Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Media
Jesteś tu: Media > Polski > Aktualności

lipiec 2018

2018-07-02 kategoria: informacja 

Nie da się ukryć
TVPinfo, 31.07.2018
Rządowy program „Dobry Start”. Dr Artur Bartoszewicz

EKG
Radio TOK FM, 31.07.2018
Rozmowa na aktualne tematy gospodarcze. Wyższe rachunki za prąd. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska
Ulga na start rozpędza się powoli
praca.gazetaprawna.pl, 31.07.2018
Pierwsze dwa miesiące jej funkcjonowania nie przyniosły rewolucji. Z nowych rozwiązań skorzystało niecałe 35 tys. przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów winna może być możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej
(…)
– Wiele osób, które rozpoczyna działalność, obawia się, czy każdego miesiąca będzie mieć środki na opłacenie pełnej składki zdrowotnej – zauważa prof. Jan Klimek ze Szkoły Głównej Handlowej, przewodniczący zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego. – A nie jest to mała kwota. Bo już na starcie osoba prowadząca firmę musi wpłacić do ZUS blisko 320 zł. I dlatego uważam, że nowa ulga tak naprawdę nie spowoduje przełomu.
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1197034,ulga-na-start-dla-nowych-przedsiebiorcow.html
 
Coraz mniej rąk do pracy, coraz niższe świadczenia emerytalne
newsrm.tv, 31.07.2018
Prognozy dla przyszłych emerytów są niepokojące. W zgodnej opinii ekspertów, Polacy obecnie pracujący na etatach, gdy za kilkadziesiąt lat przejdą na emeryturę, będą mogli liczyć zaledwie na świadczenie w wysokości ok. 1/3 ostatniej pensji.
(…)
Na szczęście jesteśmy świadkami stopniowego polepszania się sytuacji. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nie może polegać na systemie emerytalnym i zaczyna korzystać np. z rozwiązań III filaru emerytalnego. Cieszy również to, że oszczędza relatywnie duża liczba kobiet – grupy, która szczególnie narażona jest na niskie świadczenia – komentuje prof. Małgorzata Bombol, Szkoła Główna Handlowa, ekspert Deutsche Bank Polska.
https://newsrm.tv/komunikat-pr/coraz-mniej-rak-pracy-coraz-nizsze-swiadczenia-emerytalne/
 
"Rządy Pieniądza": prąd nas uderzy po kieszeni? Komentarze ekspertów
polskieradio.pl, 30.07.21018
Z prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej, cytowanych przez poniedziałkową "Rzeczpospolitą" wynika, że w 2030 roku łączny koszt prądu dla firm i gospodarstw domowych ma być o 80 procent wyższy niż w 2015 roku. Dziś może także paść rekord zapotrzebowania na energię.
(…)
"Rzeczpospolita" pisze, że wysokie ceny energii przełożą się na spadek konkurencyjności polskich firm. Profesor Elżbieta Mączyńska z Szkoły Głównej Handlowej i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego mówiła, że jest to poważne zagrożenie dla przedsiębiorstw, choć, jak zaznaczyła, duże znaczenie będzie miało to, czy droższy prąd będzie impulsem dla firm do większego stosowania energooszczędnych technologii. Wskazywała przy tym, że obawy są uzasadnione, bo koszt energii ma wpływ na ceny w wielu dziedzinach gospodarki.
Doktor Artur Bartoszewicz ze SGH zgodził się, że firmy muszą postawić na zmianę technologiczną, ale, jak podkreślił, całości miksu energetycznego nie da się zmienić z dnia na dzień - potrzeba na to kilkunastu-kilkudziesięciu lat i ogromnych nakładów inwestycyjnych, które pokryją głównie klienci.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2172840,Rzady-Pieniadza-prad-nas-uderzy-po-kieszeni-Komentarze-ekspertow
 
Debata PR24 o przyszłości polskiego rolnictwa
polskieradio.pl, 26.07.2018
- To, co obecnie rząd zaprezentował, jest słusznym działaniem. Rzeczywiście trzeba spojrzeć na rolnictwo z jednej strony krytycznie, ale z drugiej strony pomóc temu rolnictwu - mówił były minister rolnictwa Gabriel Janowski.
(…)
- Jeżeli dalej Rosja zainwestuje w rolnictwo, Ukraina zainwestuje w rolnictwo, jeżeli będzie się dalej inwestować, tak jak inwestuje się w Ameryce Południowej, to rzeczywiście jako cała Europa będziemy mieć bardzo poważny problem z lokowaniem naszych produktów – oceniał prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk.
https://www.polskieradio.pl/130/6383/Artykul/2172378,Debata-PR24-o-przyszlosci-polskiego-rolnictwa
 
"Bilans". Czy w Polsce zabraknie prądu?
tvn24bis.pl, 26.07.2018
Wpływ upałów na polski system energetyczny - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gośćmi Pawła Blajera byli dr Krzysztof Księżopolski ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o klimacie. O problemach rynku pracy mówił zaś Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
https://tvn24bis.pl/bilans,111,m/bilans-czy-w-polsce-zabraknie-pradu,856707.html
 
"Rządy Pieniądza": znamy zarys matczynych emerytur. Czy to ma sens?
polskieradio.pl, 26.07.2018
Wicepremier ds. społecznych Beata Szydło poinformowała, że jest gotowa pierwsza wersja projektu ustawy, wprowadzającej tzw. matczyne emerytury. Przewiduje ona, że matki, które miały co najmniej czwórkę dzieci, a nigdy nie pracowały, uzyskają prawo do otrzymywania najniższej emerytury.
(…)
Z kolei dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej sprzeciwia się matczynym emeryturom - jego zdaniem nie powinno się w ogóle wprowadzać "specjalnych" emerytur. Podkreślił, że jeśli dzieci w rodzinie 4+ są zdrowe, to nie powinny mieć problemów z utrzymaniem rodziców na starość. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy są np. niepełnosprawne - wówczas, zdaniem eksperta, takie rodziny faktycznie powinny być objęte państwowym wsparciem, proporcjonalnie do potrzeb.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2171741,Rzady-Pieniadza-znamy-zarys-matczynych-emerytur-Czy-to-ma-sens
 
Chętnych do pracy na najniższych stanowiskach w urzędach brak. Od kandydatów wymaga się doświadczenia zawodowego
pl.theworldnews.net, 26.07.2018
Dobra sytuacja na rynku pracy nie sprzyja szefom urzędów w pozyskiwaniu specjalistów. Dochodzi wręcz do odwrotnej sytuacji – nagminnie odchodzą doświadczeni pracownicy. Tylko w ubiegłym roku o połowę wzrosła fluktuacja w służbie cywilnej, która wynosi już 11,1 proc.
(…)
– Większość urzędów wciąż jednak nie potrafi zachęcić młodych osób i przekonać, że poza pensją, która może na początku nie jest duża, oferuje inne korzyści, np. ruchomy czas pracy czy możliwość rozwoju. Pozapłacowe korzyści z pracy w administracji powinny być wyraźnie podkreślane – mówi prof. Tomasz Rostkowski z Instytutu Kapitału Ludzkiego, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. – To, co proponuje resort cyfryzacji, jest normą w każdej szanującej się firmie i takie rozwiązania powinny zastosować inne urzędy, bo przy obecnej sytuacji na rynku pracy nikt wartościowy nie będzie chciał dla nich pracować – dodaje.
https://theworldnews.net/pl-news/chetnych-do-pracy-na-najnizszych-stanowiskach-w-urzedach-brak-od-kandydatow-wymaga-sie-doswiadczenia-zawodowego
 
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę do poprawki?
polskieradio.pl, 25.07.2018
W listopadzie 2017 roku Sejm przyjął ustawę ograniczającą handel w  niedziele. W jej efekcie sklepy są otwarte w niedzielę dwa razy w miesiącu, a także w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną przed Wielkanocą. Ograniczenie obowiązuje od marca 2018 roku.
(…)
– Małe sklepy nie są w stanie zaproponować żadnych promocji i zwykle mają wyższe ceny. Jeśli ludzie kupują na zapas, to znaczy, że w niedzielę do tych małych sklepów już nie potrzebują chodzić – powiedział dr Artur Bartoszewicz.
https://www.polskieradio.pl/7/4399/Artykul/2171576
 
EKG
Radio TOK FM, 25.07.2018
Rozmowa na aktualne tematy ekonomiczne. Warszawska giełda. Dr Piotr Maszczyk
500 plus przestało działać. Liczba urodzeń wciąż spada
nczas.com, 25.07.2018
GUS podał, że w maju urodziło się 32 tys. dzieci, a to oznacza kolejny spadkowy miesiąc pod tym względem w porównaniu do roku ubiegłego. Czy to oznacza, że 500 plus przestało działać?
(…)
„Ja się spadku efektu 500+ spodziewałam. Byłam wśród osób, która uważają, że efekt 500+ będzie krótkookresowy, że może zmienić tylko kalendarz urodzeń. I to tych osób, które mają już jedno dziecko, a chcą dwójki dzieci. Jeśli spojrzeć, jakie urodzenia pojawiały się ostatnio najczęściej, to było właśnie drugie i trzecie dziecko w rodzinie. Ci, którzy myśleli, by mieć kolejne dziecko, tylko przyśpieszyli decyzję. Natomiast spada liczba pierwszych urodzeń. Z tego widać, że 500+ to nie jest rozwiązanie, które zachęca do rodzicielstwa” – mówiła dla money.pl prof. Irena Kotowska, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.
https://nczas.com/2018/07/25/500-plus-przestalo-dzialac-liczba-urodzen-wciaz-spada/
 
Kapryśny los millenialsów
wgospodarce.pl, 24.07.2018
Przedstawiciele pokolenia Y czy Z nie różnią się aż tak bardzo od starszych pokoleń. Pragną stabilizacji i są gotowi ciężko pracować. Tylko realnie postrzegają zmieniającą się rzeczywistość i przystosowują się do zmian z czystej konieczności.
(…)
Profesjonaliści dążą do niezależności i chcą samodzielnie decydować, gdzie i ile czasu poświęcają na obowiązki zawodowe. Tradycyjna praca w biurze nie jest już tak atrakcyjna. Dzięki rozwojowi nowych technologii praca tłumacza czy programisty nie wymaga codziennej obecności w biurze – mówi prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej. To dla nich powstają takie projekty, jak platforma „Fabric” Deutsche Banku, skierowana do programistów freelancerów, którzy nie chcą zatrudnić się w banku, ale są skłonni tworzyć dla niego programy w chmurze.
http://wgospodarce.pl/analizy/52049-kaprysny-los-millenialsow

Hiszpania, Chorwacja czy Grecja?
alebank.pl, 24.07.2018
W tym roku na wakacyjny wyjazd wybiera się 70 proc. Polaków. Od spontanicznych wypadów wolimy zaplanowane wyjazdy. Wypoczynek organizujemy zwykle z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem - wynika z najnowszego sondażu Deutsche Banku.
(…)
– Polacy swoje letnie urlopy planują często z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. To pozwala im spokojnie zastanowić się, gdzie i jak chcą spędzać wolny czas oraz czego oczekują od odwiedzanego miejsca. Co trzeci Polak podczas planowania wakacyjnego wypoczynku korzysta z internetu – mówi prof. Małgorzata Bombol, Szkoła Główna Handlowa, ekspert Deutsche Bank Polska. – Szczegółowo urlop planują zwłaszcza osoby zamożne. Blisko połowa tej grupy wybiera miejsce podróży na własną rękę. Osoby o ponadprzeciętnych dochodach na organizację wakacji przeznaczają zwykle wyższe kwoty, co oznacza, że oczekują wysokiego standardu. Dla nich miejsce i sposób spędzania urlopu to często forma podkreślania własnego statusu społecznego.
https://alebank.pl/hiszpania-chorwacja-czy-grecja/?id=258413&catid=361
 
"Rządy Pieniądza": czy "mały ZUS" to słuszne rozwiązanie?
polskieradio.pl, 23.07.2018
Sejm uchwalił nowe przepisy, na mocy których najmniejsi przedsiębiorcy będą płacić niższe, proporcjonalne do przychodu składki ZUS. Preferencje mają objąć 173 tysiące jednoosobowych firm. Eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 zwracali uwagę na plusy i minusy nowego systemu, zastanawiali się też, czy nie jest potrzebna szersza reforma państwowego wsparcia dla przedsiębiorców.
(…)
Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej przyznał, że on sam jest przeciwny dawaniu preferencji wybranym grupom przedsiębiorców, bo to zaburza rynek i nakręca spiralę roszczeń. W jego opinii powinno się zastanowić nad całościową reorganizacją systemu. Jak mówił, sensownym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie mechanizmu, w którym czasowe preferencje nie zmieniałyby ostatecznej wysokości zobowiązań - przedsiębiorca mógłby na przykład czasowo zawiesić płacenie składki ZUS, a jeśli poprawi się jego sytuacja, to wtedy mógłby wyrównać zaległości.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2170411,Rzady-Pieniadza-czy-maly-ZUS-to-sluszne-rozwiazanie

Unia Europejska podpisała z Japonią umowę o wolnym handlu
polskieradio.pl, 22.07.2018
Unia Europejska i Japonia podpisały umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu. To największa tego typu umowa na świecie. Podpisy pod dokumentem złożyli w Tokio premier Japonii Shinzo Abe, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jakie korzyści nowe porozumienie może przynieść państwom członkowskim Wspólnoty?
(…)
– Bez wątpienia umowa jest korzystna dla państw unijnych. Otwiera ona rynek japoński, który jest fantastycznym miejscem zbytu dla produktów rolnych. Dla Polski otwiera się nowy kierunek do eksportu m.in. mięsa i owoców. Z pewnością rozwinie się handel częściami samochodowymi, jak i samymi samochodami. Zawarte porozumienie ułatwia wzajemne przeprowadzanie przetargów publicznych. Można liczyć na to, że Europa z Japonią będą starały się nadać kształt w przyszłych relacjach w handlu światowym – powiedziała prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
https://www.polskieradio.pl/130/4428/Artykul/2170308,Unia-Europejska-podpisala-z-Japonia-umowe-o-wolnym-handlu

Coraz więcej Polaków przechodzi na emeryturę
polskieradio.pl, 20.07.2018
W Polsce coraz więcej jest osób, które odliczają dni do emerytury. Z badań ZUS wynika, że niewielu jest takich, którzy chcą być zawodowo czynni jak najdłużej. Ludzie ci, po osiągnięciu wieku emerytalnego, rezygnują z pracy. Co jest tego powodem? Czy naprawdę życie emeryta jest pod każdym względem lepsze?
(…)
Do powyższego problemu, w magazynie „Sami o Sobie”, odnieśli się dr Adam Czerniak z Centrum Analitycznego Polityka Insight oraz prof. Piotr Błędowski ze szkoły Głównej Handlowej.
https://www.polskieradio.pl/130/6801/Artykul/2170117,Coraz-wiecej-Polakow-przechodzi-na-emeryture

Prezydent Chin rusza na podbój Afryki. Odwiedzi cztery kraje
polskieradio.pl, 20.07.2018
- Działania chińskie po 89 r. przypominają działania USA po II wojnie światowej. Inwestycje, pomoc i współpraca - powiedziała w audycji "Więcej świata" prof. Katarzyna Żukrowska o chińskiej polityce międzynarodowej w Afryce.
(…)
- Chińczycy mają zasadnicze cele: żeby te kraje się rozwijały, były dla nich rynkiem zbytu i były poddostawcami różnych uruchamianych tam produkcji - powiedziała prof. Katarzyna Żukrowska. Jak wyjaśniła, podobnie jak w samych Chinach, na początek inwestuje się w infrastrukturę, bo to budowa miast - co potwierdzają też powiązane z ONZ organizacje - gwarantuje rozwój i miejsca pracy. - Tam wszędzie jest polityka przemysłowa, ale miasta nie będą funkcjonować dobrze, jeśli nie będą połączone - dodała Żukrowska.
https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2169847,Prezydent-Chin-rusza-na-podboj-Afryki-Odwiedzi-cztery-kraje

Wiadomości
TVP1, 20.07.2018
ARP przejmuje Stocznię Gdańską. Dr Artur Bartoszewicz

W samo południe
PR1, 20.07.2018
Inwestycja w energie odnawialną. Dr Krzysztof Księżopolski

"Rządy Pieniądza": dobre dane GUS, ale widmo spowolnienia coraz bliżej
polskieradio.pl, 19.07.2018
GUS podał, że w czerwcu o produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 24,7 procent, a produkcja przemysłowa - o 6,8 procent. Ekonomiści, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 dyskutowali o tym, czy jest szansa na utrzymanie trendu wzrostowego w różnych obszarach gospodarki. W wypowiedziach pojawiły się sugestie, że dobra koniunktura powoli się kończy.
(…)
Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, profesor Elżbieta Mączyńska zwróciła uwagę, że dwucyfrowe wzrosty np. w budownictwie nie są aż tak częste, więc - jak podkreśliła - z pewnością mamy do czynienia z intensyfikacją produkcji budowlanej i inwestycji. Jej zdaniem trend wzrostowy będzie się utrzymywał ze względu na kolejne projekty infrastrukturalne i wykorzystywanie funduszy europejskich.
Dr Artur Bartoszewicz z SGH zgodził się, że mamy do czynienia ze szczytem koniunktury i czeka nas wkrótce jej pogorszenie. Zwrócił uwagę na rosnącą liczbę upadłości, m.in. w budownictwie, a także narastający problem opóźnień w płatnościach. To wszystko - jego zdaniem - może się stać zarzewiem przyszłych kłopotów w gospodarce.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2169238,Rzady-Pieniadza-dobre-dane-GUS-ale-widmo-spowolnienia-coraz-blizej

Lekarstwa jak pizza - z dostawą do domu
Dziennik Gazeta Prawna, 19.07.2018
Wysyłkową sprzedaż leków na receptę - taką poprawkę ułatwiającą życie osobom z dysfunkcjami wprowadzono do procedowanej w Sejmie nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw.
(…)
Natomiast większych zagrożeń związanych z wysyłkową sprzedażą leków nie dostrzega dr Paweł Kubicki, ekspert ds. osób niepełnosprawnych z SGH. Ale nie widzi też powodów do entuzjazmu, - Z perspektywy wygody osoby z niepełnosprawnością jest to dobry pomysł, choć raczej w kategorii drobnych ułatwień - ocenia. Jego zdaniem recepta powinna być wystarczającą ochroną przed nadużyciami. Ewentualne niebezpieczeństwo mogłoby się wiązać ze zdalnym wystawianiem recepty.

Echa dnia
TVP3 Warszawa, 18.07.2018
Rozmowa nt. firm pożyczkowych. Dr Artur Bartoszewicz

Czy danina solidarnościowa spełni pokładane w niej przez rząd nadzieje?
polskieradio.pl, 18.07.2018
W połowie maja podczas protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w sejmie rząd zapowiedział i wstępnie przedstawił propozycje nowego modelu wsparcia dla tych osób. Ten model ma się opierać na trzech filarach: solidarnościowym funduszu wsparcia, pakiecie społecznej odpowiedzialności i programie "Dostępność+".
(…)
Dr hab. Dominik Gajewski uważa, że rząd nie zamyka sobie możliwości wprowadzenia trzeciego progu podatkowego. Wylicza, że nowy podatek obejmie ok. 21 tysięcy osób, a jeszcze dwa lata temu ta grupa była liczniejsza o 20 procent.
https://www.polskieradio.pl/7/4399/Artykul/2169086,Czy-danina-solidarnosciowa-spelni-pokladane-w-niej-przez-rzad-nadzieje

Zmiany w naliczaniu podwyżek dla emerytów
Gazeta Wyborcza, 18.07.2018
Co roku w marcu przeprowadza się waloryzację świadczeń emerytalnych. O wysokości podwyżki decydują dwa wskaźniki: inflacja w gospodarstwach emeryckich (czyli podwyżki cen towarów, które kupują głównie emeryci) i 20 proc. realnego wzrostu płac z roku poprzedniego.
(…)
Inne zdanie ma Paweł Kubicki, socjolog i ekonomista z warszawskiej SGH: - Z każdym rokiem będzie przybywać minimalnych emerytur i z tym problemem coś trzeba będzie zrobić. Pytanie tylko, czy będzie to rozwiązanie jednorazowe, przeprowadzone w 2019 r., czy może będą też jeszcze inne zmiany systemowe, aby najniższe emerytury podnieść - podkreśla.

Nowe daniny na kilkanaście miliardów
rp.pl, 18.07.2018
Po pięciu miesiącach 2018 r. sytuacja budżetu wygląda dobrze. W kasie państwa mamy nadwyżkę. Lepiej niż przed rokiem wyglądają też dochody budżetu z VAT.
(…)
- Możemy się zachwycać nadwyżką w budżecie państwa po kilku miesiącach tego roku. Jeśli jednak spojrzymy na prognozy Komisji Europejskiej dotyczące strukturalnego salda naszych finansów, to okaże się, że deficyt po wyłączeniu efektów koniunkturalnych sięga 2 proc. PKB. To jeden z najwyższych poziomów w UE. Dr Wojciech Wojciechowski
http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/307189901-Nowe-daniny-na-kilkanascie-miliardow.html

Panorama
TVP2, 17.07.2018
Spotkanie Putin - Trump. Dr Artur Bartoszewicz

Serwis info
TVPinfo, 17.07.2018
Pracownicze plany kapitałowe. Dr Artur Bartoszewicz

Raport gospodarczy
Radio TOK FM, 17.07.2018
Rozmowa na temat Brexitu. Dr hab. Artur Nowak-Far

W tyle wizji extra
TVPinfo, 17.07.2018
Polskie maliny na Ukrainę. Dr Artur Bartoszewicz

24godziny.online.pl
Nowa TV, 16.07.2018
Dane GUS dotyczące inflacji. Dr Artur Bartoszewicz

Spłata jednego kredytu drugim. Czym jest spirala zadłużenia?
polskieradio.pl, 16.07.2018
W naszym kraju systematycznie rośnie liczba dłużników. Obecnie około 80 kredytobiorców i pożyczkobiorców posiada więcej niż 10 aktywnych kredytów do spłaty. Część z nich jest już przeterminowana. Tylko w pierwszym kwartale tego roku przybyło nam 176 tysięcy niesolidnych dłużników - osób zalegających ze spłatą co najmniej 200 złotych przez 30 dni lub więcej.
(…)
Profesor Waldemar Rogowski ze Szkoły Głównej Handlowej, główny analityk Biura Informacji Kredytowej mówi, że ze spiralą zadłużenia mamy wówczas, gdy dłużnik nie jest w stanie regularnie spłacać rat ze swojego dochodu rozporządzalnego i, aby to zrobić, decyduję się na zaciągnięcie kolejnej pożyczki, "rolując" dług.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2167905,Splata-jednego-kredytu-drugim-Czym-jest-spirala-zadluzenia

Zamówienia publiczne: strony mogą dokonywać zmian, których zakres przewidziały w umowie
rp.pl, 16.07.2018, Artur Nowak Far
Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE potwierdza, że strony mogą dokonywać zmian, których zakres i ramy same przewidziały w umowie..
(…)
Praktyka polska stosowania prawa zamówień publicznych jest bardzo ostrożna, choć wynika to ze stosunkowo dużego formalizmu w interpretacji i stosowaniu przepisów PZP. Nawet jeżeli możliwości zmiany zostały uzgodnione w zawartych kontraktach, z egzekwowaniem tych postanowień bywa różnie.
http://www.rp.pl/Zamowienia-publiczne/307169978-Zamowienai-publiczne-strony-moga-dokonywac-zmian-ktorych-zakres-przewidzialy-w-umowie.html

Nie da się ukryć
TVPinfo, 15.07.2018
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dr Artur Bartoszewicz

Milionerzy. Przybywa Polaków z wysokimi zarobkami; więcej osób zapłaci podatek solidarnościowy
rp.pl, 14.07.2018
Nawet 24,2 tys. podatników osiągnęło w zeszłym roku więcej niż milion złotych rocznych dochodów. To aż 3,5 tysiąca, czyli 17,1 proc., więcej niż rok wcześniej – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej" na podstawie danych udostępnionych przez 14 Izb Administracji Skarbowej.
(…)
- Nie sądzę, by „strach" przed nowym podatkiem ograniczył aktywność gospodarczą i chęć do pomnażania zysków, jednak może zwiększyć skłonność do szukania sposobów, jak go uniknąć lub obniżyć. Może to oznaczać, przykładowo, wykorzystanie wszystkich możliwości, by ujawniać w Polsce jak najniższe dochody. Nie wszyscy mogą sięgać po takie mechanizmy i budżet państwa pewien poziom wpływów z tytułu daniny solidarnościowej zapewne uzyska, jednak należy oczekiwać wzrostu skali optymalizacji podatkowych. Dr hab. Cezary Wójcik.
http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/307159964-Milionerzy-Przybywa-Polakow-z-wysokimi-zarobkami-wiecej-osob-zaplaci-podatek-solidarnosciowy.html

KE chce czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców
wiadomości.onet.pl, 14.07.2018
Cztery miesiące urlopu rodzicielskiego, które wykorzystać będą mogli jedynie ojcowie dzieci - to propozycja Komisji Europejskiej, która w ten sposób chce wspomóc zrównanie szans płci na rynku pracy krajów UE.
(…)
- To, czy będzie więcej dzieci, zależy od mężczyzn i ich zaangażowania w rodzinie. Bo w badaniach wyraźnie widać, że barierą decyzji o drugim dziecku jest funkcjonowanie rodziny i obecność ojca. To warunek rodzenia się kolejnych dzieci - mówi dziennikowi prof. Irena Kotowska, demografka ze Szkoły Głównej Handlowej.
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ke-chce-czterech-miesiecy-urlopu-rodzicielskiego-tylko-dla-ojcow-pis-przeciwne/e273kd5

"Money. To się liczy". Kto i kiedy może wnioskować o upadłość konsumencką
finansecodnia.pl, 13.07.2018
O białej księdze brexitu, przedstawionej przez brytyjski rząd, rozmawiamy z dr. Arturem Bartoszewiczem ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://finansecodnia.pl/aktualnosci/15718

Wpływ wzrostu gospodarczego na poziom życia obywateli w Polsce
telewizjarepublika.pl, 13.07.2018
Rozmowa z dr hab. Zbigniewem Krysiakiem.
http://telewizjarepublika.pl/wideo/prof-zbigniew-krysiak-sgh-wplyw-wzrostu-gospodarczego-na-poziom-zycia-obywateli-w-polsce,14353.html

Panorama
TVP2, 12.07.2018
Budowa elektrowni w Ostrołęce. Dr Artur Bartoszewicz

"Rządy pieniądza" o budżecie na 2019 rok i dynamice konsumpcji
polskieradio.pl, 12.07.2018
Rok 2019 będzie trudny z punktu widzenia budżetu państwa i osiągnięcia wskaźników, które założył rząd. Coraz częściej pojawiają się głosy o konieczności waloryzacji 500+ ze względu na dynamikę konsumpcji.
(…)
Odnosząc się do pomysłu waloryzacji 500+, Artur Bartoszewicz zwrócił uwagę, że kwestia wyrównania wartości pieniądza jest istotnym czynnikiem, który wpływa na konsumpcję.
https://www.polskieradio.pl/130/5894/Artykul/2166720,Rzady-pieniadza-o-budzecie-na-2019-rok-i-dynamice-konsumpcji

Raport gospodarczy
Radio TOK FM, 12.07.2018
Rozmowa z dr Adamem Czerniakiem.

Nauczyciele i górnicy nie zgadzają się na udział w PPK. Co dalej z dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę?
serwis.gazetaprawna.pl, 12.07.2018
Dzisiaj Prezydium Rady Dialogu Społecznego powinno przyjąć wspólną uchwałę pracodawców i pracowników popierającą rządowy projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Ale nie przyjmie. A to za sprawą OPZZ, które niespodziewanie zmieniło swoje stanowisko.
(…)
Jakie będą dalsze losy projektu? – Dzisiaj będę chciał przedstawić stanowisko wypracowane w czasie prac zespołu z zastrzeżeniem, że nie ma ono poparcia OPZZ. Przy czym brak wspólnej uchwały wszystkich partnerów społecznych powoduje, że rząd nie musi się z nią liczyć – podkreśla prof. Jan Klimek ze Szkoły Głównej Handlowej, przewodniczący zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1171816,dodatkowe-oszczedzanie-na-emeryture-ppk-bez-poparcia-nauczycieli-i-gornikow.html

Pierwsze śniadanie w TOK-u
Radio TOK FM, 12.07.2018
Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej. Rozmowa z dr Janem Czarzastym

Zapraszamy do Trójki
PR3, 11.07.2018
Różnica cen między miastami. Dr Artur Bartoszewicz.

EKG
Radio TOK FM, 11.07.2018
Rozmowa na aktualne tematy gospodarcze. 300 zł na wyprawkę dla dzieci. Dr Iga Magda

Leczenia tańsze niż skutki jego braku
Gazeta Polska, 11.07.2018, Dorota Łomicka
Nieleczone choroby oczu eliminują z rynku pracy również młode osoby poniżej 40. roku życia. To kosztuje. A nasza wiedza w zakresie chorób wzroku kuleje. Co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty.
(…)
Jak podkreśla prof. dr hab. Ewelina Nojszewska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, koszty leczenia stanowią inwestycję w zdrowie, a więc i w kapitał ludzki, który jest czynnikiem wzrostu gospodarczego. - Warto postawić na skuteczność kliniczną leczenia, nawet jeśli koszty bezpośrednie będą wyższe, gdyż pozwoli to obniżyć w sposób znaczący koszty pośrednie i wartość pieniężną pogorszenia jakości życia. Jest to swego rodzaju gra strategiczna umożliwiająca wygranie wszystkim - zaznacza prof. Nojszewska.
 
24wspolnota.pl, 11.07.2018
Polacy szukają alternatywnych dla bankowych lokat sposobów na lokowanie swoich oszczędności. Obligacje skarbowe notują rekordowe wyniki sprzedaży.
(…)
Z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że wciąż na lokatach odkłada 43 proc. Polaków. Są stosunkowo bezpieczne, ale zarobić można na nich niewiele, a przy coraz większej inflacji przynoszą nawet straty.
https://24wspolnota.pl/pl/biznes/news/33817/W-czerwcu-sprzeda%C5%BC-obligacji-skarbowych-najwy%C5%BCsza-od-15-lat-Obligacje-10-miesi%C4%99czne-przyci%C4%85gn%C4%99%C5%82y-rekordow%C4%85-liczb%C4%99-Polak%C3%B3w.htm

Dzień na BIŚ
TVN24 Biznes i Świat, 10.07.2018
Wyrok dla turystki za krytykowanie Egiptu. Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska

Jak aktywizować zawodowo nowe grupy pracowników?
polskieradio.pl, 10.07.2018
Opublikowany dziś Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w czerwcu nieznacznie wzrósł wobec majowego odczytu. Jednocześnie w raporcie zauważono, że możliwości dalszego tworzenia miejsc pracy w Polsce się wyczerpują Dlaczego tak się dzieje? - wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Adam Czerniak z Polityki Insight i SGH w rozmowie z Sylwią Zadrożną.
(…)
- Pracowników nadal brakuje, więc niezbędne będą podwyżki wynagrodzeń. Ich tempo w Polsce będzie wyższe niż w krajach Europy Zachodniej - mówi ekonomista.
https://www.polskieradio.pl/42/275/Artykul/2166139,Jak-aktywizowac-zawodowo-nowe-grupy-pracownikow

"Rządy Pieniądza": spowolnienie gospodarcze zmusi RPP do podwyżki stóp procentowych?
polskieradio.pl, 10.07.2018
Eksperci gospodarczy, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 są zgodni, że niespodzianki nie będzie i Rada Polityka Pieniężnej, która zaczęła dziś dwudniowe posiedzenie, nie podwyższy stóp procentowych.
(…)
W podobnym tonie wypowiedział się dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej, który również zwracał uwagę na groźbę spowolnienia, na które nasz kraj nie jest przygotowany, na przykład pod względem zgromadzonych rezerw walutowych.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2165904,Rzady-Pieniadza-spowolnienie-gospodarcze-zmusi-RPP-do-podwyzki-stop-procentowych

Nie tylko luka VAT. Unikanie CIT-u poważnym problemem
polskieradio.pl, 10.07.2018
O luce w podatku VAT słyszeli już chyba wszyscy, ale to nie jedyny rodzaj podatku, który może spędzać sen z powiek ministrowi finansów. Równie duże środki nie trafiają do budżetu z tytułu CIT-u. O tym, czym jest CIT i o tym, dlaczego tak trudno jest walczyć z tym procederem, Błażej Prośniewski rozmawiał z profesorem Dominikiem Gajewskim z Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH.
(…)
Ekonomista wyjaśnił, że CIT jest to podatek dochodowy od osób prawnych, czyli jest płacony przez duże podmioty gospodarcze, jak spółki akcyjne czy kapitałowe oraz podatkowe grupy kapitałowe. Nowością jest to, że CIT-em objęta została także spółka komandytowo-akcyjna, która wcześniej płaciła podatek dochodowy od osób fizycznych.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2165858,Nie-tylko-luka-VAT-Unikanie-CITu-powaznym-problemem

Polacy na dwóch etatach. Dorabianiu sprzyjają elastyczne formy zatrudnienia
pl.theworldnews.pl, 10.07.2018
W I kw. tego roku 933 tys. Polaków zarabiało w więcej niż jednym miejscu – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS. To o 52 tys. więcej niż w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku i o 32 tys. więcej niż przed rokiem.
(…)
– Dorabianiu sprzyja też rozpowszechnienie się u nas elastycznych form zatrudnienia, na przykład umów-zleceń i umów o dzieło – twierdzi dr Wiktor Wojciechowski z SGH. Jak tłumaczy, ponieważ wynagrodzenia przy takich umowach są często niskie, pracownicy muszą szukać dodatkowych dochodów.
https://theworldnews.net/pl-news/polacy-na-dwoch-etatach-dorabianiu-sprzyjaja-elastyczne-formy-zatrudnienia

Dobre wieści dla firm rodzinnych. Sukcesja będzie łatwiejsza
polskieradio.pl, 9.07.2018
Dzięki ustawie - po śmierci przedsiębiorcy jego firma dalej będzie mogła działać. Utrzymane zostaną wszelkie umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia i koncesje, a także konto firmy w banku.
(…)
Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej zwraca uwagę na to, że przepisy są potrzebne, ale niezbędne jest też przygotowanie sukcesora do tej roli.
https://www.polskieradio.pl/42/1699/Artykul/2165377,Dobre-wiesci-dla-firm-rodzinnych-Sukcesja-bedzie-latwiejsza

GetBack: skok na kasę czy błąd?
rp.pl, 9.7.2018
Jeżeli oferując obligacje zapewniano klientów, że są one „gwarantowane”, bądź „pewne jak lokata” to instytucje finansowe dopuściły się gangsterstwa konsumenckiego – mówi prawnik, prof. Tomasz Siemiątkowski.
(…)
Mam wrażenie, że ten proceder był precyzyjnie planowany albo przeciwnie, była to – jak mówi się w języku piłkarskim – „gra na aferę", czyli pójście na całość, bez pomysłu. Jednak wcześniej GetBack wykreował się umiejętnie na podmiot, któremu zaufał rynek i inwestorzy, w tym indywidualni, czyli tysiące ludzi. Źródło tej operacji mogło tkwić w wybudowaniu systemu.
http://www.rp.pl/Sadownictwo/307099926-GetBack-skok-na-kase-czy-blad.html

Pierwszeństwo w kolejkach do rehabilitacji dla dzieci
rp.pl, 9.07.2018
Nie wszystkie maluchy skorzystają z pierwszeństwa w kolejkach do rehabilitacji. Ich orzeczenie musi bowiem stwierdzać, że mają ograniczoną zdolność samodzielnej egzystencji.
(…)
Dr Paweł Kubicki z SGH, członek inicjatywy „Chcemy całego życia" dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, uważa jednak, że taki zapis pozbawi szybszego dostępu do rehabilitacji wiele dzieci, które jej naprawdę potrzebują.
http://www.rp.pl/Niepelnosprawni/307099979-Pierwszenstwo-w-kolejkach-do-rehabilitacji-dla-dzieci.html

Wydarzenia
Polsat, 8.07.2018
Spór o drogę w Puszczy Białowieskiej. Dr Michał Wolański

"Gospodarka 24": eksperci o konflikcie Chiny-USA. "To starcie wagi ciężkiej"
polskieradio.pl, 7.07.2018
Amerykańskie cła o wysokości procent na niektóre chińskie produkty weszły w życie. Pekin odpowiedział na ten ruch, nakładając analogiczne taryfy na niektóre eksportowane przez USA towary.
(…)
Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej powiedział, że niewykluczone, że amerykańskie cła faktycznie uderzą także w amerykańskie firmy, które handlują z Chińczykami czy pośredniczą w obrocie ich towarami. Dodał, że amerykański protekcjonizm ma pewne uzasadnienie ze względu na 375 miliardów dolarów deficytu handlowego, ale model działania USA - w jego ocenie - ma charakter "rozbójniczy".
https://www.polskieradio.pl/130/2791/Artykul/2164966,Gospodarka-24-eksperci-o-konflikcie-ChinyUSA-To-starcie-wagi-ciezkiej

Info Wieczór
TVPinfo, 6.07.2018
Zmiany w służbie zdrowia. Dr Artur Bartoszewicz

Serwis info
TVPinfo, 6.07.2018
Walka z wyłudzeniami VAT. Dr Artur Bartoszewicz

Serwis info
TVPinfo, 6.07.2018
Rekordowo niskie bezrobocie. Rozmowa z dr. Arturem Bartoszewiczem

Pieniądz nie śpi
PR1, 6.07.2018
Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach. Dr Krzysztof Księżopolski

Nie wszystkie niepełnosprawne dzieci będą mogły korzystać z rehabilitacji bez limitu
zdrowie.abc.com.pl, 6.07.2018
W „ustawie 6 proc.” pojawił się zapis, który ma umożliwić dzieciom do 16 r.ż. korzystanie z przywilejów, które od 1 lipca br. mają osoby niepełnosprawne z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Nie wystarczy jednak, by dziecko miało orzeczoną niepełnosprawność. By zyskać dodatkowe prawa, musi być także niesamodzielne i wymagać długotrwałej opieki i pomocy innej osoby.
(…)
- Zgodnie z przepisami z tych dodatkowych praw będą mogły skorzystać dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością, które mają w orzeczeniu zapisany punkt 7 i 8, które mówią o tym, że konieczna jest stała lub długotrwała opieka lub pomoc innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczny jest stały współudział na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji – tłumaczy Paweł Kubicki ze Szkoły Głównej Handlowej, współpracownik wielu organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.
https://www.zdrowie.abc.com.pl/zmiany-w-prawie/nie-wszystkie-niepelnosprawne-dzieci-beda-mogly-korzystac-z-rehabilitacji-bez-limitu,120024.html 

Sondaż Deutsche Bank: Gotówka zdetronizowana – Polacy za granicą najchętniej płacą kartą
prnews.pl, 6.07.2018
W tegorocznym badaniu Deutsche Bank Polacy po raz pierwszy w historii najczęściej wskazali na karty kredytowe jako najlepszy sposób płacenia za granicą. To istotna zmiana – w poprzednich latach zawsze wygrywała gotówka zakupiona przed wyjazdem w kantorze.
(…)
Wybierając się na wakacje za granicę, trudno nam przewidzieć, gdzie i czy na pewno znajdziemy bankomat – mówi prof. Małgorzata Bombol, Szkoła Główna Handlowa, ekspert Deutsche Bank Polska. – Warto też zauważyć, że Polacy niechętnie ponoszą dodatkowe opłaty. Przywykli do tego, że mogą pobrać gotówkę za darmo, dlatego za granicą także chcą uniknąć prowizji.
https://prnews.pl/sondaz-deutsche-bank-gotowka-zdetronizowana-polacy-granica-najchetniej-placa-karta-435950

Echa Dnia
TVP3 Warszawa, 5.07.2018
Rozmowa na aktualne tematy szkolnictwa. Dr hab. Marek Rocki

Gospodarka będzie się już kręcić wolniej. Dlaczego?
polska2041.pl, 5.07.2018
Polska gospodarka szczyt koniunktury ma za sobą, a wzrost PKB spowolni z 4,5 proc. obecnie do niespełna 2,9 proc. w 2021 roku – prognozuje grono ekonomistów dla Europejskiego Kongresu Finansowego. Powód zagrożeń dla wzrostu nie jest już tylko taki, że na całym świecie będzie też nieco gorzej.
(…)
- Bez dostępu do zasobów oszczędności w krajach wysoko rozwiniętych możemy nie sfinansować rozwoju - mówił Kamil Liberadzki z SGH.
https://www.polska2041.pl/finanse/news-gospodarka-bedzie-sie-juz-krecic-wolniej-dlaczego,nId,2602958

Rządy pieniądza
polskieradio.pl, 5.07.2018
Położenie większego nacisku na projekty prorozwojowe i technologiczne, ograniczenie wypływu pieniędzy do rajów podatkowych i uszczelnienie systemów podatkowych państw członkowskich - to niektóre propozycje dla Unii Europejskiej, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki podczas debaty o przyszłości Europy w Parlamencie Europejskim. Pomysły szefa rządu komentowali ekonomiści, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
(…)
Doktor Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej podkreślił natomiast, że Unii Europejskiej brakuje prawdziwie prorozwojowych inicjatyw, Wspólnota natomiast w ostatnich latach koncentrowała się głównie na usuwaniu skutków negatywnych zjawisk, między innymi kryzysu imigracyjnego.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2164206,Rzady-Pieniadza-gospodarcze-propozycje-premiera-dla-UE-To-rzeczy-potrzebne

Polska na dzień dobry
TV Republika, 5.07.2018
Rozmowa z dr hab. Zbigniewem Krysiakiem.

Czerwcowe odbicie w ofertach pracy w sieci
rp.pl, 4.07.2018
Prawie 198 tysięcy ofert zatrudnienia opublikowano w Internecie w czerwcu. To o ponad 16 proc. więcej niż rok wcześniej, w czym pomógł sezonowy wysyp propozycji skierowanych do pracowników fizycznych.
(…)
Na kurczący się portfel zamówień w polskich firmach zwraca uwagę opublikowany pod koniec czerwca wskaźnik wyprzedzający koniunktury BIEC – choć utrzymał się on na poziomie z maja, ale znacznie poniżej szczytu z początku roku. Prof. Maria Drozdowicz-Bieć, ekonomistka z SGH, zwraca uwagę, że w przemyśle barierą do wzrostu zatrudnienia może być wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych, które przekracza 80 proc.
http://www.rp.pl/Rynek-pracy/307049901-Czerwcowe-odbicie--w-ofertach-pracy-w-sieci.html

Wiadomości
TVPinfo, 3.07.2018
Program „Dobry start”. Dr hab. Zbigniew Krysiak

EKG
Radio Tok FM, 3.07.2018
Rynek walutowy. Dr Piotr Maszczyk

Prezes dubler, czyli sądowe alternatywy. Kto zastąpi Gersdorf?
forsal.pl, 3.07.2018
Od dziś w życie wchodzą przepisy, na mocy których sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, a nie złożyli oświadczeń o woli dalszego pełnienia urzędu, mają przejść w stan spoczynku. Zapisy dotyczące poszczególnych grup sędziów będą wdrażane stopniowo.
(…)
– Każde państwo członkowskie korzysta z zasady autonomii proceduralnej i ma prawo kreować swój ustrój dowolnie, pod warunkiem że mieści się to w granicach zasad prawa UE. Z tego powodu to orzeczenie będzie precedensowe – zaznaczył ekspert ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. dr hab. Artur Nowak-Far.

Poligamia u bram Europy
holistic.news, 3.07.2018, Anna Gromnicka
czy związek mężczyzny z kilkoma kobietami może być szczęśliwy? W islamie - podobno tak.
(…)
– W kul­tu­rze za­chod­niej też ist­nie­je wiele rze­czy, które są upo­ka­rza­ją­ce dla ko­bie­ty - mówi prof. Ka­ta­rzy­na Górak-So­snow­ska, re­li­gio­znaw­czy­ni i znaw­czy­ni is­la­mu ze Szko­ły Głów­nej Han­dlo­wej w War­sza­wie. - Ow­szem,w is­la­mie jest do­pusz­czo­na po­li­ga­mia, ale nie są do­pusz­czo­ne skoki na bok. I wy­da­je mi się, że w tym mo­men­cie żona numer dwa brzmi le­piej niż ko­chan­ka na boku, jak w na­szej kul­tu­rze. Poza tym gdzie tu jest upo­ko­rze­nie, jeśli żona numer jeden godzi się na żonę numer dwa i na od­wrót? For­mal­nie tak to wy­glą­da – męż­czy­zna może mieć drugą żonę za zgodą żony pierw­szej, teo­re­tycz­nie nie ma tu mowy o upo­ko­rze­niu ko­bie­ty.
https://holistic.news/spoleczenstwo/poligamia-u-bram-europy,1416.html#top


Na Mazowszu z pracą jak na Mazurach. Bezrobocie jest 66 proc. wyższe niż krajowe
forsal.pl, 3.07.2018
W woj. mazowieckim – po wyłączeniu Warszawy i przylegających do niej powiatów – bezrobocie w maju wyniosło 10,1 proc. i było aż o 66 proc. wyższe niż krajowe.
(…)
– Pracodawcy powszechnie narzekają na brak pracowników. Są jednak obszary, tak jak w regionie mazowieckim, gdzie jest nadmiar rąk do pracy, o czym świadczy dwucyfrowe bezrobocie. Mało jest tam inwestycji tworzących etaty ze względu na często rolniczy charakter tych obszarów. Ich mieszkańcy szybko pracy nie znajdują również dlatego, że mają na ogół niskie kwalifikacje – twierdzi dr Wiktor Wojciechowski z SGH.
http://forsal.pl/gospodarka/bezrobocie/artykuly/1160208,na-mazowszu-z-praca-jak-na-mazurach-bezrobocie-jest-66-proc-wyzsze-niz-krajowe.html

Nowy dzień
Polsat News, 1.07.2018
Od 1 lipca będzie można składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną. Dr Artur Bartoszewicz

Oceniani i oceniający
Gazeta Bankowa, 1.07.2018, dr hab. Grzegorz Szulczewski
Ostatnio zastanawiam się nad mechanizmami rządzącymi sporządzaniem wszelkiego rodzaju rankingów i akredytacji. Powstają często prywatne organizacje, których działalność nabiera na tyle rozgłosu, że znalezienie się na ich liście bądź ich akredytacja wydaje się sprawą prestiżową. W wielu przypadkach budzi jednak wątpliwości metodologia, w tym dobór kryteriów oceny lub warunków, które trzeba spełnić, by poddać się weryfikacji.
(…)
Zarówno rankingi, jak i akredytacje, jawnie czy nie, stanowią czynnik formowania kultury instytucjonalnej. Ważne jest, jakie promują wartości. A z tym może bywać różnie. Dlatego warto przed decyzją poddania się ocenie organizacji akredytacyjnych czy przez prowadzących rankingi, zbadać genezę ich powstania i przede wszystkim możliwe do odtworzenia źródła finansowania.

Innowacyjna bankowość
Gazeta Bankowa, 1.07.2018, prof. dr hab. Małgorzata Zaleska
We współczesnym świecie słowo innowacje jest jednym z najczęściej używanych i odmienianych przez wszystkie przypadki. Samo pojęcie nie jest natomiast nowe. Już bowiem na początku XX w. Joseph Schumpeter zauważył, że wzrost gospodarczy skorelowany jest z pojawiającymi się innowacjami.
(…)
Edukacja finansowa społeczeństwa, prowadzona w sposób prosty i rzetelny, od najmłodszych lat jest konieczna. Tym bardziej, że wchodzimy w erę bankowości otwartej (open banking), która oznacza demokratyzację dostępu do danych i usług bankowych oraz otwartość banków na partnerów z ekosystemów cyfrowych.

 

Archiwum