Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Media
Jesteś tu: Media > Polski > Aktualności

sierpień 2018

2018-08-03 kategoria: informacja 

​​​​Wiadomości
TVPinfo, 7.08.2018
Program „Mieszkanie Plus”. Dr Artur Bartoszewicz

Panorama Info
TVPinfo, 7.08.2018
Programy podnoszące jakość życia Polaków. Rozmowa z dr. hab. Zbigniewem Krysiakiem

Gdzie mieszkają najbogatsi Polacy. Ujawniono dane
fakt.pl, 7.08.2018
Co jakiś czas powstają rankingi najbogatszych gmin w Polsce. Zawsze wygrywają te same miejsca, np. wśród gmin wiejskich - Kleszczów w województwie łódzkim, gdzie są kopalnie węgla i elektrownia Bełchatów. Co jednak, gdyby do tych podejść z innej strony i sprawdzić, gdzie mieszkają dobrze zarabiający, a niekoniecznie tam gdzie są wysokie budżety?  Zestawienie będzie zupełnie inne.
(…)
Dane pokazują pewną prawidłowość - najbogatsze są gminy przylegające do miast wojewódzkich, ale nie samo miasto. To wynik trendów społecznych. - Wszędzie na obrzeżach miast powstają osiedla, przeważnie domków, na których mieszkają ludzie dużo zarabiający, i wówczas zamożność tych gmin rośnie. Sam mieszkam na wsi, która liczy 3 tys. mieszkańców i tylko setka z nich to rolnicy, pozostali pracują w mieście - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prof. Tomasz Panek, wicedyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/w-ktorych-gminach-mieszkaja-najbogatsi-polacy/j113ls5

Millenialsi. Kapryśni czy wymagający pracownicy
businessandprestige.pl, 7.08.2018
Przedstawiciele pokolenia Y czy Z nie różnią się aż tak bardzo od starszych pokoleń. Pragną stabilizacji i są gotowi ciężko pracować. Tylko realnie postrzegają zmieniającą się rzeczywistość i przystosowują się do zmian z czystej konieczności.
(…)
– Profesjonaliści dążą do niezależności i chcą samodzielnie decydować, gdzie i ile czasu poświęcają na obowiązki zawodowe. Tradycyjna praca w biurze nie jest już tak atrakcyjna. Dzięki rozwojowi nowych technologii praca tłumacza czy programisty nie wymaga codziennej obecności w biurze – mówi prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej.
https://businessandprestige.pl/millenialsi-kaprysni-wymagajacy-pracownicy/

Ekonomia Raport
telewizjarepublika.pl, 7.08.2018
Grabież niemiecka w Warszawie. Rozmowa z dr. Arturem Bartoszewiczem.
http://telewizjarepublika.pl/wideo/dr-artur-bartoszewicz-sgh-grabiez-niemcow-w-warszawie,14792.html

Polityka kadrowa w spółkach Skarbu Państwa
polskieradio.pl, 6.08.2018
Debata o państwowych spółkach jest nudna do momentu, w którym porusza się temat marnotrawionych przez nie pieniędzy i karuzelę kadrową. Jak działają te spółki?
(…)
Artur Bartoszewicz wskazuje, że w spółkach Skarbu Państwa mamy zderzenie dwóch światów - świata polityki i świata biznesu, czyli gospodarki. - I niestety jest tak, że te dwa obszary mają niekonieczne zgodne ze sobą cele. A najczęściej mają rozbieżne - mówi specjalista. Jego zdaniem, lekarstwem na to jest profesjonalizacja spółek i to zarówno na szczeblu kierowniczym, jak i nadzorczym.
https://www.polskieradio.pl/7/4399/Artykul/2175482

Za duże stawki za lodowisko w Gdyni
pb.pl, 6.08.2018
Gdynia unieważniła przetarg na miejską łyżwiarską arenę. Powód? Za wysokie ceny wykonawców.
(…)
Zdaniem dr Marcina Wajdy ze Szkoły Głównej Handlowej problem wynika, m.in., z tego, że dobra koniunktura gospodarcza, jest dodatkowo stymulowana przez wydatki publiczne. Sektor publiczny realizuje dużo inwestycji, stopy procentowe są niskie, a jednocześnie wciąż mamy dużo pieniędzy do wydania z budżetów unijnych.
https://www.pb.pl/za-duze-stawki-za-lodowisko-w-gdyni-936723

"Rządy Pieniądza": Niemcy pociągną w dół polską gospodarkę?
polskieradio.pl, 6.08.2018
Niepokojące dane zza naszej zachodniej granicy. W czerwcu zamówienia w niemieckim przemyśle spadły o 4 procent miesiąc do miesiąca, przy konsensusie rynkowym 0,4 procent. To największy spadek od półtora roku.
(…)
W podobnym tonie wypowiedział się dr Artur Bartoszewicz z SGH, który wskazywał jednak, że sygnały o słabnącej koniunkturze w niemieckiej gospodarce pojawiały się od początku tego roku, a mimo to nasza gospodarka nadal rozwijała się bardzo dobrze. Ekspert podkreślił przy tym, że Niemcy są jednym z głównych graczy na świecie, a więc słabe dane z tego kraju wskazują na to, że w światowej gospodarce nie wszystko jest tak, jak należy.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2175271,Rzady-Pieniadza-Niemcy-pociagna-w-dol-polska-gospodarke

Dziennikarze powinni mieć wiedzę ekonomiczną, żeby odróżniać opinie od faktów
cooltura24.co.uk, 6.08.2018
W czwartek, 28 czerwca odbył się pierwszy z cyklu warsztatów drugiej edycji Prasowej Akademii Pieniądza. Celem projektu, który realizuje PAP we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim jest zwiększenie wiedzy ekonomicznej wśród dziennikarzy i blogerów piszących o ekonomii i finansach.
(…)
Zdaniem dr Piotra Maszczyka z SGH, który jest jednym z prowadzących szkolenie, kwestia poszerzania wiedzy ekonomicznej jest dziś szczególnie ważna bo ekonomia przeplata życie każdego człowieka. Ekspert zaznaczył jednak, że szczególną rolę w tłumaczeniu zjawisk gospodarczych czytelnikom mają dziennikarze, którzy powinni mieć odpowiednią wiedzę na ten temat.
https://www.cooltura24.co.uk/wiadomosci/38447,ekspert-dziennikarze-powinni-miec-wiedze-ekonomicz

Gospodarka na Dzień Dobry
TV Republika, 6.08.2018
Forum Biznesu w Bukareszcie. Inicjatywa Trójmorza. Dr hab. Zbigniew Krysiak

Gość Wiadomości
TVPinfo, 5.08.2018
Reforma sądownictwa w Polsce. Dr hab. Zbigniew Krysiak

Wiadomości
TVP1, 5.08.2018
Wzrost inwestycyjny w Polsce. Dr Artur Bartoszewicz

Porzućcie wszelką nadzieję
Angora, 5.08.2018, Krzysztof Różycki
Polska ma jeden z najbardziej niewydolnych systemów emerytalnych wśród krajów rozwiniętych, a będzie jeszcze gorzej. Średnia stopa zastąpienia, czyli stosunek ostatniego wynagrodzenia do pierwszego świadczenia emerytalnego, należy w Polsce do najgorszych w Unii. W pierwszym kwartale 2018 r. przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wyniosło 4623 zł brutto. Tymczasem wysokość przeciętnej emerytury w przypadku mężczyzny to 2570 złotych brutto i kobiet 1550 zł, czyli zaledwie około 33 proc. średniej pensji. Do tego w świadczeniach następuje coraz większe rozwarstwienie. Rozmowa z prof. dr hab. Leokadią Oręziak.
(…)
- Za kilkadziesiąt lat będzie znacznie gorzej. Jeżeli nic się nie zmieni, to według szacunków Komisji Europejskiej około 2060 roku wysokość polskich emerytur będzie wynosiła mniej niż 30 proc. ostatniego wynagrodzenia.

Sami o sobie: Problemy opiekunów osób starszych
polskieradio.pl, 4.08.2018
Opieka nad osobami starszymi, cierpiącymi np. na chorobę Alzheimera, wymaga w zasadzie całodobowego zaangażowania innych ludzi. Najczęściej rodziny - dzieci czy wnuków. Jednak opiekunowie nie zawsze są w stanie zapewnić odpowiednią opiekę, m.in. ze względu na konieczność łączenia jej z pracą zawodową. A jak stwierdzili w audycji Sami o sobie eksperci, system pomocy dla rodzin osób wymagających stałej opieki nie jest wystarczający. 
(…)
Zdaniem prof. Piotra Błędowskiego ze Szkoły Głównej Handlowej, kłopoty związane z opieką senioralną to pokłosie wieloletnich zaniechań. - To nie jest kwesta tego, że nie rozumiemy tego problemu jako społeczeństwo. Kolejne rządy miały jednak inne priorytety, dążyły do zaspokojenia potrzeb, które wydawały się z politycznego czy społecznego punktu widzenia bardziej palące. Doszło do takiej sytuacji, że większość obowiązków, związanych z opieką nad osobami niesamodzielnymi, spoczywa na rodzinie - oceniał gość PR24.
https://www.polskieradio.pl/130/6801/Artykul/2174926

Polska i Świat
polskieradio.pl, 3.08.2018
Kryzys w Wenezueli, ostrzeżeniach MFW dot. inflacji i zmiany waluty. Amerykanie natomiast znowu niefrasobliwie zadłużają się na potęgę, co może wskazywać, że czeka nas nowy globalny kryzys.. Dr Artur Bartoszewicz
https://www.polskieradio.pl/7/1692/Artykul/2174784,Polska-i-Swiat-03082018

W poszukiwaniu optymalnego poziomu konkurencji w sektorze bankowym
obserwatorfinansowy.pl, 2.08.2018, dr hab. Małgorzata Pawłowska
W sektorze bankowym w świecie zachodzi wiele zmian strukturalnych i regulacyjnych. W Polsce także. Poziom konkurencji może się zmniejszyć po planowanych fuzjach. Z jednej strony może to spowodować wzrost siły rynkowej polskich banków na rynku globalnym, z drugiej może prowadzić do oligopolizacji rynku krajowego.
(…)
Przed kryzysem finansowym struktura polskiego systemu bankowego była efektem wcześniejszej polityki prywatyzacyjnej, nastawionej na pozyskiwanie zagranicznych inwestorów. Wzrósł udział kapitału zagranicznego oraz nastąpił wzrost koncentracji, na co wpływ miało m.in. nasilenie się procesu fuzji i przejęć w skali globalnej. Kryzys finansowy wywołał kolejną falę fuzji i przejęć transgranicznych, która znalazła swoje odzwierciedlenie także w polskim systemie bankowym, ale zmiany koncentracji były już w nim niewielkie.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/bankowosc/w-poszukiwaniu-optymalnego-poziomu-konkurencji-w-sektorze-bankowym/

Co Polacy sądzą o udostępnianiu danych osobowych?
gazetaspoleczna.pl, 2.08.2018
Jak często i w jakich miejscach udostępniamy swoje dane osobowe? Jak czujemy się w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni do ich podania? Odpowiedzi na te pytania, sprawdzające świadomość społeczną dotyczącą problemu ochrony danych osobowych, znaleźć można w raporcie z badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, przeprowadzonego w II kwartale 2018 r. przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
(…)
W odpowiedzi na pytanie „Ile razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy udostępnił(a) Pan/Pani swoje dane osobowe lub zostawił(a)/okazał(a) dowód osobisty innym osobom?” najliczniejsza grupa badanych (56,6%) zadeklarowała, że udostępniła swoje dane osobowe nie więcej niż pięć razy. Zaledwie co czwarty badany nie spotkał się z sytuacją, w której był proszony o podanie swoich danych osobowych. Stosunkowo niewielka grupa badanych (4,2%) spotykała się z nią jednak na tyle regularnie, że nie byli nawet w stanie zliczyć okazji, przy których się to zdarzało.
http://gazetaspoleczna.pl/biznes/co-polacy-sadza-o-udostepnianiu-danych-osobowych/

Polak na dwóch etatach. Rośnie liczba pracowników mających więcej niż jedno stałe zajęcie
weblog.infopraca.pl, 2.08.2018
Rośnie liczba Polaków mających więcej niż jedno stałe zajęcie. To głównie efekt wzrostu popytu na pracę, ale i reformy systemu edukacji.
(…)
– Dorabianiu sprzyja też rozpowszechnienie się u nas elastycznych form zatrudnienia, na przykład umów-zleceń i umów o dzieło – twierdzi dr Wiktor Wojciechowski z SGH. Jak tłumaczy, ponieważ wynagrodzenia przy takich umowach są często niskie, pracownicy muszą szukać dodatkowych dochodów.
http://weblog.infopraca.pl/2018/08/polak-na-dwoch-etatach-rosnie-liczba-pracownikow-majacych-wiecej-niz-jedno-stale-zajecie/

Serwis Info
TVPinfo, 1.08.2018
74. rocznica Powstania Warszawskiego. Dr hab. Mieczysław Puławski

Informacje dnia
Superstacja, 1.08.2018
Letnie zapotrzebowanie na prąd. Dr Artur Bartoszewicz

Wybrać kształt katastrofy. Powstanie Warszawskie – próba bilansu
wiez.com.pl, 1.08.2018, prof. dr hab. Wojciech Morawski
Decyzja o wybuchu powstania była zła, ale nie nazwałbym jej błędną. Dobrej w tym momencie nie było. Spośród kilku złych, które były do wyboru, ta była stosunkowo najmniej zła.
(…)
Warto też pamiętać o tym, w jaki sposób funkcjonowała Wielka Koalicja. Najważniejsze decyzje były podejmowane w gronie trzech głównych mocarstw. Większość państw walczących mogła spokojnie zaufać Wielkiej Trójce. Było oczywiste, że zwycięstwo Koalicji zaspokaja równocześnie w pełni aspiracje narodowe np. Holandii, Belgii czy Norwegii. Nasza sytuacja była inna, mieliśmy więc powody do obaw.
http://wiez.com.pl/2018/08/01/wybrac-ksztalt-katastrofy-powstanie-warszawskie-proba-bilansu/

Powstanie warszawskie – zambrowskie ślady. Wywiad z dr. Andrzejem Zawistowskim
zambrow.org, 1.08.2018
Obchody 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego organizowane są dziś w całym kraju. Wszyscy oddają hołd poległym powstańcom, którzy walczyli o wolną Polskę. Czy historia powstania warszawskiego łączy się z naszym miastem? O to zapytaliśmy byłego mieszkańca Zambrowa, obecnie wykładowcę w Szkole Głównej Handlowej oraz kierownika Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego, dra Andrzeja Zawistowskiego.
(…)
Wbrew pozorom powstanie warszawskie jest bliskie historii Zambrowa, i to przynajmniej w trzech obszarach. Po pierwsze wielu przyszłych Powstańców przeszło przez zambrowskie koszary. Trudno wymienić wszystkie nazwiska, ale wspomnijmy chociażby o kilku…
https://zambrow.org/artykul/powstanie-warszawskie/494710

Archiwum