Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Media
Jesteś tu: Media > Polski > Aktualności

50. rocznica Marca 1968 – pamiętamy

2018-03-07 dpir kategoria: informacja 

 

W marcu 1968 roku przez Polskę przetoczyła się najpierw fala studenckich wystąpień w obronie swobód obywatelskich, następnie zaś inspirowana przez władze PRL kampania antysemicka. Obydwa procesy nie ominęły Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. W reakcji na brutalną pacyfikację studentów Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 8 marca w poniedziałek 11 marca w SGPiS odbył się wiec studencki. Uczestniczył w nim rektor Wiesław Sadowski, którego stwierdzenie „ten wiec jest legalny, bo ja w nim biorę udział” przeszło do historii. Pracownicy uczelni, przyłączając się do studentów, starali się utrzymać wydarzenia w bezpiecznych ramach, przede wszystkim nie dopuścić do tego, by studenci SGPiS wyszli na ulice. Wysiłki te okazały się skuteczne, co pozwoliło ograniczyć późniejsze represje. W kolejnych dniach atmosfera w kraju zmieniła się pod wpływem agresywnej propagandy, coraz wyraźniej eksponującej wątki antysemickie. Nastał czas odwetu. W SGPiS różnego rodzaju represje dotknęły 10 studentów i około 30 pracowników. W następstwie kampanii antysemickiej wyemigrowało 25 studentów i 9 pracowników.​

W obliczu niespodziewanej próby charakterów jedni ujawnili wielkość, inni małość. Wielu starało się zachować dystans co, z perspektywy czasu, nie zapewniło im spokoju sumienia. Łatwo dziś ferować proste wyroki moralne. Trudniej zdobyć się na wysiłek zrozumienia złożonych postaw ludzkich. Ale właśnie to wyzwanie powinniśmy potraktować jako zobowiązanie.

Dziś – 50 lat później – rektor i środowisko akademickie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie składają hołd wszystkim, którzy ucierpieli wskutek wydarzeń marca 1968 roku. Zachęcamy do udziału w uroczystych obchodach w 50. rocznicę pacyfikacji wiecu na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego.

Archiwum