Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Media
Jesteś tu: Media > Polski > Aktualności

maj 2017

2017-05-15 kategoria: informacja 

Wiadomości
Radio TOK FM, 31.05.2017
Więcej Polaków wraca do Polski. Dr Piotr Maszczyk

W Polsce odpady dzielą się na palne i niepalne. Gospodarka o obiegu zamkniętym? Nie za naszego życia
wnp.pl, 31.05.2017
Mamy wzrost recyklingu, zmalała ilość odpadów przekazywanych do składowania, mniej śmieci trafia do lasów, ale z drugiej strony osiągnięcie poziomów narzuconych przez Unię Europejską będzie bardzo trudne - wynika z debaty, która m.in. z udziałem Sławomira Mazurka odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
(…)
– Gospodarka o obiegu zamkniętym to niezwykle złożony problem, a tu musi się zmienić wszystko, także nasza mentalność – uważa dr Marek Goleń z SGH w Warszawie.
http://www.wnp.pl/wiadomosci/w-polsce-odpady-dziela-sie-na-palne-i-niepalne-gospodarka-o-obiegu-zamknietym-nie-za-naszego-zycia,299209.html

Czego rodzice życzą dzieciom na przyszłość? Etatu i mieszkania. Własny biznes? Studia? Pasje? Takich marzeń jest coraz mniej
next.gazeta.pl, 31.05.2017
Dobra praca w stabilnej firmie, mieszkanie, skończone studia i realizacja pasji. Takie są, jak wynika z badania Deutsche Banku, cztery czołowe marzenia dotyczące przyszłości materialnej i zawodowej, których spełnienia w przypadku dzieci życzą sobie polscy rodzice.
(…)
Przed marzeniem wyłącznie o etacie dla swojego dziecka przestrzega prof. dr. hab. Małgorzata Bombol z SGH. - Pragnienie, by dzieci otrzymały pracę w stabilnej firmie, rzecz jasna daje poczucie bezpieczeństwa, lecz ex ante pozbawia je możliwości „przetrenowania” takich umiejętności, jak dostosowanie do zmiennych warunków otoczenia, lepsze zarządzanie własnym budżetem w warunkach niepewności itp.
http://next.gazeta.pl/superfinanse/7,156831,21893100,czego-rodzice-zycza-dzieciom-na-przyszlosc-etatu-i-mieszkania.html

Niech uczniowie uczą się finansów
Rzeczpospolita B, 31.05.2017, prof. dr hab. Małgorzata Zaleska
Ostatnio wiele mówi się o edukacji, ale nadal za mało o edukacji finansowej Polaków. Ich wiedza jest coraz większa, ale wciąż niewystarczająca.
(…)
Nauka finansów powinna odbywać się od najmłodszych lat, najpóźniej od czwartej klasy szkoły podstawowej, w sposób łatwy, atrakcyjny i praktyczny. Z praktyką finansów każdy z nas ma bowiem codziennie do czynienia. Pamiętać należy, że nikt nie jest dzisiaj w stanie nauczyć kogoś finansów „raz na zawsze", bo na rynkach zmiany zachodzą bardzo szybko, więc podstawy programowe w tym zakresie także powinny stale ewoluować.

Otwarcie Dnia
TVN24 Biznes i Świat, 30.05.2017
Polska: rozmowa o Turcji. Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska

Polska może stracić fundusze unijne za nieprzestrzeganie rządów prawa
wiadomości.onet.pl, 30.05.2017
Unijny Komisarz ds. Budżetu Günther Oettinger ogłosił dziś w Brukseli pierwszą propozycję budżetu UE na lata 2021–2027.
(…)
– My tu sobie z tego nie za bardzo zdajemy sprawę, ale państwa będące płatnikami netto mają z dotacjami unijnymi duży wewnętrzny problem. Politycy, zwłaszcza w Niemczech, gdzie obywatele szczególnie lubią wiedzieć, na co idą ich podatki, muszą uważać, by środki unijne szły tam, gdzie nie ma wątpliwości, że zachowuje się zasady praworządności – dodał Nowak-Far, profesor warszawskiej SGH, specjalizujący się w prawach gospodarczych i finansach Unii.
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/polska-moze-stracic-fundusze-unijne-za-nieprzestrzeganie-rzadow-prawa/06s6mxe

Koniec PIT i CIT dzieli ekspertów
podatki.gazetaprawna.pl, 30.05.2017
Obecne ustawy są dla zwykłych podatników niezrozumiałe, przepisy trzeba napisać od nowa – chwalą plany Ministerstwa Finansów ich zwolennicy. Przeciwnicy uważają, że to wywróci system do góry nogami, powstanie chaos.
(…)
– Ciekawy jest pomysł odrębnego uregulowania kwestii związanych z podatkami od kapitału (dochodu pasywnego), co jak rozumiem zapobiegłoby rozliczaniu poniesionych w ten sposób strat w ramach działalności gospodarczej. Widzę też korzyści z odmiennego potraktowania szeroko pojętych dochodów z pracy – chwali pomysł MF dr hab. Dominik Gajewski.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1046626,koniec-pit-i-cit-zdania-ekspertow.html

WidziMiSię - Artur Bartoszewicz, Radosław Gruca
polsatnews.com, 30.05.2017
26 maja 2017. Kac po imprezie, tak to trzeba nazwać. To, co się wyprawiało na szczycie NATO, to ludzkie pojęcie przechodzi; i oglądanie skarpetek premiera Kanady to jeszcze nie był szczyt wszystkiego. Ale jak to w życiu bywa, atmosferę przed imprezą warto podgrzać, więc na pokład jednego samolotu zapakowali się: Andrzej Duda, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, szef MON i szef MSZ - dzięki Bogu nie doszło do wypadku. A na Dzień Matki i Przyszłej Matki piękny prezent - pigułka "dzień po" będzie na receptę, bo jak powiedział poseł PiS Piotr Kaleta, jego ugrupowanie „kocha polskie kobiety, przede wszystkim te nienarodzone". Gośćmi odcinka są dr Artur Bartoszewicz (SGH) i Radosław Gruca (FAKT).
http://www.polsatnews.pl/wideo-program/widzimisie-artur-bartoszewicz-radoslaw-gruca_6401106/

Polacy chcą liderów z charyzmą
rp.pl, 30.05.2017
Mamy tradycyjne i dość stereotypowe podejście do przywódców, choć sporo od nich oczekujemy.
(…)
– Wbrew powszechnemu przekonaniu przywódcą nie musi być osoba charyzmatyczna. Lider jest przede wszystkim motorem pozytywnych zmian w swoim otoczeniu – mówi prof. Cezary Wójcik, wykładowca SGH i twórca Leadership Academy for Poland, programu rozwoju przywództwa, który od 2016 r. jest realizowany w Polsce przy udziale profesorów Uniwersytetu Harvarda.
http://www.rp.pl/Praca/305309856-Polacy-chca-liderow-z-charyzma.html

Krzywe zwierciadło
Superstacja, 29.05.2017
Gościem programu jest dr Artur Bartoszewicz.

5x5
TVPinfo, 29.05.2017
Podatki w Polsce. Dr hab. Dominik Gajewski.

Za, a nawet przeciw
PR3, 29.05.2017
Szara strefa w Polsce. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska.

Brak porozumienia ws. klimatu podczas szczytu G7
polskieradio.pl, 29.05.2017
Lakoniczne stwierdzenia po szczycie G7 pozostawiają więcej pytań niż odpowiedzi na temat tego, jak najważniejsze kraje świata chcą widzieć i układać relacje między sobą zwłaszcza w kontekście polityki klimatycznej i wolnego handlu. W audycji Rządy Pieniądza rozmawiali o tym dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Bartłomiej Godusławski (Puls Biznesu).
http://www.polskieradio.pl/130/5894/Artykul/1770565,Brak-porozumienia-ws-klimatu-podczas-szczytu-G7

Czy walka z szarą strefą to sprawa wszystkich obywateli?
polskieradio.pl, 29.05.2017
Chociaż rozmiar gospodarki nieregulowanej zmniejsza się, wartość szarej strefy to nadal 22,2 procent PKB, czyli 430 mld złotych. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska.
http://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/1770772,Czy-walka-z-szara-strefa-to-sprawa-wszystkich-obywateli

Tylko trzydzieści roczników zarabia więcej niż wydaje
obserwatorfinansowy.pl, 29.05.2017
Do znanego i powszechnego współczynnika obciążenia demograficznego dołączył nowy współczynnik obciążenia ekonomicznego. Wskazuje wyraźnie, że jeśli nie zwiększy się liczba pracujących w najbliższych czasach to nie uda się nam, jako społeczeństwu, zachować obecnego poziomu konsumpcji.
(…)
Dr Agnieszka Chłoń-Domińczak: Ekonometria, czy statystyka są dziedzinami rozwijającymi się. Gdy zaczęto stosować wskaźnik obciążenia demograficznego nie istniała baza informacji na temat statystyk rynku pracy. A świat zaczął się zmieniać i różnicować. Ludzie żyją coraz dłużej. Nie istnieje jeden powszechny i sztywny wiek emerytalny dla wielu krajów, czy regionów.
http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/tylko-trzydziesci-rocznikow-zarabia-wiecej-niz-wydaje/

To był dzień na świecie
Polsat News 2, 28.05.2017
Szczyt NATO w Brukseli. Prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska

Uwolnić matki. Niepracujące Polki to największy ukryty kapitał naszej gospodarki
praca.interia.pl, 28.05.2017
Niepracujące z powodów rodzinnych Polki to największy ukryty kapitał naszej gospodarki. Tymczasem próby jego uwolnienia traktujemy jak zamach na wartości.
(…)
Dziś urlop ojcowski nikogo nie dziwi i korzysta z niego coraz więcej mężczyzn. Czasem warto wprowadzać zmiany, które tylko teoretycznie wydają się trudne, a w praktyce mają pozytywny wpływ na kondycję rodziny, społeczeństwa, gospodarki - tłumaczy prof. Irena Kotowska, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej.
http://praca.interia.pl/news-uwolnic-matki-niepracujace-polki-to-najwiekszy-ukryty-kapita,nId,2398903

G7 razem przeciwko terroryzmowi
polskieradio.pl, 26.05.2017
Uczestnicy szczytu G7 w Taorminie na Sycylii podpisali dokument o walce z terroryzmem. Szczyt zakończy się w sobotę wydaniem wspólnej deklaracji podsumowującej obrady. W Świecie w Powiększeniu komentarz prof. Katarzyny Żukrowskiej, politolog i ekonomistki ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.polskieradio.pl/130/4212/Artykul/1769939,G7-razem-przeciwko-terroryzmowi

To był dzień na świecie
Polsat News 2, 25.05.2017
Szczyt NATO w Brukseli. Prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska.

Serwis info
TVPinfo, 25.05.2017
Dane dot. bezrobocia w Polsce. Dr Artur Bartoszewicz

Rządy Pieniądza
PR24, 25.05.2017
Rozmowa o polskiej gospodarce. Dr Artur Bartoszewicz

EKG
Radio TOK FM, 25.05.2017
Rozmowa na aktualne tematy gospodarcze. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska.

To "niemęskie"? Tatusiowie rzadko biorą rodzicielski urlop
tvn24bis.pl, 25.05.2017
Tylko dwa tysiące ojców od stycznia do kwietnia 2017 roku skorzystało z urlopów rodzicielskich.
(…)
Zdaniem dr Agnieszki Chłoń-Domińczak z Instytutu Statystyki i Demografii SGH, w Polsce bardziej akceptowalna jest sytuacja, w której to kobieta idzie na urlop rodzicielski, niż taka, w której na taki urlop decyduje się mężczyzna.
http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/urlop-rodzicielski-wciaz-niepopularny-wsrod-ojcow,743033.html

Zagraniczne propozycje analityków
parkiet.com, 25.05.2017
Giełdowi eksperci wskazali trzy spółki z rynków zagranicznych, które mają obiecujące perspektywy. Na kogo stawiają?
(…)
Krzysztof Borowski, ekspert IBiUG SGH: W szerokiej ramie czasowej cena akcji tworzy formację spodka, a w węższej widoczny jest już trend wzrostowy. W tej chwili widocznym oporem jest 5,8 euro. Przebicie tego poziomu otwiera drogę wyżej do: 6,07 i 6,52 euro.
http://www.parkiet.com/artykul/7,1515733-Zagraniczne-propozycje-analitykow.html.html

Rekordowy odwrót szarej strefy
rp.pl, 25.05.2017
Ten rok może okazać się przełomowy w ograniczaniu tzw. gospodarki cienia. Ale nadal jej rozmiary są gigantyczne.
(…)
Jak wyjaśnia prof. Bogdan Mróz z Instytutu Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej, w tego typu zjawiskach trudno o znaczące efekty w krótkim czasie. Nawet jeśli państwo przykręca śrubę, to uczestnicy gospodarki cienia potrafią dostosować się do nowych warunków.
http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/305259827-Rekordowy-odwrot-szarej-strefy.html

Ekonomia Raport
TV Republika, 24.05.2017
Historia GPW. Dr hab. Mieczysław Puławski

Polonia24
TVP Polonia, 24.05.2017
Analiza giełdowa. Dr hab. Mieczysław Puławski

Giganty i niszowe tygrysy ruszają za granicę
rp.pl, 24.05.2017
Wśród polskich inwestycji wielkie transakcje przeplatają się z ekspansją małych, innowacyjnych firm.
(…)
Mamy bardzo dużo polskich inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej – mówi dr hab. Mariusz Radło, szef firmy analitycznej Seendico i wykładowca na SGH. – Te nasze spółki wyrastają bardziej na firmy regionalne niż globalne potęgi.
http://www.rp.pl/Biznes/305249863-Giganty-i-niszowe-tygrysy-ruszaja-za-granice.html

Euroentuzjaści czy eurosceptycy – kim są polscy konsumenci?
retail360.pl, 24.05.2017
Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH dokonały analizy demograficznej uczestników najnowszej edycji badania “Sytuacja na rynku consumer finance”, przeprowadzonego w bieżącym kwartale.
(…)
– Wyniki badania, w którym prawie 73% dostrzega korzyści z przynależności do Unii Europejskiej, pokazują silne poparcie dla UE w Polsce. Nie należy jednak zapominać, że wyniki te pokazują też szereg wyzwań stojących przed Wspólnotą – podsumowuje dr hab. Piotr Białowolski z IRG SGH.
http://retail360.pl/euroentuzjasci-czy-eurosceptycy-kim-sa-polscy-konsumenci/

Poranek RDC
Radio RDC, 23.05.2017
Rozmowa na temat ulg podatkowych. Dr Piotr Maszczyk

Malta to raj podatkowy. Czy to się zmieni?
polskieradio.pl, 23.05.2017
Najmniejszy kraj Unii Europejskiej pozbawia inne kraje członkowskie dwóch miliardów przychodów podatkowych rocznie.
(…)
- Ustawodawstwo podatkowe Malty stanowi, że stawka podatkowa dla firm to 35 proc. To jedna z najwyższych stawek w państwach UE. W przypadku przedsiębiorstw zagranicznych, kiedy dochód jest przekazywany z innego państwa na Maltę, wówczas ta stawka jest obniżana o 6/7, czyli do 5 proc. - wyjaśnia Dominik Gajewski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1768418,Malta-to-raj-podatkowy-Czy-to-sie-zmieni

Brytyjska policja zidentyfikowała zamachowca z Manchesteru
polskieradio.pl, 23.05.2017
22-letni Brytyjczyk libijskiego pochodzenia, Salman Abedi, został zidentyfikowany jako sprawca poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Manchesterze – poinformowała brytyjska policja.
(…)
O ataku w Manchesterze mówili w audycji Świat w Powiększeniu prof. Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej i Wojciech Cegielski, korespondent Polskiego Radia.
http://www.polskieradio.pl/130/4428/Artykul/1768565,Brytyjska-policja-zidentyfikowala-zamachowca-z-Manchesteru

Komisja Europejska chce waluty euro w całej Unii Europejskiej
Gazeta Współczesna, 23.05.2017, Maja Piotrowska
Komisja Europejska chce, aby wszystkie państwa członkowskie do 2O25 r. przyjęły wspólną walutę - donosi niemiecki dziennik „FAZ".
(…)
Podstawowym problem jest jednak to, czy państwo jest gotowe wejść do wspólnej unii walutowej. Problemy strukturalne, tak jak w przypadku Grecji, mogą skutkować wzrostem zadłużenia państwa oraz ogromną recesją - mówi prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej. Profesor zaznacza, że Polska jest w stanie poradzić sobie z inflacją, która wiąże się z przystąpieniem do strefy euro, ale większe problemy możemy napotkać w pogodzeniu nowej waluty z finansami publicznymi.

Krzywe Zwierciadło
Superstacja, 22.05.2017
Program z udziałem dra Artura Bartoszewicza.

Otwarcie Dnia
TVN24 Biznes i Świat, 22.05.2017
Wizyta Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie. Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska.

Rządy pieniądza
PR24, 22.05.2017
Rozmowa na tematy gospodarcze. Dr Artur Bartoszewicz

„Wysoka płaca minimalna spowoduje zagrożenie przy spowolnieniu gospodarczym”
polskieradio.pl, 22.05.2017
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska proponuje podniesienie płacy minimalnej do 2100 złotych w 2018 roku.
(…)
O płacy minimalnej rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Bartłomiej Godusławski („Puls Biznesu”) i Mariusz Adamiak (PKO BP).
http://www.polskieradio.pl/130/5894/Artykul/1767852,Wysoka-placa-minimalna-spowoduje-zagrozenie-przy-spowolnieniu-gospodarczym

Horyzonty: ekonomia współdzielenia
rdc.pl, 22.05.2017
Gościem Beaty Jewiarz w Radiu dla Ciebie był dr Artur Bartoszewicz SGH.
(…)
Tematami rozmowy o ekonomii dla dużych i małych była płaca minimalna, czy jest za niska czy za wysoka, czy należy podnosić płace minimalną, czy należy ją powiązać ze średnią płacą?
http://www.rdc.pl/podcast/horyzonty-ekonomia-wspoldzielenia/

Debata TVPInfo
TVPInfo, 20.05.2017
Rynek pracy w Polsce. Dr Artur Bartoszewicz

To był dzień na świecie
Polsat News 2, 19.05.2017
Rozmowa na temat przecieków internetowych. Prof. Katarzyna Żukrowska

Temat Dnia
TVPInfo, 19.05.2017
Kongres „Polska – wielki projekt”. Dr Artur Bartoszewicz

Krzysztof Borowski - 9 spółek polecanych przez prof. Borowskiego
rp.pl, 19.05.2017
Gościem programu Piotra Zająca #PROSTOzPARKIETU był Krzysztof Borowski, prof. SGH
http://www.rp.pl/PROSTOzPARKIETU/170518884-Krzysztof-Borowski---9-spolek-polecanych-przez-prof-Borowskiego.html

Brak wiarygodności unii bankowej zagraża jej stabilności
obserwatorfinansowy.pl, 19.05.2017, Dr Katarzyna Sum
Największy problem wdrażanej unii bankowej to brak wiarygodności spowodowany niestosowaniem jej przepisów. To powód, dla którego wciąż nie wiadomo, czy ma szansę skutecznie działać czy też pozostanie tworem czysto teoretycznym.
(…)
Obecny kształt unii bankowej, choć miał przeciwdziałać konfliktom interesów między interesariuszami banków, nadal je generuje. Wynikają one zwłaszcza z nakładających się uprawnień EBC i krajowych instytucji w kwestiach nadzoru makroprudencyjnego, autoryzacji działalności banków i mechanizmu resolution oraz z różnic w nadzorze nad małymi i dużymi bankami.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/bankowosc/brak-wiarygodnosci-unii-bankowej-zagraza-jej-stabilnosci/

Skutki reformy oświaty
rp.pl, 19.05.2017
Gośćmi programu Jolanty Ojczyk #RZECZoPRAWIE były dr Agnieszka Dudzińska, dr Iga Magda i Renata Krupa-Dąbrowska.
http://www.rp.pl/RZECZoPRAWIE/170518873-Skutki-reformy-oswiaty.html

Aktualności Toruńskie
TV Toruń, 18.05.2017
Kongres azjatycki w Toruniu. Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski

Serwis Info
TVPInfo, 18.05.2017
Rośnie zatrudnienie i wynagrodzenie. Dr Artur Bartoszewicz

EKG
Radio TOK FM, 18.05.2017
Rozmowa na aktualne tematy gospodarcze i polityczne. Dr Piotr Maszczyk

Ojcowie już się nie boją. Biorą urlopy na dzieci
Dziennik Gazeta Prawna, 18.05.2017
W marcu ub.r. z tej formy opieki nad dzieckiem korzystało 14 tyś. ojców, w tym - 17,7 tyś. To najlepszy marcowy wynik od wprowadzenia tego rozwiązania w 2010 r. i jeden z najwyższych w historii.
(…)
To bardzo optymistyczny sygnał, który dobrze wróży na przyszłość polskim rodzinom - zauważa Zofia Szweda-Le- wandowska, ekspert od polityki społecznej z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Powołuje się na prowadzone w Szwecji badania, z których wynika, że w rodzinach, w których ojcowie korzystają z tego typu urlopu, jest mniej rozwodów.

Prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka: Praca zaczyna drożeć
serwisy.gazetaprawna.pl, 18.05.2017
Praca zaczyna drożeć. Ale jest też urzędowa przyczyna, dla której rosną płace - m.in podniesienie płacy minimalnej do 2 tys. zł - powiedziała PAP prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, komentując czwartkowe dane GUS dot. zatrudnienia i wynagrodzeń.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1043966,prof-elzbieta-maczynska-ziemacka-praca-zaczyna-drozec.html

Francja ma nowy rząd. "Należy dać mu szansę"
polskieradio.pl, 18.05.2017
W czwartek, 18 maja, po raz pierwszy zbierze się nowy rząd we Francji. Są w nim zarówno nowe twarze, jak i politycy obecni na francuskiej scenie politycznej od wielu lat. O tym, czy Emmanuel Macron spełnił obietnicę odnowienia francuskiej polityki i jakie szanse na zreformowanie kraju ma gabinet Edouarda Phillippea, mówiła w audycji Świat w Południe prof. Małgorzata Molęda-Zdziech ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.polskieradio.pl/130/4963/Artykul/1766566,Nowy-rzad-we-Francj

Fakty
TVN, 17.05.2017
MEN nie zamknie szkół dla niepełnosprawnych. Dr Paweł Kubicki

Zmiany w kodeksie pracy: czas pracy bardziej elastyczny
rp.pl, 17.05.2017
Nowy kodeks pracy ma sprzyjać godzeniu obowiązków zawodowych z rodzinnymi.
(…)
– Należy wspierać różne rodziny. Wielodzietne, ale też te z jednym lub dwojgiem dzieci, w których obydwoje rodzice są aktywni zawodowo – podkreślała Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH.
http://www.rp.pl/Kadry/305179967-Zmiany-w-kodeksie-pracy-czas-pracy-bardziej-elastyczny.html

Ekonomiści o sytuacji gospodarczej kraju
polskieradio.pl, 17.05.2017
Wyniki gospodarcze Polski są dużym sukcesem - powiedziała premier Beata Szydło. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym kwartale tego roku realny wzrost Produktu Krajowego Brutto wyniósł 4 procent w porównaniu rok do roku.
(…)
Sytuację gospodarczą w audycji Rządy Pieniądza komentowali dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers), Marek Tatała (Forum Obywatelskiego Rozwoju) i dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa).
http://www.polskieradio.pl/130/5894/Artykul/1766041,Ekonomisci-o-sytuacji-gospodarczej-kraju

Integracja rynku obligacji
Rzeczpospolita B, 17.05.2017
Felieton prof. Małgorzaty Zaleskiej.
(…)
Warto odnotować, że wartość wszystkich obligacji wyemitowanych w Polsce przez instytucje finansowe i niefinansowe stanowi tylko kilkanaście procent PKB, podczas gdy na Węgrzech i w Czechach wskaźnik ten jest dwa razy wyższy, w Niemczech cztery razy większy, a w takich krajach jak Szwecja, Dania czy Holandia wartość obligacji przewyższa poziom PKB.

Dzień w gospodarce
PR24, 16.05.2017
Priorytety wspólnej polityki rolnej. Prof. dr hab. Andrzej Kowalski.

Panorama
TVP2, 16.05.2017
Szybki wzrost PKB. Dr Artur Bartoszewicz

Rewitalizacja Jedwabnego Szlaku. Chiny przeznaczą na ten cel 100 mld dolarów
polskieradio.pl, 16.05.2017
– Poszukując źródeł wzrostu gospodarczego, należy odrzucić protekcjonizm – mówił w poniedziałek podczas Forum Pasa i Szlaku w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping. Przedstawiciele 29 państw rozmawiali o zacieśnieniu współpracy w ramach inicjatywy rewitalizacji Jedwabnego Szlaku. W audycji Świat w Południe mówiła o tym prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.polskieradio.pl/130/4963/Artykul/1765698,Rewitalizacja-Jedwabnego-Szlaku-Chiny-przeznacza-na-ten-cel-100-mld-dolarow

DOHA Forum 2017. Świat wobec kryzysu migracyjnego
polskieradio.pl, 16.05.2017
W poniedziałek zakończyło się DOHA Forum 2017, poświęcone rozwojowi, stabilizacji i kryzysowi migracyjnemu. Wzięli w nim udział przedstawiciele 76 krajów oraz kilku organizacji międzynarodowych. O spotkaniu mówiła dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/1765795,DOHA-Forum-2017-Swiat-wobec-kryzysu-migracyjnego

Śmieciowa rewolucja. Co zmieni się w przepisach?
polskieradio.pl, 16.05.2017
Przeciętny Europejczyk produkuje ponad 500 kg odpadów rocznie, a Polacy wytwarzają średnio o 150 kg śmieci mniej. Niestety segregacji w naszym kraju podlega tylko ok 10 proc. odpadów. Dlatego od lipca w życie mają wejść nowe zasady ich segregacji. Dr Marek Goleń
http://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/1765773

Podsumowanie dnia
PR24, 15.05.2017
Forum Pasa i Szlaku. Dr hab. Zbigniew Krysiak

Krzywe Zwierciadło
Superstacja, 15.05.2017
Rozmowa z dr Arturem Bartoszewiczem

5x5
TVPInfo, 15.05.2017
Celowe postarzanie produktów przez producentów. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska.

Centralny Punkt Komunikacyjny ważnym punktem Jedwabnego Szlaku 2.0?
polskieradio.pl, 15.05.2017
Polska może stać się istotnym punktem na trasie szlaku z Chin do UE za sprawą Centralnego Portu Komunikacyjnego. O szansach na uruchomienie budowy i o tym, czy Chińczycy będą partycypować w inwestycji, rozmawiali w Rządach Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Mariusz Adamiak (PKO BP) i Radosław Żydok (Fundacja Republikańska).
http://www.polskieradio.pl/130/2791/Artykul/1765150,Centralny-Punkt-Komunikacyjny-waznym-punktem-Jedwabnego-Szlaku-20

Dlaczego potrzebujemy oszczędności emerytalnych?
polskieradio.pl, 14.05.2017
Upowszechnienie dodatkowego oszczędzania na emeryturę podniesie wysokość przyszłych emerytur, zwiększy dostępność kapitału finansującego rozwój polskich przedsiębiorstw i długoterminowych inwestycji oraz ograniczy zależność polskiej gospodarki i giełdy od kapitału z zagranicy.
(…)
Zmieniony system emerytalny powinien być przejrzysty i wiarygodny dla uczestników. Jak wynika z ubiegłorocznego raportu „Efektywność i przejrzystość systemu emerytalnego z uwzględnieniem OFE” naukowców z SGH ważne jest całościowe spojrzenie na system emerytalny, obejmujące wszystkie komponenty obowiązkowego systemu emerytalnego.
http://www.polskieradio.pl/42/3165/Artykul/1762669,Dlaczego-potrzebujemy-oszczednosci-emerytalnych

Sankcje za "dumping socjalny"? Ekspert: Polacy zabierają Francuzom pracę
tvn24bis.pl, 14.05.2017
W dniu zaprzysiężenia Emmanulea Macrona na prezydenta Francji nie milkną echa jego zapowiedzi nałożenia na Polskę sankcji i oskarżenia o "dumping płacowy".
(…)
Z kolei prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej podkreśla, że w zapowiedziach Macrona jest niekonsekwencja, ponieważ z jednej strony wytyka on Polsce, że się nie dostosowuje do reguł, jeśli chodzi o funkcjonowanie prawa, demokracji itd., a z drugiej strony posługuje się argumentami, które są naruszeniem reguł unijnych.
http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/macron-prezydentem-czy-mozliwe-sa-sankcje-dla-polski,739673.html

Horyzont
TVN24, 13.05.2017
Rozmowa na temat strefy Euro. Prof. dr hab. Dariusz Rosati.

Serwis Info
TVPInfo, 13.05.2017
Agencja Moody’s potwierdziła rating Polski. Dr Artur Bartoszewicz

W samo południe
PR1, 13.05.2017
Wsparcie w dostępie do rynku kapitałowego. Dr Artur Bartoszewicz

Moody's zmieniło perspektywę ratingu Polski. "Każdy z nas zyskuje"
polskieradio.pl, 13.05.2017
Agencja Moody's zmieniła perspektywę ratingu Polski z negatywnej na stabilną. Poziom oceny ratingowej długoterminowej został utrzymany na poziomie A2, a krótkoterminowej - na poziomie P-1. O tym, co to oznacza w praktyce, mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.polskieradio.pl/130/5788/Artykul/1764449,Moodys-zmienilo-perspektywe-ratingu-Polski-Kazdy-z-nas-zyskuje

Dzień na świecie
TVN24 Biznes i Świat, 12.05.2017
Rozmowa nt. bogactw naturalnych na świecie. Prof. dr hab. Wojciech Morawski

Zagraniczne propozycje analityków
parkiet.com, 12.05.2017
Giełdowi eksperci wskazali trzy spółki z rynków zagranicznych, które mają obiecujące perspektywy. Dwóch analityków typuje Caterpillar.
(…)
Krzysztof Borowski, ekspert IBiUG SGH: Cena akcji wchodzi na hiperbolę wzrostową - potwierdza to ostatni duży biały korpus, pozostający poza górną wstęgą Bollingera. Wybicie potwierdza wzrost wolumenu obrotów, a także wskazania kupna na wskaźnikach i oscylatorach analizy technicznej: MACD, Parabolic, Stochastic i RSI. Wydaje się, że ostatnia aprecjacja ceny to początek silnej fali wzrostowej. Kolejny target wynikający z zasięgu Fibonacciego to 16,72 zł.
http://www.parkiet.com/artykul/7,1515016-Analitycy-typuja-spolki-zagraniczne.html

​Polska i Świat
PR1, 11.05.2017
Rozmowa z ekspertami. Dr Artur Bartoszewicz

KPF/IRG SGH: Barometr Rynku Consumer Finance spadł do 58 pkt w II kw. Br
wyborcza.biz, 11.05.2017
Warszawa, 11.05.2017 (ISBnews) - Wartość Barometru Consumer Finance spadła do 58 pkt w II kw. tego roku z 59,1 pkt kwartał wcześniej. Jest to już dziewiąty z rzędu odczyt, w którym wartość Barometru przekracza poziom 50 punktów, wynika z ankiety badawczej Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH). http://wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,21795018,kpf-irg-sgh-barometr-rynku-consumer-finance-spadl-do-58-pkt.html?disableRedirects=true

Ekonomia Raport
TV Republika, 10.05.2017
Prywatyzacja firmy Ciech. Dr Artur Bartoszewicz

Rządy Pieniądza
PR24, 10.05.2017
Rozmowa na aktualne tematy gospodarcze. Dr Artur Bartoszewicz

Pytanie na śniadanie
TVP2, 10.05.2017
Podróże do krajów muzułmańskich. Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska.

Rozpoczyna się Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach
polskieradio.pl, 10.05.2017
Rusza dziewiąty Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Przez trzy dni 8,5 tysiąca uczestników będzie rozmawiało zarówno o wielkiej polityce i ekonomii, jak i o wyzwaniach stojących przed mniejszymi firmami. W audycji Rządy Pieniądza o wydarzeniu rozmawiali dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Piotr Kuczyński (Dom Inwestycyjny Xelion) i Marcin Chludziński (Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.).
http://www.polskieradio.pl/130/5894/Artykul/1763048,Rozpoczyna-sie-Europejski-Kongres-Gospodarczy-w-Katowicach

To był dzień na świecie
Polsat News 2, 9.05.2017
Rozmowa z dr hab. Krzysztofem Kozłowskim.

Panorama
TVP2, 9.05.2017
Rekordowo niskie bezrobocie. Dr Artur Bartoszewicz

Serwis Info
TVPinfo, 9.05.2017
Rozmowa z dr Arturem Bartoszewicz

Przewoźnicy drogowi i związki zawodowe dyskutują nad sposobem wynagradzania kierowców
rp.pl, 9.05.2017
Rozmowy toczą się w Trójstronnym Zespole ds. transportu drogowego powołanym przez wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita.
(…)
Przedsiębiorcy obawiają się wzrostu kosztów pracy. – Jeśli płace dla kierowców w polskich przedsiębiorstwach międzynarodowego transportu rzeczy będą szybko wzrastać, to reakcją będą zmiany w organizacji ich pracy – uważa prof. SGH Wojciech Paprocki.
http://www.rp.pl/Transport/305099934-Przewoznicy-drogowi-i-zwiazki-zawodowe-dyskutuja-nad-sposobem-wynagradzania-kierowcow.html

Krzywe zwierciadło
Superstacja, 8.05.2017
Gościem programu był dr Artur Bartoszewicz

Wydarzenia
Polsat, 8.05.2017
Emmanuel Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji. Dr hab. Mariusz Radło.

Panorama
TVP2, 8.05.2017
Polska: Szczyt Państw Bałtyckich w Tallinie. Dr Artur Bartoszewicz

Rządy Pieniądza
PR24, 8.05.2017
Rozmowa na tematy gospodarcze. Dr Artur Bartoszewicz

Rynki europejskie po wyborach we Francji
polskieradio.pl, 8.05.2017
- Frankowicze mogą spać spokojnie, bo nie będzie zawirowań z walutami. Nie będzie tąpnięcia, ucieczki do bezpiecznych walut czyli do dolara i franka, frank nie będzie rósł i raty będą zwyczajnie niższe – powiedział w programie Rządy Pieniądza Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge. O ekonomicznych aspektach wyboru Francuzów mówili także dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Bartłomiej Godusławski (Puls Biznesu).
http://www.polskieradio.pl/130/5894/Artykul/1762172,Rynki-europejskie-po-wyborach-we-Francji

Ile kosztuje komunikacja miejska i dlaczego jest tak drogo?
money.pl, 8.05.2017
Samorządy walczą o pasażerów. Jedne kupują nowoczesny tabor, inne wprowadzają kolejne ulgi, a nawet bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Ale czy to ma sens? Ile tak naprawdę kosztuje miejski transport?
(…)
– W przeciwieństwie do innych rodzajów komunikacji (kolejowych, pozamiejskich) uprawnionych nie ma zbyt wielu. Większość ulg jest więc przyznawana bezpośrednio przez rady miast – zwraca uwagę dr Michał Wolański ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ile-kosztuje-komunikacja-miejska-dlaczego,83,0,2309203.html

Multietatowcy nie zawsze wydajni
Rzeczpospolita Dobra Firma, 8.05.2017
Aż 7 proc. Polaków wybiera pracę na kilku etatach - jesteśmy tu w europejskiej czołówce. Przeciążeni pracownicy mogą generować straty w firmie.
(…)
Można zauważyć, że na obecnym etapie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski wieloetatowość wynika po pierwsze z braku możliwości utrzymania się z jednego źródła dochodu, po drugie - z potrzeby zaspokojenia coraz większych potrzeb konsumpcyjnych. Dlatego też nie wydaje się, żeby w najbliższych latach podejmowanie zatrudnienia w więcej niż jednym miejscu zaczęło zanikać - przyznaje dr Ewa Cichowicz z Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej.

Panorama
TVP2, 7.05.2017
Prezydent z wizytą w Etiopii. Dr Artur Bartoszewicz

Sondażowe wyniki: Emmanuel Macron prezydentem Francji
polskieradio.pl, 7.05.2017
39-letni Emmanuel Macron zostanie najmłodszym prezydentem V Republiki. Według pierwszych wyników otrzymał 65-66,1 proc. głosów.
(…)
Wyniki komentowali w Polskim Radiu 24 Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna), i Małgorzata Molęda-Zdziech (SGH).
http://www.polskieradio.pl/130/5934/Artykul/1762064

Duzi i mali wzajemnie się potrzebują
rp.pl, 7.05.2017
Każdy rodzaj firmy ma do spełnienia inną funkcję i zaspokaja innego rodzaju potrzeby – piszą eksperci Forum Współpracy Małego i Dużego Biznesu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
(…)
Z badań prowadzonych przez prof. Juliusza Gardawskiego ze Szkoły Głównej Handlowej wynika, że wskaźnik zaufania wśród polskich przedsiębiorców wynosi ok. 40 proc.
http://www.rp.pl/Opinie/305079927-Duzi-i-mali-wzajemnie-sie-potrzebuja.html

Wywiad: dr Agnieszka Chłoń-Domińczak
Parkiet, 6.05.2017
ZUS szacuje, że w IV kwartale na emeryturę przejdzie około 500 tyś. osób zamiast 200 tyś. Jakie to będzie miało konsekwencje?
(…)
Dwa takie wstrząsy już w Polsce mieliśmy. Pierwszy w 1991 r., gdy na emerytury i renty przeszło w jednym roku ponad i min osób. To do dzisiaj jest rekord. Ale wtedy również duża grupa młodych osób wchodziła na rynek pracy. Potem, w 2008 r., wygasały stare przepisy dotyczące wcześniejszych emerytur, a dodatkowo Trybunał Konstytucyjny zalecił nadanie prawa do przechodzenia na emeryturę 6o-letnim mężczyznom z 35-letnim stażem pracy.

Wiadomości
PR3, 5.05.2017
Emir Kataru z wizytą w Polsce. Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska

Wiadomości
TVP1, 4.05.2017
Relacje Polska-USA. Dr Artur Bartoszewicz

Brexit: ile będzie kosztował rozwód Wielkiej Brytanii z UE i jak odbije się on na funduszach europejskich?
polskieradio.pl, 4.05.2017
27 krajów Unii Europejskiej jednomyślnie przyjęło wytyczne do negocjacji w sprawie warunków Brexitu.
(…)
Negocjacje w sprawie Brexitu mają się rozpocząć po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które odbędą się 8 czerwca. Trudno powiedzieć, jak się zakończą, ale na pewno będzie to trudny rozwód, bo sprzeczne są interesy obydwu stron, mówi prof. Elżbieta Mączyńska z SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
http://www.polskieradio.pl/42/5725/Artykul/1760344,Brexit-ile-bedzie-kosztowal-rozwod-Wielkiej-Brytanii-z-UE-i-jak-odbije-sie-on-na-funduszach-europejskich

Między Macronem a Le Pen. Dokąd zmierza Francja?
polskieradio.pl, 4.05.2017
Za trzy dni Francuzi zdecydują, która wizja przyszłości kraju jest im bliższa - ta lansowana przez Emmanuela Marcona czy Marine Le Pen. Dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech.
http://www.polskieradio.pl/7/4399/Artykul/1760780,Miedzy-Macronem-a-Le-Pen-Dokad-zmierza-Francja

Krzywe Zwierciadło
Superstacja, 1.05.2017
Rozmowa z dr Arturem Bartoszewiczem.

Ku chwale socjalistycznej ojczyzny – „spontaniczne” marsze na 1 maja
tvp.info, 1.05.2017
„Spontaniczne” tłumy, hasła zatwierdzone przez Biuro Polityczne KC PZPR, czyny społeczne i wyścig zakładów pracy o wykonanie 200 proc. normy – tak socjalistyczna władza obchodziła 1 maja, jedno z dwóch, obok 22 lipca, najważniejszych świąt państwowych.
(…)
Machina startowała więc kilka tygodni wcześniej. – Przygotowania odbywały się w skali zarówno mikro, jak i makro – mówi portalowi tvp.info historyk, dr Andrzej Zawistowski z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.tvp.info/30123207/ku-chwale-socjalistycznej-ojczyzny-spontaniczne-marsze-na-1-maja

Archiwum