Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Media
Jesteś tu: Media > Polski > Aktualności

SGH kuźnią prezesów według „Rzeczpospolitej”

2016-12-07 kategoria: informacja ranking 

​​Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Politechnika Warszawska zajęły ex aequo 1. miejsce w rankingu „Kuźnia prezesów”, czyli w zestawieniu uczelni, które wykształciły najwięcej szefów największych polskich firm.

Gazeta zwraca uwagę​, że wzrasta liczba prezesów, którzy studiowali w latach 90., gdy szkoły wyższe rozwijały programy z zakresu zarządzania i marketingu. „Ich udział w naszym zestawieniu rośnie, czego przejawem jest też sukces warszawskiej SGH, która w tym roku po siedmiu latach nieobecności wróciła na podium zestawienia (przed rokiem zajmowała piąte miejsce). Ma tylu absolwentów wśród prezesów co kilkakrotnie większa Politechnika Warszawska” – pisze Anita Błaszczak.

Przywołuje słowa rektora SGH prof. Marka Rockiego, że „misją uczelni jest kształcenie pracodawców, a nie pracobiorców. – Dlatego tak ważny jest udział przedsiębiorców w kreowaniu i ocenie oferty dydaktycznej SGH, a także w prowadzeniu zajęć. Wielu pracowników SGH bierze bezpośredni udział w zarządzaniu przedsiębiorstwami”.

W komentarzu „Szarża absolwentów ekonomii” Krzysztof Adam Kowalczyk zauważa, że SGH „szturmem wdarła się w tym roku na podium rankingu. Zasłużony awans uczelni ekonomicznej to sygnał nadchodzącej zmiany pokoleniowej wśród polskich szefów. Na biznesowe wyżyny wspina się właśnie pokolenie, które studia kończyło w latach 90., kiedy dzięki rozwojowi gospodarki rynkowej w Polsce wykształcenie ekonomiczne zaczęło przynosić sowity zwrot z inwestycji we własną edukację. Wcześniej, w latach 80. studia ekonomiczne wydawały się kierunkiem dla marzycieli, mało praktycznym, niedającym szans zawodowych”. ​

Za SGH (6,60%) i Politechniką Warszawską (6,60%) uplasowały się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (6,42%), Politechnika Śląska w Gliwicach i Uniwersytet Warszawski (obie po 6,24%).

Archiwum