Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Media
Jesteś tu: Media > Polski > Aktualności

sierpień 2017

2017-08-02 kategoria: informacja 

​Ekonomia Raport
TV Republika, 3.08.2017
Wyjazdy turystyczne Polaków. Dr Artur Bartoszewiczem

Krzywe Zwierciadło
Superstacja, 3.08.2017
Rozmowa z dr Arturem Bartoszewiczem

Poranek RDC
Radio RDC, 3.08.2017
Rozmowa na aktualne tematy polityczno-gospodarcze. Prof. Elżbieta Mączyńśka

Zalety wolnego zawodu
bezale.pl, 3.08.2017
Elastyczność czasu i miejsca pracy to – zdaniem ponad 54 proc. profesjonalistów ankietowanych przez jeden z banków najbardziej istotna zaleta wykonywania wolnego zawodu.
(…)
Tylko niespełna 2 proc. ankietowanych wykonuje pracę na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia. – W badaniu populacja wolnych zawodów składała się z inżynierów, przedstawicieli branż medycznych, usług finansowych, artystycznych, prawnych oraz związanych z budownictwem i nieruchomościami – wymienia prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej. – Już sama mozaika zawodów w badanej próbie pokazuje, że jest ona niejedno¬rodna, a co za tym idzie, może różnić się znacząco potrzebami i oczekiwaniami.
http://bezale.pl/2017/08/03/zaleta-wolnego-zawodu/

EKG
Radio TOK FM, 2.08.2017
Rozmowa na aktualne tematy polityczno-gospodarcze. Prof. Elżbieta Mączyńska, dr Jakub Borowski

Rynek Finansowania Nieruchomości: Nierówność stron umowy kredytowej źródłem przerzucania ryzyka przez bank na klienta
alebank.pl, 2.08.2017, dr hab. Zbigniew Krysiak
Problem kredytów walutowych 1 jest niewątpliwie kluczowym zagadnieniem w polskiej gospodarce, które wymaga rozwiązania, gdyż w przeciwnym razie może w niedługiej perspektywie dojść do kryzysu.
(…)
Przesłanki do przywracania równowagi stron przy kredycie walutowym: Głównym czynnikiem ryzyka jest ryzyko kursowe, które nie jest zabezpieczane po stronie kredytobiorców.
http://alebank.pl/rynek-finansowania-nieruchomosci-nierownosc-stron-umowy-kredytowej-zrodlem-przerzucania-ryzyka-przez-bank-na-klienta-inequality-between-bank-and-borrower-as-a-source-of-risk-shifting/?id=230599&catid=990

Konsument nie musi bać się bankructwa biura podróży
rp.pl, 1.08.2017
Komponując wakacje w sieci, konsument nie będzie musiał obawiać się bankructwa współorganizatora.
(…)
– Oznacza to objęcie ochroną nowej, dużej grupy turystów, którzy sami szukają w internecie pakietów wakacyjnych dostosowanych do swoich potrzeb i np. rezerwują transport i pobyt w hotelu u tego samego sprzedawcy albo wynajmują samochód za pośrednictwem strony internetowej, na której dokonali rezerwacji lotu – tłumaczy prof. Hanna Zawistowska z Katedry Turystyki Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.rp.pl/Konsumenci/308019967-Konsument-nie-musi-bac-sie-bankructwa-biura-podrozy.html

PMI: wynik słabszy od oczekiwań. Co to oznacza dla naszej gospodarki?
polskieradio.pl, 1.08.2017
Na ożywienie w inwestycjach jeszcze będziemy musieli poczekać. Taki wniosek płynie z najnowszych odczytów indeksu PMI, które okazały się niższe od oczekiwań.
(…)
Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze przemysłowym spadł w Polsce w lipcu, ale jak mówi Adam Czerniak ze Szkoły Głównej Handlowej, główny ekonomista Polityki Insight, nie jest to powód do obaw, tym bardziej, że bardzo dobre odczyty zanotowali nasi partnerzy handlowi, mimo również lekkiego spadku wskaźnika PMI w strefie euro.
http://www.polskieradio.pl/42/5725/Artykul/1801820,PMI-wynik-slabszy-od-oczekiwan-Co-to-oznacza-dla-naszej-gospodarki

Moralna „cena” ceny dynamicznej
Gazeta Bankowa, 1.08.2017, dr hab. Grzegorz Szulczewski
Lato, wakacje! Nim jednak zagrzeje się Bałtyk czy zapniemy pasy, by odlecieć do ciepłych krajów, możemy się nieźle zdenerwować. Próbowali Państwo kupić bilet lotniczy czy wycieczkę przez internet? Jeśli będziemy kilka ra/y wchodzić na stronę zagranicznych biur podróży, to za każdym razem będzie inna cena za wycieczkę. Widocznie przed chwilą na tzw. ostatni pokój nad ciepłym morzem miało chęć więcej osób, więc cenę podwyższono. Tak sobie na początku myślimy. Gdy jednak zbadamy sprawę, to dowiemy się 0 programach komputerowych, które mają za zadanie elastycznie ustalać ceny.
(…)
Gdy dłużej poszukamy informacji, to okaże się, że oprogramowanie ustalające „dynamiczne ceny" działa jeszcze bardziej perfidnie. Dla przykładu smartfonowe taxi nie ma skrupułów i nawet bada stan baterii w naszym telefonie. Jeśli jest bliska rozładowania, podbija cenę, wychodząc z założenia, że klient będzie chciał jak najszybciej dokonać zamówienia i będzie skłonny więcej zapłacić za kurs. Sprytne, ale czy jednak tak do końca uczciwe jest korzystanie ze słabości klienta?

W Polsce Wschodniej żyje się dłużej, najkrócej na Śląsku
biznes.interia.pl, 1.08.2017
Żyjemy coraz dłużej, ale wciąż krócej niż w wielu europejskich krajach. Co więcej istnieją spore różnice pomiędzy przeciętnym trwaniem życia w poszczególnych regionach kraju. I tak panowie w Polsce żyją przeciętnie 73,9 lat, natomiast kobiety 81,9 lat - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za zeszły rok.
(…)
W porównaniu z sytuacją sprzed dwóch dekad żyjemy dłużej odpowiednio o 7,7 i 6,7 lat. Agnieszka Chłoń-Domińczak, ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, tłumaczy, że krótsze życie mężczyzn w porównaniu z paniami jest zjawiskiem powszechnym. - Dzieje się tak praktycznie we wszystkich krajach. Właściwie to zasada: kobiety żyją dłużej - wyjaśnia. I dodaje: - Także różnice w długości życia pomiędzy krajami, ale także wewnątrz krajów, w poszczególnych regionach są typowe.
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/w-polsce-wschodniej-zyje-sie-dluzej-najkrocej-na-slasku,2531476,4199

Archiwum