamy do Trójki
PR3, 5.06.2018
Plan Marshalla. Prof. dr hab. Wojciech Morawski

Spór handlowy to nie wojna. Ale może się w nią zmienić
biznes.gazetaprawna.pl, 5.06.2018
Po nałożeniu sankcji na europejskie stal i aluminium Waszyngton bierze na celownik motoryzację. Bruksela chce pokazać, że nie da sobie w kaszę dmuchać – i szykuje odpowiedź. Prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1128095,cla-na-stal-i-aluminium-wojna-handlowa.html

IRG SGH: Wskaźnik koniunktury w rolnictwie wzrósł r/r do -1,7 pkt w II kwartale
money.pl, 5.06.2018
Ogólny wskaźnik koniunktury w rolnictwie zwiększył się o 1,4 pkt r/r do -1,7 pkt w II kw. 2018 r., poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.
(…)
Poprawa koniunktury jest efektem sezonowym, krótkotrwałym, zaś spadkowa tendencja średniookresowa (wyrażająca się w przebiegu składowej cyklicznej IRGAGR) utrwala się, podkreślono w materiale.
https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/irg-sgh-wskaznik-koniunktury-w-rolnictwie,19,0,2407955.html

Konwencja MLI nie zmieni zasad opodatkowania zakładów
Rzeczpospolita Podatkowa, 4.06.2018, dr hab. Marcin Jamroży
Konwencja Wielostronna MLI od 2019 r. zacznie automatycznie obowiązywać dla większości bilateralnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy dotyczące zakładu będą jednak przez Polskę negocjowane dwustronnie.
(…)
Nie zmieni się definicja zakładu w formie przedstawiciela (agenta) zależnego, zakładająca, zgodnie z art. 12 MLI, objęcie szerszego zakresu struktury komisantów i innych dystrybutorów. Zakład w formie zależnego agenta zostanie ustanowiony również w sytuacji, gdy zawarcie umowy wynika bezpośrednio z działania agenta na rzecz mocodawcy, nawet jeżeli umowa nie zostanie przezeń zawarta, ale osoba ta zwyczajowo odgrywa główną rolę w doprowadzeniu do zawarcia umów, które są rutynowo zawierane bez istotnych zmian przez przedsiębiorstwo.

Więcej pieniędzy dla Erasmusa
pb.pl, 4.06.2018
Wielkim zwycięzcą unijnego budżetu w kolejnej perspektywie finansowej jest Erasmus.
(…)
— Choć zwiększenie wydatków na program Erasmus należy ocenić pozytywnie z punktu widzenia całej UE, to w przypadku Polski — niekoniecznie. Nasz kraj nie jest dziś największym jego beneficjentem. Jest on korzystny przede wszystkim dla krajów bardziej rozwiniętych, a więc Niemiec, Francji, Włoch czy Hiszpanii. Należy więc bezwzględnie zastanowić się nad zwiększeniem możliwości absorpcji pieniędzy z tego programu przez Polskę — uważa Marcin Wajda, doktor ze Szkoły Głównej Handlowej (SGH).
https://www.pb.pl/wiecej-pieniedzy-dla-erasmusa-931082

Wydarzenia
Polsat News, 2.06.2018
Stosunki USA-KRL-D. Prof. dr hab. Wojciech Morawski

Unia bankowa z podtekstem
Gazeta Bankowa, 1.06.2018, prof. dr hab. Małgorzata Zaleska
Podczas długiego weekendu majowego przeczytałam wywiad, którego udzielił Wim Mijs, prezes European Banking Federation (EBF), na temat unii bankowej (GREEK businessfile, April-May 2018, www.economia.gr). Głównym przesłaniem wywiadu jest pełne poparcie dla idei unii bankowej. Osobiście nie jestem aż tak dużą entuzjastką idei, a przede wszystkim konkretnych rozwiązań w ramach europejskiej unii bankowej, jak prezes Mijs.
(…)
Warto przy tej okazji przypomnieć także, że w odpowiedzi na ostatni, globalny kryzys finansowy stwierdzono, że duże, transgraniczne banki tworzą ryzyko systemowe i mogą być nawet zagrożeniem dla finansów publicznych państw, w których funkcjonują. Są one bowiem „zbyt duże żeby upaść" i w przypadku ich ewentualnych problemów finansowych będą ratowane z pieniędzy podatników, jak miało to miejsce chociażby po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers.

Kwestia tożsamości
Gazeta Bankowa, 1.06.2018, dr hab. Grzegorz Szulczewski
Jakbyście się Państwo poczuli, gdyby kierownik działu informatycznego i jednocześnie członek zarządu na spotkaniu top menedżerów mówił o swoim banku, że jest dysfunkcyjną firmą? Sam bank przez trzy ostatnie lata jest pod kreską i skurczyły się jego udziały na rzecz konkurencji. Jako globalny bank intensywnie rozbudowywał się do roku 2008, do roku kryzysu finansowego.
(…)
Szukając wytłumaczenia tych dwóch odmiennych reakcji na sytuację opisywanych banków, odkrywamy różnicę dotyczącą spraw zasadniczych. Chodzi o rozumienie najszerszego kręgu wspólnoty, a mianowicie o rozumienie i - dodajmy - odczuwanie spraw związanych z narodową tożsamością

Nie liczcie na przyszłe pokolenia. Będziecie sami płacić rachunki
Forbes, 1.06.2018, Eryk Stankunowicz
Młodzi Polacy, jeżeli myślicie, że przejdziecie na emeryturę wcześniej niż w wieku 75 lat, to jesteście naiwni - mówi profesor ekonomii, który projektował i wdrażał system emerytalny działający w Polsce od dziewiętnastu lat
(…)
Zasada jest prosta: nie generujemy żadnych zobowiązań, które nie miałyby pokrycia. Innymi słowy, bieżąca wartość strumienia składek i wypłat są sobie równe nie dlatego, że ktoś tak zdecydował, tylko w tym systemie nie da się inaczej, bo on to robi sam. Automatycznie dostosowuje do siebie zobowiązania i wpływy, czyli dostaniemy tyle emerytur, ile składek wpłaciliśmy.

Nowoczesna gospodarka odpadami kosztuje, a każdy chce płacić jak najmniej. Tak powstają nielegalne wysypiska. Rozmowa z prof. Zbigniewem Grzymałą.
audycje.tokfm.pl, 1.06.2018
Prof. Zbigniew Grzymała – kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH w Warszawie – komentuje ostatnie pożary wysypisk śmieci w całej Polsce. Zauważa, że nawet jeśli gdzieś doszło do samozapłonu, to był on efektem zaniedbań właścicieli wysypisk, którzy nie zabezpieczyli śmieci łatwopalnych przed działaniem promieni słonecznych. Rząd zapowiedział zaostrzenie prawa dotyczącego składowania odpadów. Zdaniem profesora zyskają na tym przedsiębiorstwa komunalne, które łatwiej dotować, dzięki czemu te nie będą musiały podnosić cen.
http://audycje.tokfm.pl/podcast/Nowoczesna-gospodarka-odpadami-kosztuje-a-kazdy-chce-placic-jak-najmniej-Tak-powstaja-nielegalne-wysypiska-Rozmowa-z-prof-Zbigniewem-Grzymala/62969

Mieszkania w ujęciu holistycznym
Bank, 1.06.2018
Z prof. dr. hab. Zbigniewem Krysiakiem ze Szkoły Głównej Handlowej, prezesem Instytutu Myśli Schumana, rozmawiała Bożenna Chlabicz, redaktor naczelna kwartalnika „Finansowanie Nieruchomości".
(…)
Celem jest tworzenie równowagi gospodarczej i eliminowanie podziału na Polskę A i B. Przedsiębiorca - niezależnie od tego, gdzie funkcjonuje - będzie miał prawo złożyć aplikację do wybranej strefy ekonomicznej i, po spełnieniu konkretnych kryteriów, będzie traktowany, jakby w niej działał. Co istotne, rozwiązanie to nie wymaga negocjacji z Brukselą. Obecnie spółki, które zarządzają strefami ekonomicznymi, ograniczają się do zarządzania aktywami trwałymi i nie zajmują się działalnością firm. Teraz będą one musiały rozszerzyć zakres aktywności, zdobyć kompetencje w zakresie oceny projektów i zarządzania ryzykiem.

Koniec wojny cenowej w branży KEP Klientów e-commerce czekają podwyżki cen za dostawę krajową
Eurologistics, 1.06.2018, dr Aneta Pluta-Zaremba
Czy czeka nas w najbliższych miesiącach, a może latach podwyżka cen usług kurierskich? Kto na tym zyska, kto zaś straci? Na czym będą budować przewagę konkurencyjną operatorzy KĘP? Te pytania warto zadać w obliczu doniesień prasowych o wzroście cen dostaw przesyłek B2C dla e-commerce.
(…)
Po kilkunastu latach wojny cenowej i ciągłego spadku opłat za dostawą przesyłek, branża KĘP sygnalizuje podwyżki i zanosi się, że to będzie trwały trend. Symptomy zmian widać było od wielu miesięcy: spadek rentowności największych operatorów zwłaszcza w działalności krajowej przy rosnących wolumenach paczek w segmencie B2C, czy przejęcie InPostu (jednego z pionierów niskich cen i dni darmowej dostawy na Allegro) przez międzynarodowy fundusz inwestycyjny Advent International. Inwestor odsunął groźbę bankructwa i podjął działania na rzecz poprawy rentowności, m.in. zwiększył marżę poprzez zmianę warunków rabatowych dla poszczególnych klientów.

Grozi nam koniec dofinansowań z UE?
rp.pl, 1.06.2018
Gościem programu Tomasza Pietrygi #RZECZoPRAWIE był profesor Artur Nowak-Far z SGH.
http://www.rp.pl/RZECZoPRAWIE/180539954-Artur-Nowak-Far---Grozi-nam-koniec-dofinansowan-z-UE.html

Strategiczne umiędzynarodowienie
Forum Akademickie, 1.06.2018, Piotr Kieraciński
Miasto musi być liderem procesu umiędzynarodowienia, Wpisując akademickość do strategii rozwoju Lublina postanowiliśmy, że będzie to jeden z czterech głównych filarów rozwoju miasta, a umiędzynarodowienie będzie dawało impuls do zmian uczelni, l to się dzisiaj dzieje.
(…)
Rozmowa z dr. Mariuszem Saganem, wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Mamy cel wspólny: sprowadzić do Polski jak najwięcej studentów zagranicznych. Ale także każda uczelnia chce ich mieć u siebie, a zatem konkurują między sobą. również na poziomie miast, czego przejawem jest otwieranie podobnych kierunków studiów. Przejścia kadry z jednej uczelni do drugiej były do niedawna zmorą lubelskich uczelni. Mam wrażenie, że (o się ostatnio uspokoiło. Jeśli chodzi oluiiia hotc. to jest to wspólne budowanie kompetencji i ekspertyzy.

Jak nauczyć młodych zarządzania pieniędzmi?
fintek.pl, 1.06.2018
Studia ekonomiczne znajdują się w czołówce kierunków najchętniej wybieranych przez polskich studentów. Prestiż, ciekawa praca i szansa na wysokie zarobki powodują, że młodzi Polacy chętnie na nie stawiają, w czym dopingują ich rodzice. Dobra pensja i teoretyczna wiedza ekonomiczna nie muszą jednak chronić przed problemami finansowymi.
(…)
– Te profesje są uważane powszechnie za prestiżowe, a równocześnie na te akurat zawody zapotrzebowanie na rynku pracy jest bardzo duże. Umożliwiają one zdobycie ciekawego doświadczenia i zajmują wysokie pozycje w raportach płacowych. Ponadto zawód przedsiębiorcy był często „przepustką” do zmiany sytuacji materialnej pokolenia rodziców, stąd jest on darzony szczególnym sentymentem – wyjaśnia prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, ekspert Deutsche Bank.
https://fintek.pl/jak-nauczyc-mlodych-zarzadzania-pieniedzmi/

Archiwum