Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Media
Jesteś tu: Media > Polski > Aktualności

sierpień 2018

2018-08-03 kategoria: informacja 

​​​​Szykuje się podwyżka opłat za odbiór odpadów
portalsamorzadowy.pl, 31.08.2018
W Starachowicach trwa spór o podwyżkę opłat za odbiór odpadów komunalnych. Rada przyjęła uchwałę o podniesieniu cen, teraz część radnych wnioskuje o wprowadzenie dopłat.
(…)
Na nasze pytanie, dlaczego ceny w małych gminach rosną tak gwałtownie, dr Marek Goleń z SGH tłumaczył: - Bo następuje tam zanik konkurencji. Gminy stały się ofiarami własnej polityki, którą prowadziły od samego początku reformy, czyli ufania, że przedsiębiorcy prywatni będą zawsze tani. Oni byli tani do czasu, aż upadła konkurencja. Teraz, gdy jej nie mają, zaczynają podnosić ceny, bo często powstaje monopol.
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/starachowice-szykuje-sie-podwyzka-oplat-za-odbior-odpadow,112812.html

Kapitał ufa dziwakom
Dziennik Gazeta Prawna, 31.08.2018, Sebastian Stodolak
Czy znasz jakiegoś homo oeconomicusa? Człowieka tak bardzo racjonalnego, że - jak w smithowskim ideale - zajęty jest on wyłącznie zimnym rachunkiem zysków i strat oraz dążeniem do polepszenia wyłącznie własnego życia?
(…)
- Rynki nie lubią niepewności. Nie są zachwycone, gdy menedżer obnosi się z tym, że bierze lekarstwa na sen. Chciałyby, żeby szefem spółki był człowiek będący liderem, przedsiębiorcą i innowatorem, a przy tym całkowicie przewidywalny, transparentny i bezproblemowy. Jednak nie ma ideałów i wielu przedsiębiorców wymyka się tym wymogom, są trudni do kontrolowania i nie zawsze zachowują się zgodnie z przyjętymi normami - uważa prof. Maria Aluchna, z Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Raport Gospodarczy
Radio TOK FM, 30.08.2018
Pracownicze Plany Kapitałowe. Dr Adam Czerniak

Praca w administracji rządowej nie dla absolwentów wyższych uczelni
ksiegowosc-budzetowa.infor.pl, 30.08.2018
W administracji rządowej od kandydatów na najniższe stanowiska wymaga się doświadczenia zawodowego. Blokuje to dostęp do nich wielu absolwentom wyższych uczelni.
(…)
– Większość urzędów wciąż jednak nie potrafi zachęcić młodych osób i przekonać, że poza pensją, która może na początku nie jest duża, oferuje inne korzyści, np. ruchomy czas pracy czy możliwość rozwoju. Pozapłacowe korzyści z pracy w administracji powinny być wyraźnie podkreślane – mówi prof. Tomasz Rostkowski z Instytutu Kapitału Ludzkiego, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. – To, co proponuje resort cyfryzacji, jest normą w każdej szanującej się firmie i takie rozwiązania powinny zastosować inne urzędy, bo przy obecnej sytuacji na rynku pracy nikt wartościowy nie będzie chciał dla nich pracować – dodaje.
https://ksiegowosc-budzetowa.infor.pl/kadry-i-place/zatrudnianie-i-zwalnianie/2738961,Praca-w-administracji-rzadowej-nie-dla-absolwentow-wyzszych-uczelni.html

Magazyn ekonomiczny
rdc.pl, 30.08.2018
Zmiany w systemie podatków. Dr Piotr Maszczyk
http://www.rdc.pl/podcast/komentatorzy-w-magazynie-ekonomicznym-123/

Podatek bankowy nie zahamował inwestycji na rynku nieruchomości
wprost.pl, 29.08.2018
W lutym 2016 roku na sektor finansowy w Polsce nałożony został nowy podatek nazwany potocznie podatkiem bankowym. Według założeń obciąża on banki i firmy ubezpieczeniowe koniecznością odprowadzenia do Skarbu Państwa rocznej daniny w wysokości do 0,44 proc. od wartości ich aktywów.
(…)
Podatek bankowy jest mechanizmem bardzo popularnym w krajach europejskich. Do tej pory wprowadził go aż 21 z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. W Finlandii, Francji, Grecji, Słowenii i na Węgrzech działa on na takiej samej zasadzie jak w Polsce – jest odprowadzany od wartości aktywów firm z sektora finansowego. „Wprowadzenie podatku bankowego wywołało w Polsce bardzo ożywioną dyskusję. Tymczasem podatek bankowy nie jest innowacyjnym rozwiązaniem i występuje, w różnej postaci, w wielu państwach” – mówi Wprost Prof. Małgorzata Zaleska, Dyrektor Instytutu Bankowości SGH.
https://www.wprost.pl/biznes/10148776/podatek-bankowy-nie-zahamowal-inwestycji-na-rynku-nieruchomosci.html

Minęła 20
TVPinfo, 27.08.2018
Kampania samorządowa. Dr hab. Andrzej Zybała

EKG
Radio TOK FM, 27.08.2018
Nowelizacja ordynacji podatkowej. Dr Anna Masłoń-Oracz

Ucisk cheesburgera
naukaonline.pl, 26.08.2018
O sytuacji seniorów w Polsce i ich opiekunów mówi dr Zofia Szweda-Lewandowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
(…)
Przeprowadzaliśmy wywiady z seniorami, którzy – choć nie mają zaburzonych funkcji poznawczych wynikających z różnych chorób – wymagają pomocy, oraz ich krewnymi, którzy jej udzielają.
http://www.naukaonline.pl/serwis/item/4797-ucisk-cheesburgera

Wstajesz i weekend
TVN24, 25.08.2018
Wybór przyszłych sędziów Sądu Najwyższego. Prof. dr hab. Artur Nowak-Far

Ceny polis OC: Po latach wzrostów nadchodzi spadek?
serwisy.gazetaprawna.pl, 25.08.2018
Drastyczne podwyżki cen polis zaczęły niepokoić nie tylko kierowców, ale nawet wzbudziły zainteresowanie UOKiK. Chociaż stawki rosną wolniej niż w latach ubiegłych, to nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Czy możemy liczyć, że ten trend się odwróci?
(…)
Jak wskazuje dr Renata Pajewska – Kwaśny z Katedry Ryzyka i Ubezpieczeń SGH, wnioski UOKiK nikogo nie zaskoczyły:
Jeśli chodzi o stanowisko UOKiK i uznanie, że nie było zmowy cenowej – to było do przewidzenia. Wnikliwi analitycy sytuacji na rynku doskonale zdają sobie sprawę, że ostatnie ponad 10 lat były dla ubezpieczycieli komunikacyjnych dość trudne. Na przełomie ostatnich dziesięcioleci nastąpiła istotna kumulacja niekorzystnych zjawisk, jeżeli chodzi o strategię działania w zakresie wypłat odszkodowań i świadczeń.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/1224244,ceny-polis-oc-czy-nadchodzi-spadek.html

Polska i Świat
TVN24, 24.08.2018
Unijny kryzys imigracyjny. Dr Marcin Wajda.

Polacy są rozczarowani pracą. Boli ich, że jest nieprzydatna społecznie, pozbawiona sensu i jałowa
kariera.pl, 24.08.2018
Ponad 2 miliony Polaków uważa, że ich praca jest społecznie niepotrzebna. To prawie co siódmy pracujący zawodowo. Plaga pracy, której sens ciężko dostrzec, nie jest jednak tylko polskim fenomenem.
(…)
Ta ostatnia hipoteza współgra ze stereotypem Polaka-malkontenta, którego trudno zadowolić. A stereotyp, jak to zwykle bywa, całkiem bezpodstawny nie jest (według OECD pod względem poziomu satysfakcji z życia jesteśmy na 26. miejscu na badanych 38 państw). – To, że mentalność i kultura w jakimś stopniu determinują oceny formułowane przez pracowników, wydaje się oczywiste. Ale w jakim stopniu, nie da się wyliczyć – mówi dr Jan Czarzasty z Zakładu Socjologii Ekonomicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. https://kariera.pl/artykuly/polska-kraina-syzyfow/

Stymulują gospodarkę albo spychają w przepaść
Parkiet Akademia Parkietu, 23.08.2018, Anna Cieślak-Wróblewska. Rozmowa z prof. dr hab. Elżbietą Mączyńską
Zadłużenie Polaków wynosi ok. 35 proc. PKB. Czy to dużo na tle innych krajów? „Zadłużenie gospodarstw domowych trzeba porównywać do ich dochodów rozporządzalnych. Bo tak krawiec kraje, jak mu materii staje, czyli zadłużenie powinno pozostawać w proporcji do dochodów. Tak liczone łączne zadłużenie to ok. 60 proc. W porównaniu z 2006 r., gdy ten wskaźnik wynosił ok. 28 proc., oznacza to podwojenie. Ale w Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosi ponad 93 proc. Do tego poziomu wciąż nam daleko.”

Budżet na 2019 rok zbyt optymistyczny?
polskieradio.pl, 22.08.2018
Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt ustawy budżetowej na 2019 rok. Projekt zakłada m.in. wzrost PKB na poziomie 3,8 procent, średnio roczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie 2,3 procent, deficyt budżetu państwa na kwotę nie większą niż 28,5 mld zł.
(…)
Zdaniem dr. hab. Dominika Gajewskiego z SGH, projekt budżetu jest bardzo optymistyczny. – Deficyt oceniany jest jako najniższy planowany deficyt w historii. Możemy mówić o bardzo optymistycznych danych, które mogą podobać się analitykom ekonomicznym – powiedział gość Jedynki.
https://www.polskieradio.pl/7/4399/Artykul/2181248

Co dalej z Idea Bankiem? Czy klienci mają powody do obaw? Tłumaczymy
msn.com, 22.08.2018
Od początku roku akcje Idea Banku na giełdzie potaniały o 80 proc. Wszystko, co w ostatnich dniach dzieje się wokół banku, brzmi bardzo poważnie. Co oznacza to dla klientów? Jakie plany ma bank?
(…)
- Wskaźniki adekwatności kapitałowej banku generalnie określają skalę ryzyka działalności banku w relacji do jego funduszy własnych, w ujęciu unijnych regulacji ostrożnościowych. Ponieważ istotą działalności banku jest zarabianie na zarządzaniu ryzykiem, wskaźniki te stanowią najbardziej syntetyczną miarę jego stabilności - tłumaczy Emil Ślązak, profesor Szkoły Głównej Handlowej.
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/co-dalej-z-idea-bankiem-czy-klienci-maj%c4%85-powody-do-obaw-t%c5%82umaczymy/ar-BBMgUqw

Trzy pytania
Polska Gazeta Transportowa, 22.08.2018
Rozmowa z prof. dr hab. Elżbietą Marciszewską na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego.
(…)
Czy Centralny Port Komunikacyjny, jeżeli powstanie, będzie w stanie konkurować z Berlinem jako centralnym lotniskiem w tej części Europy? „Pytanie jest z gatunku futurystycznych, bowiem zarówno nie funkcjonuje jeszcze lotnisko Berlin Brandenburg International, jak i nie ma ostatecznych decyzji co do rozpoczęcia inwestycji CPK, a tym bardziej realnego terminu jej zakończenia. Jest wprawdzie specustawa, ale tak naprawdę żadne konkrety nie są jeszcze znane - nawet co do ostatecznej lokalizacji, gdyż obszar objęty analizami jest znacznie większy niż rzeczywiste potrzeby takiego projektu….”

Polska w Unii Europejskiej – korzyści i koszty
Nasz Dziennik, 22.08.2018, dr hab. Feliks Grądalski
elem partnerów integracji ekonomicznej jest uzyskanie przez każdego z nich dodatniego bilansu korzyści i kosztów. Zarówno korzyści, jak i koszty mogą mieć charakter pośredni i strategiczny. Jeśli takimi są, to są one mało widoczne i trudno mierzalne.
(…)
Mając na uwadze szerszy kontekst korzyści i kosztów pośrednich i bezpośrednich oraz korzyści i kosztów'wy miernych i trudno wymiernych, można znaleźć merytoryczny argument przemawiający za re- polonizacją przejętych przez kapitał zagraniczny atrakcyjnych sektorów polskiej gospodarki.

Wiadomości
TVP1, 21.08.2018
Twarda polityka USA wobec Turcji. Prof. Adam Szyszka

Rynek kredytów dla gospodarstw domowych zwolni, PKB także
finanse.wnp.pl, 21.08.2018
Barometr Rynku Consumer Finance (Barometr RCF) spadł w III kw. 2018 roku do 56,5 punktu. 
(…)
– Wskaźnik prognozy ogólnej sytuacji w obszarze finansów gospodarstwa domowego oraz całej gospodarki uległ pogorszeniu. Można więc oczekiwać spowolnienia wzrostu całej gospodarki, jak również niższego tempa wzrostu naszych dochodów – uważa prof. dr hab. Elżbieta Adamowicz, Dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
https://finanse.wnp.pl/rynek-kredytow-dla-gospodarstw-domowych-zwolni-pkb-takze,329014_1_0_0.html

Raport gospodarczy
Radio TOK FM, 21.08.2018
Przyszłoroczny Budżet Państwa. Dr Adam Czerniak

Rządy Pieniądza: o bezpieczeństwie energetycznym, małym ZUS-ie i mądrym wykorzystaniu świetnej koniunktury w gospodarce
polskieradio.pl, 18.08.2018
Główne wydarzenia gospodarcze komentowali na antenie Polskie Radia 24 goście Justyny Golonko, którymi byli: Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej, Tomasz Kaczor ekonomista z Instytutu Prevision oraz Roman Przasnyski główny analityk Gerda Broker.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2179591,Rzady-Pieniadza-o-bezpieczenstwie-energetycznym-malym-ZUSie-i-madrym-wykorzystaniu-swietnej-koniunktury-w-gospodarce

Połączenie spółki Orlen z grupą Lotos
polskieradio.pl, 18.08.2018
Trwa proces wyceny koncernu Lotos. Działania prowadzone przez Orlen zmierzają do przejęcia trójmiejskiej firmy. W lutym kierownictwo Orlenu oraz Ministerstwa Energii podpisali list intencyjny w tej sprawie.
(…)
Dr Artur Bartoszewicz odniósł się do ekonomicznych aspektów połączenia. - Jest to bardzo trudny proces. Możemy na poziomie krajowym podejmować decyzje zasadne z punktu widzenia strategicznego. Skoro mamy do czynienia z jednym właścicielem, jakim jest skarb państwa i dysponujemy dwoma podmiotami, które w pewnych obszarach rynkowych ze sobą konkurują, trzeba zastanowić się nad modelem działania.
https://www.polskieradio.pl/130/2791/Artykul/2179559,Polaczenie-spolki-Orlen-z-grupa-Lotos

Informacje Dnia
Superstacja, 17.08.2018
Możliwy wzrost cen żywności. Dr Artur Bartoszewicz

Ekspert o raporcie NIK nt. kredytów walutowych: Niczego nie wnosi, ma szereg wad
polskieradio.pl, 17.08.2018
Z raportu NIK na temat kredytów walutowych wynika, że banki wykorzystały słabości instytucji państwowych i stosowały niedozwolone postanowienia w umowach.
(…)
Jak skomentował w radiowej Jedynce prof. Zbigniew Krysiak, z SGH - w rozmowie z Błażejem Prośniewskim - raport ma szereg wad i pełen jest szczegółów, które niczego nie wnoszą. Zdaniem eksperta NIK nie uwzględnił tzw. ryzyka walutowego, które zawsze istnieje. Przyznał jednak, że banki w przypadku kredytów we frankach źle zarządzały ryzykiem, którego istnienie powinny klientom uświadamiać.
https://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/2179429,Ekspert-o-raporcie-NIK-nt-kredytow-walutowych-Niczego-nie-wnosi-ma-szereg-wad

Serwis info
TVPinfo, 17.08.2018
Koniunktura w gospodarce. Rozmowa z dr. Arturem Bartoszewiczem

Kto ma prawo do emerytury pomostowej?
polskieradio.pl, 16.08.2018
Pięć lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym można przejść na emeryturę pomostową, jeżeli spełnia się ustawowe warunki. Taką wcześniejszą emeryturę pobiera obecnie już blisko 25 tys. osób.
(…)
Jak mówiła w radiowej Jedynce Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH - na emerytury pomostowe przechodzą te osoby, które pracują w warunkach uniemożliwiających pracę do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego. Dodała, że przeciętnie emerytury pomostowe wcale nie są niskie i wynoszą średnio 2700 złotych.
https://www.polskieradio.pl/42/2443/Artykul/2178899,Kto-ma-prawo-do-emerytury-pomostowej

Wskaźnik koniunktury w przemyśle IRG SGH wzrósł o 0,3 pkt m/m do 1,5 pkt w VII
wyborcza.biz, 16.08.2018
Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), wzrósł o 0,3 pkt m/m i wyniósł 1,5 pkt w lipcu 2018 r., podał Instytut. Jest wyższy do wartości sprzed roku o 6,2 pkt.
(…)
Zmiany koniunktury były zróżnicowane w poszczególnych wyróżnionych przekrojach. W przekroju według głównych grup produktowych poprawę koniunktury odnotowano w produkcji półproduktów.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,23791415,wskaznik-koniunktury-w-przemysle-irg-sgh-wzrosl-o-0-3-pkt-m-m.html?disableRedirects=true

Wieczór z Aleksandrą Jakubowską
wpolsce.pl, 16.08.2018
Gospodarka Polski. Rozmowa z dr. Arturem Bartoszewiczem.
http://wpolsce.pl/magazyn/4670-dr-artur-bartoszewicz-gosciem-aleksandry-jakubowskiej

Przeżywamy renesans obecności państwa w gospodarce
wig.waw.pl, 16.08.2018
Przeżywamy renesans obecności państwa w gospodarce – uważa dr Piotr Maszczyk z SGH. Według niego coraz więcej ekonomistów zwraca uwagę na korzyści takiej sytuacji.
(…)
Ekspert przypomniał, że w USA i Europie Zachodniej jeszcze na początku lat 80-tych, a w Polsce od początku lat 90-tych dominował nurt, który dążył do ograniczania roli państwa w gospodarce. – Miało to widoczne efekty w postaci deregulacji rynków oraz prywatyzacji – wskazał dr Maszczyk.
http://wig.waw.pl/przezywamy-renesans-obecnosci-panstwa-w-gospodarce/

Sytuacja w Turcji powinna być dla nas ostrzeżeniem
Rzeczpospolita, 16.08.2018, Łukasz Lubański
Rozmowa z dr. hab. Cezarym Wójcikiem.
Ekonomiści obawiają się, że problemy tureckiej liry mogą dotknąć również złotego. Jaki jest związek Polski z Turcją?
(…)
Nie ma bezpośredniego związku, poza tym, że Polska może być traktowana przez inwestorów jako kraj na podobnym poziomie rozwoju. Ryzyko zawsze istnieje, ale nie jest duże, nasza sytuacja jest stabilna. To, co się dzieje w Turcji, powinno być jednak dla nas ostrzeżeniem, że dobra koniunktura może się szybko skończyć.

Metro 15 razy droższe od tramwaju. Czy Warszawę stać na kolejne linie?
portalsamorzadowy.pl, 16.08.2018
Równo 8 lat temu - 16 sierpnia 2010 roku - ruszyły prace nad budową drugiej linii metra w Warszawie. Jak przyszłość czeka metro w stolicy? Czy wielkie plany rozbudowy, o których mówi się ostatnio, to tylko wyborcze obietnice, czy jednak coś więcej?
(…)
- Na pewno o metrze warto rozmawiać, trzeba być ambitnym i trzeba mieć plany, bo jeżeli się okaże na przykład, że przyszła perspektywa finansowa UE  będzie hojna na tego typu pomysły, to warto być przygotowanym - mówi dr Michał Wolański z warszawskiej SGH.
http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/metro-15-razy-drozsze-od-tramwaju-czy-warszawe-stac-na-kolejne-linie,112146.html

Prof. Mączyńska: Działania rządowe na rynku pracy nie wystarczą. W temat powinien włączyć się biznes
ceo.com.pl, 16.08.2018
Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, a jednocześnie w gospodarce brakuje rąk do pracy. Potrzebujemy nie tylko specjalistów z dyplomami szkół wyższych, ale przede wszystkim – absolwentów techników. A ci ostatni mogą nawet liczyć na to, że ich początkowe wynagrodzenia będą wyższe, niż magistrów.
(…)
Prof. Mączyńska: Przyczyn jest wiele. Jednak u podłoża problemu leżą nieprawidłowości w polityce edukacyjnej w okresie transformacji ustrojowej. Dopuszczono bowiem do zmarginalizowania szkolnictwa przygotowującego do konkretnych profesji. Wraz z prywatyzacją przedsiębiorstw niemal zniknęły przyzakładowe szkoły, a to z upływem czasu doprowadziło do deficytu fachowców.
https://ceo.com.pl/prof-maczynska-dzialania-rzadowe-na-rynku-pracy-nie-wystarcza-w-temat-powinien-wlaczyc-sie-biznes-96063

Walczyliśmy nie tylko o niepodległość, ale też o gospodarkę
polskieradio.pl, 15.08.2018
Wielka bitwa warszawska to duma Polaków. Jak za każdym wielkim wydarzeniem musiały za nim stać również poważne pieniądze.
(…)
Rok 1920. Kartki na żywność, blokada cen i płac. Wszystko by przed wybuchem wojny zdusić inflację. Zrujnowane finansowo państwo musiało stawić czoło kolejnej wojnie. Profesor Wojciech Morawski ze Szkoły Głównej Handlowej mówi, że wydatki na zbrojeniówkę mogły pochłaniać nawet 90 procent budżetu.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2178736,Walczylismy-nie-tylko-o-niepodleglosc-ale-tez-o-gospodarke

„Sytuacja w Turcji powinna być dla nas ostrzeżeniem”
rp.pl, 15.08.2018
Ekonomiści obawiają się, że problemy tureckiej liry mogą dotknąć również złotego. Jaki jest związek Polski z Turcją?
(…)
Dr hab. Cezary Wójcik: Nie ma bezpośredniego związku, poza tym, że Polska może być traktowana przez inwestorów jako kraj na podobnym poziomie rozwoju. Ryzyko zawsze istnieje, ale nie jest duże, nasza sytuacja jest stabilna. To, co się dzieje w Turcji, powinno być jednak dla nas ostrzeżeniem, że dobra koniunktura może się szybko skończyć.
https://www.rp.pl/Wywiady-i-rozmowy/180819582-Sytuacja-w-Turcji-powinna-byc-dla-nas-ostrzezeniem.html

"Rządy Pieniądza": koniec użytkowania wieczystego. Eksperci: to słuszny krok
polskieradio.pl, 14.08.2018
Eksperci gospodarczy, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 zgadzają się, że likwidacja użytkowania wieczystego na gruntach mieszkaniowych, która ma się dokonać z początkiem nowego roku, jest krokiem w słusznym kierunku. Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie.
(…)
Pozytywnie rozwiązania ocenia także dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Ekspert wskazywał, że użytkowanie wieczyste np. w przypadku gruntów z budynkami przedwojennymi mogło budzić niepewność inwestorów, a dzięki nowym przepisom biznes będzie miał większą swobodę działania.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2178324,Rzady-Pieniadza-koniec-uzytkowania-wieczystego-Eksperci-to-sluszny-krok

IRG SGH: Lipcowa poprawa koniunktury w przemyśle
obserwatorfinansowy.pl, 13.08.2018
Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym w lipcu 2018 r. poprawił się. Oczekiwania firm, co do dalszego kształtowania się koniunktury są pesymistyczne – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
(…)
Ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym IRG IND zwiększył swoją wartość w ciągu miesiąca o 0,3 pkt., do poziomu 1,5 pkt. Jest wyższy do wartości sprzed roku o 6,2 pkt.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/dispatches/irg-sgh-w-lipcu-poprawa-koniunktury-w-przemysle/

Przy Niedzieli o Sporcie
audycje.tokfm.pl, 11.08.2018
Złoci lekkoatleci warci mniej niż przegrani piłkarze? Spojrzenie na sportowców jako marki w rozmowie z prof. Marzanną Witek-Hajduk z SGH.
http://audycje.tokfm.pl/podcast/Zloci-lekkoatleci-warci-mniej-niz-przegrani-pilkarze/65745

Kontrowersje wokół wyników badań dot. aborcji osób niepełnosprawnych
wiadomości.onet.pl, 11.08.2018
Jeśli wiadomo, że dziecko urodzi się niepełnosprawne, lepszym wyjściem będzie aborcja - tak według badań fundacji CitizenGO uważa blisko połowa badanych. Respondentom zadano szereg pytań dotyczących osób niepełnosprawnych, a ich odpowiedzi mogą szokować.
(…)
O panel Ariadna pytamy Pawła Kubickiego, socjologa i ekonomistę z warszawskiej SGH, który przyznaje, że można mówić o odchyleniu, a wiarygodność wyników powinna być zbadana kolejnymi badaniami. Jednak metoda ta nie zasługuje na ostrą krytykę. - Nie jest tak, że te poglądy zostały wykreowane w panelu. One nie wzięły się z powietrza - przekonuje.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/kontrowersje-wokol-wynikow-badan-dot-aborcji-osob-niepelnosprawnych/frmlwvl

Informacje
Polsat News, 11.08.2018
Gospodarka odpadami. Dr Marek Goleń

EKG
Radio TOK FM, 10.08.2018
Emerytury dla matek z co najmniej czwórką dzieci. Rozmowa z dr Igą Magdą.

Minęła 8
TVPinfo, 10.08.2018
Wzrost gospodarczy. Rozmowa z dr. Arturem Bartoszewiczem.

Polska i Świat
TVN24, 9.08.2018
Wojna w Syrii. Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska

Nie da się ukryć
TVPinfo, 9.08.2018
Prace nad budżetem. Dr hab. Zbigniew Krysiak, dr Jakub Borowski

Pokusa nadużyć spowszechniała
obserwatorfinansowy.pl, 9.08.2018
Pokusa nadużycia jest coraz bardziej powszechna. Mimo że zjawisko to leży u źródeł ostatniego kryzysu, nie zniknęło ze świata finansów po okresie recesji. Przeciwnie – w wielu sektorach rośnie w siłę. Ekspansję tzw. moral hazard może ograniczyć zmiana modelu biznesowego przedsiębiorstw.
(…)
– Zdarza się, że ciężarówka wiezie towar za milion euro, realizując zlecenie poza granicami kraju. Nie ma oszustw na masową skalę. To jest przykład, że kultura biznesowa pracowników i pracodawców się poprawia – mówił prof. Paprocki podczas EKF.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/pokusa-naduzyc-spowszechniala/

Jakie najbardziej luksusowe miejsca wybierają Polacy?
businesstraveller.pl, 9.08.2018
Są na świecie miejsca, gdzie doba hotelowa może kosztować kilkadziesiąt tysięcy dolarów, a na wakacje przejeżdżają gwiazdy światowego kina czy zamożni z całego świata. Nie zawsze trzeba mieć miliony na koncie, by móc odwiedzić takie zakątki. Jakie miejsca najbardziej kojarzą się Polakom z luksusem?
(…)
– Fakt, że z luksusem kojarzą się przede wszystkim lokalizacje zagraniczne nie powinien dziwić. Większość z nas buduje sobie wyobrażenie o nich przede wszystkim z mediów, a czasem z relacji osób, które miały już okazje je odwiedzić. To powoduje, że ich obraz może być bardziej wyidealizowany niż w przypadku miejscowości w Polsce, które co prawda, kojarzą się z bogactwem, ale bardziej rodzimym, znanym i oswojonym. Poza tym są bardziej dostępne (choćby z powodu odległości) a przez co bardziej masowo odwiedzane i to niekoniecznie wyłącznie przez osoby z grubym portfelem – mówi prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, ekspert Deutsche Bank.
http://businesstraveller.pl/wiadomosci/swiat-wiadomosci/najbardziej-luksusowe-miejsca-wybieraja-polacy

Polska i Świat
TVN24, 8.08.2018
System car-sharing. Dr Michał Wolański

Co oznacza przywrócenie sankcji USA wobec Iranu?
polskieradio.pl, 8.08.2018
– Nikt Iranu za rękę nie złapał na próbach atomowych. Broń atomowa to nie jest prosta zabawka, a Iran po tych wszystkich sankcjach jest zapóźniony technologicznie – mówi prof. Joanna Modrzejewska-Leśniewska ze Szkoły Głównej Handlowej.
(…)
Stany Zjednoczone przywracają sankcje wobec Iranu. To kolejny krok po wycofaniu się Donalda Trumpa z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem. Pierwsza część wprowadzonych sankcji objęła dostęp do amerykańskiej waluty, handel metalami, węglem, oprogramowaniem przeznaczonym dla przemysłu, uderza też w sektor motoryzacyjny.
https://www.polskieradio.pl/9/308/Artykul/2176244,Co-oznacza-przywrocenie-sankcji-USA-wobec-Iranu

Biznes informacje
TVP2, 8.08.2018
Płacowe żądania sfery budżetowej. Dr Artur Bartoszewicz

Dobry zwyczaj, nie poręczaj. Jak żyrant może stać się dłużnikiem
polskieradio.pl, 8.08.2018
Ponad 36 tysięcy prywatnych osób ma ponad pół miliarda złotych długu z kredytów, które wcześniej poręczyli - wynika z danych BIG. Żyranci rekordziści to małżeństwo z Gliwic, które ma oddania prawie 2,7 mln złotych.
(…)
Jak mówił na antenie radiowej Jedynki w rozmowie z Elżbietą Szczerbak profesor Waldemar Rogowski z SGH - żyrant to inaczej poręczyciel, czyli osoba zabezpieczająca osobiście (poręczająca) kredyt. Dodał, że bycie poręczycielem to dość ryzykowna czynność. Człowiek taki staje się bowiem dłużnikiem w chwili, gdy osoba której poręczyliśmy kredyt przestaje go spłacać. Poręczyciel musi wówczas spłacać kredyt wraz z innymi kosztami - typu odsetki, prowizje oraz inne opłaty.
https://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/2176172,Dobry-zwyczaj-nie-poreczaj-Jak-zyrant-moze-stac-sie-dluznikiem

Wiadomości
TVPinfo, 7.08.2018
Program „Mieszkanie Plus”. Dr Artur Bartoszewicz

Panorama Info
TVPinfo, 7.08.2018
Programy podnoszące jakość życia Polaków. Rozmowa z dr. hab. Zbigniewem Krysiakiem

Gdzie mieszkają najbogatsi Polacy. Ujawniono dane
fakt.pl, 7.08.2018
Co jakiś czas powstają rankingi najbogatszych gmin w Polsce. Zawsze wygrywają te same miejsca, np. wśród gmin wiejskich - Kleszczów w województwie łódzkim, gdzie są kopalnie węgla i elektrownia Bełchatów. Co jednak, gdyby do tych podejść z innej strony i sprawdzić, gdzie mieszkają dobrze zarabiający, a niekoniecznie tam gdzie są wysokie budżety?  Zestawienie będzie zupełnie inne.
(…)
Dane pokazują pewną prawidłowość - najbogatsze są gminy przylegające do miast wojewódzkich, ale nie samo miasto. To wynik trendów społecznych. - Wszędzie na obrzeżach miast powstają osiedla, przeważnie domków, na których mieszkają ludzie dużo zarabiający, i wówczas zamożność tych gmin rośnie. Sam mieszkam na wsi, która liczy 3 tys. mieszkańców i tylko setka z nich to rolnicy, pozostali pracują w mieście - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prof. Tomasz Panek, wicedyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/w-ktorych-gminach-mieszkaja-najbogatsi-polacy/j113ls5

Millenialsi. Kapryśni czy wymagający pracownicy
businessandprestige.pl, 7.08.2018
Przedstawiciele pokolenia Y czy Z nie różnią się aż tak bardzo od starszych pokoleń. Pragną stabilizacji i są gotowi ciężko pracować. Tylko realnie postrzegają zmieniającą się rzeczywistość i przystosowują się do zmian z czystej konieczności.
(…)
– Profesjonaliści dążą do niezależności i chcą samodzielnie decydować, gdzie i ile czasu poświęcają na obowiązki zawodowe. Tradycyjna praca w biurze nie jest już tak atrakcyjna. Dzięki rozwojowi nowych technologii praca tłumacza czy programisty nie wymaga codziennej obecności w biurze – mówi prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej.
https://businessandprestige.pl/millenialsi-kaprysni-wymagajacy-pracownicy/

Ekonomia Raport
telewizjarepublika.pl, 7.08.2018
Grabież niemiecka w Warszawie. Rozmowa z dr. Arturem Bartoszewiczem.
http://telewizjarepublika.pl/wideo/dr-artur-bartoszewicz-sgh-grabiez-niemcow-w-warszawie,14792.html

Polityka kadrowa w spółkach Skarbu Państwa
polskieradio.pl, 6.08.2018
Debata o państwowych spółkach jest nudna do momentu, w którym porusza się temat marnotrawionych przez nie pieniędzy i karuzelę kadrową. Jak działają te spółki?
(…)
Artur Bartoszewicz wskazuje, że w spółkach Skarbu Państwa mamy zderzenie dwóch światów - świata polityki i świata biznesu, czyli gospodarki. - I niestety jest tak, że te dwa obszary mają niekonieczne zgodne ze sobą cele. A najczęściej mają rozbieżne - mówi specjalista. Jego zdaniem, lekarstwem na to jest profesjonalizacja spółek i to zarówno na szczeblu kierowniczym, jak i nadzorczym.
https://www.polskieradio.pl/7/4399/Artykul/2175482

Za duże stawki za lodowisko w Gdyni
pb.pl, 6.08.2018
Gdynia unieważniła przetarg na miejską łyżwiarską arenę. Powód? Za wysokie ceny wykonawców.
(…)
Zdaniem dr Marcina Wajdy ze Szkoły Głównej Handlowej problem wynika, m.in., z tego, że dobra koniunktura gospodarcza, jest dodatkowo stymulowana przez wydatki publiczne. Sektor publiczny realizuje dużo inwestycji, stopy procentowe są niskie, a jednocześnie wciąż mamy dużo pieniędzy do wydania z budżetów unijnych.
https://www.pb.pl/za-duze-stawki-za-lodowisko-w-gdyni-936723

"Rządy Pieniądza": Niemcy pociągną w dół polską gospodarkę?
polskieradio.pl, 6.08.2018
Niepokojące dane zza naszej zachodniej granicy. W czerwcu zamówienia w niemieckim przemyśle spadły o 4 procent miesiąc do miesiąca, przy konsensusie rynkowym 0,4 procent. To największy spadek od półtora roku.
(…)
W podobnym tonie wypowiedział się dr Artur Bartoszewicz z SGH, który wskazywał jednak, że sygnały o słabnącej koniunkturze w niemieckiej gospodarce pojawiały się od początku tego roku, a mimo to nasza gospodarka nadal rozwijała się bardzo dobrze. Ekspert podkreślił przy tym, że Niemcy są jednym z głównych graczy na świecie, a więc słabe dane z tego kraju wskazują na to, że w światowej gospodarce nie wszystko jest tak, jak należy.
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2175271,Rzady-Pieniadza-Niemcy-pociagna-w-dol-polska-gospodarke

Dziennikarze powinni mieć wiedzę ekonomiczną, żeby odróżniać opinie od faktów
cooltura24.co.uk, 6.08.2018
W czwartek, 28 czerwca odbył się pierwszy z cyklu warsztatów drugiej edycji Prasowej Akademii Pieniądza. Celem projektu, który realizuje PAP we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim jest zwiększenie wiedzy ekonomicznej wśród dziennikarzy i blogerów piszących o ekonomii i finansach.
(…)
Zdaniem dr Piotra Maszczyka z SGH, który jest jednym z prowadzących szkolenie, kwestia poszerzania wiedzy ekonomicznej jest dziś szczególnie ważna bo ekonomia przeplata życie każdego człowieka. Ekspert zaznaczył jednak, że szczególną rolę w tłumaczeniu zjawisk gospodarczych czytelnikom mają dziennikarze, którzy powinni mieć odpowiednią wiedzę na ten temat.
https://www.cooltura24.co.uk/wiadomosci/38447,ekspert-dziennikarze-powinni-miec-wiedze-ekonomicz

Gospodarka na Dzień Dobry
TV Republika, 6.08.2018
Forum Biznesu w Bukareszcie. Inicjatywa Trójmorza. Dr hab. Zbigniew Krysiak

Gość Wiadomości
TVPinfo, 5.08.2018
Reforma sądownictwa w Polsce. Dr hab. Zbigniew Krysiak

Wiadomości
TVP1, 5.08.2018
Wzrost inwestycyjny w Polsce. Dr Artur Bartoszewicz

Porzućcie wszelką nadzieję
Angora, 5.08.2018, Krzysztof Różycki
Polska ma jeden z najbardziej niewydolnych systemów emerytalnych wśród krajów rozwiniętych, a będzie jeszcze gorzej. Średnia stopa zastąpienia, czyli stosunek ostatniego wynagrodzenia do pierwszego świadczenia emerytalnego, należy w Polsce do najgorszych w Unii. W pierwszym kwartale 2018 r. przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wyniosło 4623 zł brutto. Tymczasem wysokość przeciętnej emerytury w przypadku mężczyzny to 2570 złotych brutto i kobiet 1550 zł, czyli zaledwie około 33 proc. średniej pensji. Do tego w świadczeniach następuje coraz większe rozwarstwienie. Rozmowa z prof. dr hab. Leokadią Oręziak.
(…)
- Za kilkadziesiąt lat będzie znacznie gorzej. Jeżeli nic się nie zmieni, to według szacunków Komisji Europejskiej około 2060 roku wysokość polskich emerytur będzie wynosiła mniej niż 30 proc. ostatniego wynagrodzenia.

Sami o sobie: Problemy opiekunów osób starszych
polskieradio.pl, 4.08.2018
Opieka nad osobami starszymi, cierpiącymi np. na chorobę Alzheimera, wymaga w zasadzie całodobowego zaangażowania innych ludzi. Najczęściej rodziny - dzieci czy wnuków. Jednak opiekunowie nie zawsze są w stanie zapewnić odpowiednią opiekę, m.in. ze względu na konieczność łączenia jej z pracą zawodową. A jak stwierdzili w audycji Sami o sobie eksperci, system pomocy dla rodzin osób wymagających stałej opieki nie jest wystarczający. 
(…)
Zdaniem prof. Piotra Błędowskiego ze Szkoły Głównej Handlowej, kłopoty związane z opieką senioralną to pokłosie wieloletnich zaniechań. - To nie jest kwesta tego, że nie rozumiemy tego problemu jako społeczeństwo. Kolejne rządy miały jednak inne priorytety, dążyły do zaspokojenia potrzeb, które wydawały się z politycznego czy społecznego punktu widzenia bardziej palące. Doszło do takiej sytuacji, że większość obowiązków, związanych z opieką nad osobami niesamodzielnymi, spoczywa na rodzinie - oceniał gość PR24.
https://www.polskieradio.pl/130/6801/Artykul/2174926

Polska i Świat
polskieradio.pl, 3.08.2018
Kryzys w Wenezueli, ostrzeżeniach MFW dot. inflacji i zmiany waluty. Amerykanie natomiast znowu niefrasobliwie zadłużają się na potęgę, co może wskazywać, że czeka nas nowy globalny kryzys.. Dr Artur Bartoszewicz
https://www.polskieradio.pl/7/1692/Artykul/2174784,Polska-i-Swiat-03082018

W poszukiwaniu optymalnego poziomu konkurencji w sektorze bankowym
obserwatorfinansowy.pl, 2.08.2018, dr hab. Małgorzata Pawłowska
W sektorze bankowym w świecie zachodzi wiele zmian strukturalnych i regulacyjnych. W Polsce także. Poziom konkurencji może się zmniejszyć po planowanych fuzjach. Z jednej strony może to spowodować wzrost siły rynkowej polskich banków na rynku globalnym, z drugiej może prowadzić do oligopolizacji rynku krajowego.
(…)
Przed kryzysem finansowym struktura polskiego systemu bankowego była efektem wcześniejszej polityki prywatyzacyjnej, nastawionej na pozyskiwanie zagranicznych inwestorów. Wzrósł udział kapitału zagranicznego oraz nastąpił wzrost koncentracji, na co wpływ miało m.in. nasilenie się procesu fuzji i przejęć w skali globalnej. Kryzys finansowy wywołał kolejną falę fuzji i przejęć transgranicznych, która znalazła swoje odzwierciedlenie także w polskim systemie bankowym, ale zmiany koncentracji były już w nim niewielkie.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/bankowosc/w-poszukiwaniu-optymalnego-poziomu-konkurencji-w-sektorze-bankowym/

Co Polacy sądzą o udostępnianiu danych osobowych?
gazetaspoleczna.pl, 2.08.2018
Jak często i w jakich miejscach udostępniamy swoje dane osobowe? Jak czujemy się w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni do ich podania? Odpowiedzi na te pytania, sprawdzające świadomość społeczną dotyczącą problemu ochrony danych osobowych, znaleźć można w raporcie z badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, przeprowadzonego w II kwartale 2018 r. przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
(…)
W odpowiedzi na pytanie „Ile razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy udostępnił(a) Pan/Pani swoje dane osobowe lub zostawił(a)/okazał(a) dowód osobisty innym osobom?” najliczniejsza grupa badanych (56,6%) zadeklarowała, że udostępniła swoje dane osobowe nie więcej niż pięć razy. Zaledwie co czwarty badany nie spotkał się z sytuacją, w której był proszony o podanie swoich danych osobowych. Stosunkowo niewielka grupa badanych (4,2%) spotykała się z nią jednak na tyle regularnie, że nie byli nawet w stanie zliczyć okazji, przy których się to zdarzało.
http://gazetaspoleczna.pl/biznes/co-polacy-sadza-o-udostepnianiu-danych-osobowych/

Polak na dwóch etatach. Rośnie liczba pracowników mających więcej niż jedno stałe zajęcie
weblog.infopraca.pl, 2.08.2018
Rośnie liczba Polaków mających więcej niż jedno stałe zajęcie. To głównie efekt wzrostu popytu na pracę, ale i reformy systemu edukacji.
(…)
– Dorabianiu sprzyja też rozpowszechnienie się u nas elastycznych form zatrudnienia, na przykład umów-zleceń i umów o dzieło – twierdzi dr Wiktor Wojciechowski z SGH. Jak tłumaczy, ponieważ wynagrodzenia przy takich umowach są często niskie, pracownicy muszą szukać dodatkowych dochodów.
http://weblog.infopraca.pl/2018/08/polak-na-dwoch-etatach-rosnie-liczba-pracownikow-majacych-wiecej-niz-jedno-stale-zajecie/

Serwis Info
TVPinfo, 1.08.2018
74. rocznica Powstania Warszawskiego. Dr hab. Mieczysław Puławski

Informacje dnia
Superstacja, 1.08.2018
Letnie zapotrzebowanie na prąd. Dr Artur Bartoszewicz

Wybrać kształt katastrofy. Powstanie Warszawskie – próba bilansu
wiez.com.pl, 1.08.2018, prof. dr hab. Wojciech Morawski
Decyzja o wybuchu powstania była zła, ale nie nazwałbym jej błędną. Dobrej w tym momencie nie było. Spośród kilku złych, które były do wyboru, ta była stosunkowo najmniej zła.
(…)
Warto też pamiętać o tym, w jaki sposób funkcjonowała Wielka Koalicja. Najważniejsze decyzje były podejmowane w gronie trzech głównych mocarstw. Większość państw walczących mogła spokojnie zaufać Wielkiej Trójce. Było oczywiste, że zwycięstwo Koalicji zaspokaja równocześnie w pełni aspiracje narodowe np. Holandii, Belgii czy Norwegii. Nasza sytuacja była inna, mieliśmy więc powody do obaw.
http://wiez.com.pl/2018/08/01/wybrac-ksztalt-katastrofy-powstanie-warszawskie-proba-bilansu/

Powstanie warszawskie – zambrowskie ślady. Wywiad z dr. Andrzejem Zawistowskim
zambrow.org, 1.08.2018
Obchody 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego organizowane są dziś w całym kraju. Wszyscy oddają hołd poległym powstańcom, którzy walczyli o wolną Polskę. Czy historia powstania warszawskiego łączy się z naszym miastem? O to zapytaliśmy byłego mieszkańca Zambrowa, obecnie wykładowcę w Szkole Głównej Handlowej oraz kierownika Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego, dra Andrzeja Zawistowskiego.
(…)
Wbrew pozorom powstanie warszawskie jest bliskie historii Zambrowa, i to przynajmniej w trzech obszarach. Po pierwsze wielu przyszłych Powstańców przeszło przez zambrowskie koszary. Trudno wymienić wszystkie nazwiska, ale wspomnijmy chociażby o kilku…
https://zambrow.org/artykul/powstanie-warszawskie/494710

Archiwum