Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Media
Jesteś tu: Media > Polski > Aktualności

styczeń 2017

2017-01-03 kategoria: informacja 

​Polak marzy przede wszystkim o stabilności finansowej i poczuciu bezpieczeństwa
money.pl, 14.01.2017
Realne dochody sektora gospodarstw domowych zwiększyły się o ponad 6 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - wynika z danych NBP, w drugim kwartale 2016 r.
(…)
Pierwsza grupa to osoby dążące do budowania solidnych podstaw swojego majątku. Akceptują one odroczenie gratyfikacji na przyszłość, rezygnując z ulotnej przyjemności konsumpcji, ponieważ nie mają problemów z zaspokajaniem bieżących potrzeb - komentuje prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://finanse.wp.pl/kat,1033781,title,Polak-nie-zada-wiele-Byleby-miec-pieniadze-na-niezbedne-wydatki,wid,18675354,wiadomosc.html?ticaid=11878f

Informacje
Polsat, 14.01.2017
Rating dla Polski. Dr Kamil Liberadzki

Raport: kobiety częściej odkładają macierzyństwo, a potem mają kłopoty z płodnością
rynekzdrowia.pl, 14.01.2017
W Polsce wśród kobiet urodzonych w 1965 r. jest 15,5 proc. bezdzietnych - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Raport-kobiety-czesciej-odkladaja-macierzynstwo-a-potem-maja-klopoty-z-plodnoscia,169191,11.html

Dietl: agencje ratingowe dostrzegły, że gospodarka Polski dobrze się rozwija
next.gazeta.pl, 14.01.2017
Agencje ratingowe dostrzegły, że gospodarka Polski dobrze się rozwija, mamy powody do radości - komentuje piątkowe decyzje agencji ratingowych Fitch i Moody's dr Marek Dietl z SGH.
http://next.gazeta.pl/Gospodarka/1,124931,21242079,dietl-agencje-ratingowe-dostrzegly-ze-gospodarka-polski-dobrze.html

Polityka klimatyczna – kolejna dziedzina, którą wstrząśnie prezydentura Trumpa
obserwatorfinansowy.pl, 13.01.2017, Jacek Lipiec
Donald Trump zanegował wszelkie działania na rzecz klimatu prowadzone przez swojego poprzednika. Zadeklarował powrót do węgla, jako źródła energii oraz zerwanie porozumienia paryskiego, które dopiero niedawno weszło z życie. USA znów stają tyłem do planów ograniczania emisji.
http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/polityka-klimatyczna-kolejna-dziedzina-ktora-wstrzasnie-prezydentura-trumpa/

Trzy propozycje zagranicznych spółek do portfela
parkiet.com, 13.01.2017
Trzech analityków wskazało spółki z zagranicznych parkietów, na wykresach których pojawiły się ciekawe sygnały transakcyjne.
(…)
Krzysztof Borowski, ekspert IBiUG SGH: Cena wyraźnie zakręciła w górę, po formacji trójkąta symetrycznego (która w tym przypadku była formacją zmiany dotychczasowego trendu – zasięg wybicia do 2,89 euro, tj. oporu ze szczytu z 24.10.2016 r.) generując tym samym wskazanie kupna, które zostało potwierdzone w układzie średnich ruchomych 13- i 45-sesyjnych (złoty krzyż).
http://www.parkiet.com/artykul/7,1502669-Trzy-atrakcyjne-spolki-zagraniczne.html.html

Fakty z zagranicy
TVN24 Biznes i Świat, 12.01.2017
Roboty zastąpią ludzi. Dr Mikołaj Pindelski

Panorama
TVP2, 12.01.2017
Spór o budżet w sejmie. Dr Artur Bartoszewicz

Świat w Południe
TVN24 Biznes i Świat, 12.01.2017
Wysokość wynagrodzeń a płeć. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka

Koniec z doradcami kredytowymi? Banki nie będą już mogły im płacić
biznes.onet.pl, 12.01.2017
Ustawa o kredycie hipotecznym miała zwiększyć bezpieczeństwo kredytobiorców i poprawić funkcjonowanie rynku.
(...)
System oparty na prowizji (commission) powoduje zlewanie się roli doradcy i sprzedawcy i wymuszanie na kliencie kupna instrumentów finansowych, których do końca nie rozumie oraz nie odpowiadają one jego preferencjom i skłonności do ryzyka – wyjaśnił prof. Włodzimierz Szpringer ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/ustawa-o-kredycie-hipotecznym-a-zakaz-prowizji-dla-doradcow/t08h3j

To był dzień na świecie - zmiana warty w USA
polsatnews.pl, 12.01.2017
W programie także pasjonujący temat dotyczący rozmiarów rosyjskiej cyber(nad)aktywności, propagandy i dezinformacji, wymierzonych w państwa tzw. wolnego świata. Na ten temat wypowiadają się prof. Katarzyna Żukrowska (Instytut Studiów Międzynarodowych SGH) i red. Michał Niewiadomski (Rzeczpospolita). Gospodarzem programu jest Grzegorz Dobiecki.
http://www.polsatnews.pl/wideo-program/to-byl-dzien-na-swiecie-zmiana-warty-w-usa_6390931/

W korporacyjnej pułapce
Tygodnik FAKTYCZNIE, 12.01.2017
Część pierwsza rozmowy z prof. Leokadią Oręziak, ekonomist- ką, kierownikiem Katedry Finansów Międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej.
(…)
CETA, czyli kompleksowa umowa ekonomiczno-handlowa miedzy Unią Europejską a Kanadą, nie jest tradycyjną umową o wolnym handlu. Tradycyjne umowy, znane z przeszłości, dotyczyły w zasadzie jedynie znoszenia ceł oraz ograniczeń ilościowych w handlu międzynarodowym. W przypadku umowy CETA chodzi przede wszystkim o zniesienie albo przynajmniej znaczące ograniczenie barier handlowych innych niż da, czyli tzw. barier pozataryfowych.

To był dzień na świecie
Polsat News 2, 11.01.2017
Świat w czasach cyberwojny. Prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska

Biznes Info
TVPInfo, 11.01.2017
Rozmowa na temat głosowania nad budżetem. Dr Artur Bartoszewicz

Wiadomości
PR4, 11.01.2017
Konferencja naukowa poświęcona kryzysowi. Dr Marta Pachocka

Pierwsze Śniadanie w TOK-u
Radio TOK FM, 11.01.2017
Rozmowa o zwolnieniach lekarskich. Dr Artur Bartoszewicz

Naukowcy w rankingu
forumakademickie.pl, 11.01.2017
Branżowy portal waszaturystyka.pl po raz pierwszy w naszym kraju stworzył ranking najbardziej znaczących osób działających na rzecz polskiej turystyki w minionym roku.
(…)
Wśród wyróżnionych znalazły się między innymi Ewa Dziedzic i Magdalena Kachniewska z Katedry Turystyki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
http://forumakademickie.pl/news/naukowcy-w-rankingu/

Jak pomóc polskiej nauce
polskatimes.pl, 11.01.2017
Na temat planowanych zmian w ustawie o instytutach badawczych, które niedawno zatwierdził Sejm, rozmawiamy z dr hab. Agnieszką Domańską, wykładowcą SGH i Prezes Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Członkiem Zarządu PTE.
(…)
W świecie inżynierów, a przede wszystkim w świecie lekarzy, gdzie tytuł profesora niesie ze sobą lata doświadczenia na polu naukowym, niezliczoną liczbę badań, operacji, konsultacji, obniżenie kwalifikacji dla dyrektora instytutu badawczego oznacza zmniejszenie wagi tych organizacji nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na świecie.
http://www.polskatimes.pl/opinie/a/jak-pomoc-polskiej-nauce,11679882/

Kto potrafi zinterpretować poprawnie RRSO, a kto wie, ile kosztuje pożyczka?
inwestycje.pl, 11.01.2017
Zwolennicy zaostrzenia regulacji na rynku pożyczkowym argumentują, że cena, za jaką cały sektor instytucji pożyczkowych w Polsce udziela pożyczek konsumenckich, jest nadmiernie wysoka.
(…)
O ile w obu przypadkach stopy procentowe są astronomiczne, to w odbiorze społecznym zaproszenie na kawę za 10 złotych będzie jednak zdecydowanie bardziej akceptowalne, niż „tańsze” zaproszenie na drogi obiad, którego cena pięciokrotnie przewyższa wartość pożyczki i 50-krotnie koszt wspomnianej kawy – stwierdza dr hab. Piotr Białowolski z SGH, ekspert rynku kredytu dla gospodarstw domowych.
http://inwestycje.pl/kredyty/Kto-potrafi-zinterpretowac-poprawnie-RRSO-a-kto-wie-ile-kosztuje-pozyczka;296019;0.html

Ciężarowi liderzy europejskich dróg
Rzeczpospolita, 11.01.2017, Robert Przybylski
Polscy przewoźnicy od dekady zajmują pierwsze miejsce w międzynarodowych przewozach w Unii Europejskiej.
(…)
Rozpoczynający się rok powinien być równie dobry, jak dwa poprzednie. - Przewidywany jest wzrost PKB, co oznacza, że ładunków nie zabraknie - przewiduje dr Paweł Lesiak z SGH.

Otwarcie dnia
TVN 24 Biznes i Świat, 10.01.2017
Roboty zastąpią pracowników. Dr Mikołaj Pindelski

EKG
Radio TOK FM, 10.01.2017
Rozmowy na aktualne tematy gospodarcze. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, dr hab. Sebastian Buczek

EKG
Radio TOK FM, 10.01.2017
500+ dla przedsiębiorców. Dr hab. Dominik Gajewski

Przyszłość rynku pracy. Czy roboty zastąpią ludzi?
tvn24bis.pl, 10.01.2017
Japońska firma Fukoku Mutual wyda jednorazowo 1,7 miliona dolarów na systemy sztucznej inteligencji, dzięki temu zaoszczędzi na pensjach pracowników 1,1 miliona dolarów rocznie. O tym czy roboty zastąpią w pracy ludzi rozmawiali w TVN24 BiS prof. Ryszard Tadeusiewicz z AGH oraz dr Mikołaj Pindelski z SGH.
http://tvn24bis.pl/otwarcie-dnia,116,m/przyszlosc-rynku-pracy-czy-roboty-zastapia-ludzi,705902.html

Niejasna sytuacja w Sejmie. Jakie będą tego konsekwencje?
polskieradio.pl, 10.01.2017
Od 16 grudnia 2016 r. w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie PO i Nowoczesnej, którzy rozpoczęli wtedy protest z powodu wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby oraz w związku z proponowanymi zmianami w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie.
(…)
Zdaniem prof. Małgorzaty Molędy-Zdziech, sytuacja ta źle wpłynie na postrzeganie polityków przez społeczeństwo. Jak zauważa gość Trójki, prestiż zawodu polityka i tak jest już niski.
http://www.polskieradio.pl/9/301/Artykul/1713874,Niejasna-sytuacja-w-Sejmie-Jakie-beda-tego-konsekwencje

Nowy limit kosztu kredytu a racjonalność ekonomiczna udzielania pożyczek
inwestycje.pl, 10.01.2017
Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości, poza zasadnymi zmianami zwiększającymi skuteczność karania lichwiarzy, ma na celu wdrożenie restrykcyjnych regulacji odnośnie limitu kosztu kredytu konsumenckiego.
(…)
Część klientów przeniesie się zaś do szarej strefy, gdzie nie będzie objęta żadną ochroną – przewiduje dr hab. Piotr Białowolski z SGH, ekspert rynku kredytu dla gospodarstw domowych.
http://inwestycje.pl/kredyty/Nowy-limit-kosztu-kredytu-a-racjonalnosc-ekonomiczna-udzielania-pozyczek;295942;0.html

Każdy będzie miał darmowe konto w banku
infostrow.pl, 10.01.2017
Jeszcze w ubiegłym roku Polska miała wdrożyć unijną dyrektywę o darmowym dostępie do podstawowego rachunku bankowego. Unijni urzędnicy wyliczyli bowiem, że aż 58 mln Europejczyków, nie ma żadnego konta bankowego, więc te zmiany są niezbędne.
(…)
Profesor Andrzej Bień ze Szkoły Głównej Handlowej uważa, że na takiej zmianie zarobią również banki. Będą przecież dysponowały umieszczonych na tych kontach pieniędzmi z tzw. osadu (czyli środków ulokowanych na ROR-ach, bez ponoszenia kosztów odsetek).
http://infostrow.pl/biznes/kazdy-bedzie-mial-darmowe-konto-w-banku/cid,76348,a

Badanie Deutsche Bank: Jak bankują polskie firmy?
alebank.pl, 10.01.2017
Spośród wszystkich polskich firm, duże przedsiębiorstwa stanowią zaledwie 0,2 proc., co nie oddaje jednak ich faktycznego znaczenia dla krajowej gospodarki – wytwarzają one bowiem ponad połowę polskiego PKB.
(…)
Z trzema, bądź czterema instytucjami współpracuje tylko co czwarte przedsiębiorstwo – mówi prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej. Współpraca z niewielką liczbą instytucji nie świadczy jednak o tym, że firmy nie chcą korzystać z różnorodności oferty bankowej.
http://alebank.pl/badanie-deutsche-bank-jak-bankuja-polskie-firmy/

Ekonomia Raport
TV Republika, 9.01.2017
Kryzys na giełdzie. Dr Artur Bartoszewicz

W nowy rok z nadzieją
Nasz Dziennik, 9.01.2017, Piotr Tomczyk
Rozmowa z prof. Andrzejem Kaźmierczakiem.
(…)
- Na razie nie widać tu poważniejszych zagrożeń. Sytuacja budżetowa państwa jest stabilna. Można mieć nadzieję na dalszą poprawę warunków materialnych Polaków. Niepokoić może za to sytuacja w służbie zdrowia. Szybka reforma w tym obszarze to jedno z najpoważniejszych wyzwań stojących przed rządem.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle IRG SGH wzrósł o 0,5 pkt m/m do -10,2 pkt w XII
wyborcza.biz, 9.01.2017
- Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) zwiększył się o 0,5 pkt m/m do -10,2 pkt w grudniu 2016 r., podał Instytut. Był wyższy od wartości sprzed roku o 0,9 pkt.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,21219780,wskaznik-koniunktury-w-przemysle-irg-sgh-wzrosl-o-0-5-pkt-m-m.html?disableRedirects=true

Przegląd Rzeczpospolitej
Polsat New, 8.01.2017
Rozmowa na temat aktualnych wydarzeń politycznych. Dr hab. Andrzej Zybała

Wkrótce energia w Polsce będzie tak droga jak w Niemczech
rp.pl, 8.01.2017
Dziś za prąd płacimy jedne z najniższych cen detalicznych. Ale za pięć lat mogą one skoczyć nawet dwukrotnie
(…)
Opinia: dr Krzysztof Księżopolski, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej, ekspert ISECS „Powolne odejście od paliw kopalnych i przekształcenie systemu w bardziej zdecentralizowany z większą ilością OZE służyłoby bezpieczeństwu energetycznemu oraz jakości i długości życia.”
http://www.rp.pl/Energianews/301089953-Wkrotce-energia-w-Polsce-bedzie-tak-droga-jak-w-Niemczech.html

W 2017 r. chcemy zadbać o swoją emeryturę
polskieradio.pl, 7.01.2017
Stan naszych budżetów domowych systematycznie się poprawia. Płace są coraz wyższe i wszystko wskazuje na to, że będą nadal rosnąć w kolejnych miesiącach.
(…)
Zdaniem prof. Małgorzaty Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, nienajlepsze oceny co do kształtowania się sytuacji w kraju zawsze przekładają się na zachowania konsumentów.
http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1711964,W-2017-r-chcemy-zadbac-o-swoja-emeryture

Krzywe Zwierciadło
Superstacja, 6.01.2017
Rozmowa z Arturem Bartoszewiczem

Państwo jak z Orwella? Ekspertka wyjaśnia, czy PiS dzięki nowym danym mogłoby stworzyć listę nieślubnych dzieci
natemat.pl, 6.01.2017, Anna Dryjańska
"PiS zrobi spis nieślubnych dzieci" – taka wiadomość od kilku dni elektryzuje media społecznościowe. Wszystko przez nowelizację ustawy, która zobowiąże Urzędy Stanu Cywilnego do przekazywania GUS danych o stanie cywilnym kobiet rodzących dzieci.
(…)
Prof. Irena Kotowska*: Główny Urząd Statystyczny potrzebuje tej informacji, bo to szalenie ważna kwestia dotycząca przemian współczesnej rodziny. Nie chodzi o piętnowanie kobiet, bo przecież akceptacja dla rodzicielstwa poza małżeństwem rośnie, zresztą prawa dziecka nie są zależne od statusu cywilnego jego rodziców.
http://natemat.pl/198369,panstwo-jak-z-orwella-ekspertka-wyjasnia-czy-pis-zrobi-liste-dzieci-pozamalzenskim-dzieki-nowym-danym

Francja dwa lata po zamachu na "Charlie Hebdo"
polskieradio.pl, 6.01.207
7 stycznia 2015 roku doszło do zamachu, który odmienił oblicze Francji. W ataku na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" zginęło 12 osób.
(…)
Jak przypomniała w Polskim Radiu 24 prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, ataki ze stycznia 2015 roku zapoczątkowały falę terroryzmu, która przetoczyła się przez Francję.
http://www.polskieradio.pl/130/2351/Artykul/1712447,Francja-dwa-lata-po-zamachu-na-Charlie-Hebdo

Krzywe zwierciadło
Superstacja, 5.01.2017
Rozmowa z dr Arturem Bartoszewiczem

EKG
Radio TOK FM, 5.01.2017
Rozmowa na aktualne tematy gospodarcze. Dr hab. Andrzej Rzońca

Sygnały Dnia
PR1, 5.01.2017
Propozycja ZUS-u dot. przechodzenia na emeryturę. Dr Marcin Kawiński

Sygnały Dnia
PR1, 5.01.2017
Rządowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Dr Paweł Kubicki

Info Wieczór
TVPinfo, 5.01.2017
Nowy Prezes GPW. Dr Artur Bartoszewicz

System emerytalny czeka rewolucja? Na razie jest szereg propozycji, co należy zmienić
polskieradio.pl, 5.01.2017
Dobiegają końca konsultacje międzyresortowe i społeczne dotyczące systemu emerytalnego. Punktem wyjścia do rozmów jest przegląd emerytalny przeprowadzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
(…)
Tę propozycję, wprowadzenia kryterium liczby lat opłacania składek, przy prawie do minimalnej emerytury, popiera także prof. Marek Góra ze Szkoły Głównej Handlowej, współtwórca reformy emerytalnej z 1999 roku.
http://www.polskieradio.pl/42/5725/Artykul/1711960,System-emerytalny-czeka-rewolucja-Na-razie-jest-szereg-propozycji-co-nalezy-zmienic

MF: Opodatkowanie CFC nie przyniosło kokosów
biznes.interia.pl, 5.01.2017
Danina od zagranicznych spółek kontrolowanych dała budżetowi zaledwie 11,5 mln zł - wynika z danych za 2015 r. udostępnionych DGP przez Ministerstwo Finansów. Z dużej chmury mały deszcz - komentują eksperci.
(…)
- Dane o wpływach budżetu z przepisów o CFC faktycznie nie są imponujące - przyznaje dr hab. Dominik Gajewski, dyrektor Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH. Jego zdaniem, potwierdzają one, że CIT wymaga całościowej, przemyślanej reformy, a nie "doraźnego łatania". - Tymczasem ani poprzedni rząd, ani obecny za taką reformę się nie zabrał - wytyka ekspert.
http://biznes.interia.pl/podatki/news/opodatkowanie-cfc-nie-przynioslo-kokosow,2451803,4211

Najważniejsze wydarzenia dekady na GPW
Parkiet, 5.01.2017, Przemysław Sałek
Najważniejszym wydarzeniem w ciągu ostatnich dziesięciu lat na GPW była pierwsza faza demontażu systemu emerytalnego. Przeniesienie części środków zgromadzonych przez inwestorów do ZUS oraz wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, sankcjonujący to działanie, tak naprawdę otworzyły furtkę do przeprowadzenia drugiej fazy likwidacji systemu OFE w Polsce - podkreśla Krzysztof Borowski, profesor SGH i wieloletni giełdowy praktyk.

Debata Jedynki
PR1, 4.01.2017
Rozmowa na temat rynku pracy w Polsce. Dr Paweł Kubicki

Zapraszamy do Trójki
PR3, 4.01.2017
Projekt ustawy antylichwiarskiej. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska

EKG
Radio TOK FM, 4.01.2017
Gościem programu jest dr Piotr Maszczyk

Pierwsze śniadanie w TOK-u
Radio TOK FM, 4.01.2017
Gościem programu jest dr Artur Bartoszewicz

Urzędnicy słabo oceniają swoich przełożonych. Konflikty i psucie atmosfery w pracy
serwisy.gazetaprawna.pl, 4.01.2017
Dyrektorzy zatrudnieni w sektorze publicznym są gorzej postrzegani przez podwładnych niż ci, którzy zarządzają prywatnymi firmami.
(…)
DGP dotarł do badań przeprowadzonych przez Szkołę Główną Handlową. Zajmowano się w nich oceną kompetencji przywódczych przełożonych. Zdecydowanie lepiej od dyrektorów urzędów wypadli szefowie korporacji.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1007675,jak-urzednicy-oceniaja-swoich-przelozonych.html

Ekonomia Raport CZ.2
telewizjarepublika.pl, 4.01.2017
dr hab. Mieczysław Puławski
http://telewizjarepublika.pl/wideo/prof-mieczyslaw-pulawski-sgh-ekonomia-raport-cz2-2017-01-03,3472.html

Program "Za życiem": Bezrobotni pomogą w opiece nad dziećmi
praca.gazetaprawna.pl, 4.01.2017
Rodzice niepełnosprawnych dzieci będą mogli odpocząć, umieszczając je na kilka godzin w odpowiednich placówkach. O ile dochód rodziny nie przekracza 1200 zł.
(…)
O ile sam pomysł opieki wytchnieniowej należy ocenić pozytywnie, o tyle warunki dostępu do niej nie są dla rodziców zbytnio korzystne. Okres jej udzielania powinien być dłuższy i niezależny od dochodu. Jedynym kryterium w tym względzie powinna być niepełnosprawność – uważa dr Piotr Kubicki ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1007677,swiadczenia-dla-rodzicow-dzieci-niepelnosprawnych.html

Jak rząd może zniechęcić ludzi do szybszego przechodzenia na emeryturę?
money.pl, 4.01.2017
Nie będzie ograniczeń w dorabianiu na emeryturze - zapewniła minister pracy Elżbieta Rafalska, przerywając spekulacje na ten temat.
(…)
Myślę, że podstawowym zadaniem jest informowanie o tym, w jaki sposób są liczone nasze emerytury. Najważniejsza jest edukacja, nie widzę prostych możliwości ograniczenia kosztów obniżenia wieku emerytalnego - stwierdza w rozmowie z WP money dr Agnieszka Chłoń-Domińczak z Zakładu Demografii SGH, była wiceminister pracy.
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emerytura-obnizenie-wieku-emerytalnego-zakaz,39,0,2229543.html

#RZECZoPRAWIE
rp.pl, 4.01.2017, Mateusz Adamski
Hanna Zawistowska: jak skutecznie reklamować warunki wyjazdu na ferie.
http://www.rp.pl/RZECZoPRAWIE/170109669-RZECZoPRAWIE-Koniec-z-lekami-na-stacjach-benzynowych.html

Nowy prezes Giełdy Papierów Wartościowych. Dziś zapadnie decyzja
polskieradio.pl, 4.01.2017
Dziś zapadnie decyzja o tym, kto będzie kierował Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie.
(…)
Prof. Krysiak podkreślił, że podstawowym problemem GPW jest brak przyzwoitej strategii, co dotyczy także całego rynku kapitałowego w Polsce. – Nie da się wyzwolić potencjału dla wspierania rozwoju gospodarczego, jeśli nie popatrzy się na to kompleksowo – wyjaśniał.
http://www.polskieradio.pl/130/4765/Artykul/1711585,Nowy-prezes-Gieldy-Papierow-Wartosciowych-Dzis-zapadnie-decyzja

Rynek pracy. Będzie wzrost pensji i spadek bezrobocia?
polskieradio.pl, 4.01.2017
Według danych GUS w listopadzie bezrobocie wyniosło 8,2 proc. - to najlepszy wynik w historii III RP. Czy ta tendencja utrzyma się w tym roku?
(…)
Na pewno jest coraz lepiej i coraz więcej osób może się czuć pewnie. Ale na tym poprzestańmy, twierdzenie, że wszyscy będą mieli dobrze może się nie sprawdzić - mówi dr Paweł Kubicki z SGH.
http://www.polskieradio.pl/7/4399/Artykul/1711779,Rynek-pracy-Bedzie-wzrost-pensji-i-spadek-bezrobocia

Reklamacja wczasów nie zawsze u rezydenta biura podróży
rp.pl, 3.01.2017
Sposób reklamacji wyjazdu może mieć wpływ na jej skuteczność.
(…)
Opinia, Hanna Zawistowska, Katedra Turystyki SGH: Złożenie reklamacji należy odróżnić od zawiadomienia o wadliwym wykonaniu usługi. Reklamacja, oprócz wskazania uchybienia, musi określać żądanie, np. obniżenie ceny.
http://www.rp.pl/Konsumenci/301039985-Reklamacja-wczasow-nie-zawsze-u-rezydenta-biura-podrozy.html#ap-1

Poranek RDC: kultura umysłowa społeczeństw
rdc.pl, 3.01.2017
Czym jest kultura umysłowa społeczeństw? Dlaczego myślimy tak, jak myślimy? O tym mówił w „Poranku RDC” prof. Andrzej Zybała (SGH).
http://www.rdc.pl/podcast/poranek-rdc-kultura-umyslowa-spoleczenstw/

Opodatkowanie CFC nie przyniosło kokosów
podatki.gazetaprawna.pl, 3.01.2017
Danina od zagranicznych spółek kontrolowanych dała budżetowi zaledwie 11,5 mln zł – wynika z danych za 2015 r. udostępnionych DGP przez Ministerstwo Finansów. Z dużej chmury mały deszcz – komentują eksperci
(…)
– Dane o wpływach budżetu z przepisów o CFC faktycznie nie są imponujące – przyznaje dr hab. Dominik Gajewski, dyrektor Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH. Jego zdaniem potwierdzają one, że CIT wymaga całościowej, przemyślanej reformy, a nie „doraźnego łatania”.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1007306,zagraniczne-spolki-kontrolowane-cfc-opodatkowanie.html

Komentatorzy w „Magazynie ekonomicznym”
rdc.pl, 3.01.2017
Dr Piotr Maszczyk (Szkoła Główna Handlowa) i Rafał Bakalarczyk (Instytut Polityki Społecznej UW) dyskutowali w audycji m.in. o zmianach na rynku pracy.
http://www.rdc.pl/podcast/komentatorzy-w-magazynie-ekonomicznym-38/

Polska i Świat
PR1, 3.01.2017
Obciążenia na szefa KE. Dr Artur Bartoszewicz

Ekonomia Raport
TVRepublika, 3.01.2017
Zmiany w systemie emerytalnym. Dr hab. Mieczyslaw Puławski

Zapraszamy do Trójki
PR3, 2.01.2017
Rok Rzeki Wisły. Dr hab. Magdalena Kachniewska

Nowe przepisy dotyczące kredytów hipotecznych: doradcy finansowi już nie dostaną prowizji od banków
polskieradio.pl, 2.01.2017
Klienci zawierający umowy o kredyt hipoteczny mają być lepiej chronieni. Rząd przyjął projekt ustawy o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
(…)
O nowych przepisach dotyczących kredytów hipotecznych mówili w radiowej Jedynce: Bartosz Turek, analityk Open Finance i prof. Waldemar Rogowski z Biura Informacji Kredytowej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
http://www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/1710676,Nowe-przepisy-dotyczace-kredytow-hipotecznych-doradcy-finansowi-juz-nie-dostana-prowizji-od-bankow

Debata Kobiet. Czego możemy spodziewać się w 2017 roku?
tvn24bis.pl, 2.01.2017
Co czeka nas w 2017 roku? Czy czeka nas eskalacja terroryzmu w Europie? Czego możemy spodziewać się na arenie politycznej? Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska
http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/prognozy-na-2017-rok-debata-kobiet-w-tvn24-bis,703939.html

Emerycie, będziesz nędzarzem
Gazeta Wrocławska, 2.01.2017
Po reformie emerytura kobiet spadnie o połowę, mężczyźni stracą nieco mniej
(…)
Dr Marek Radzikowski: Wiadomo, że sytuacja każdej Polki i Polaka jest inna, więc trzeba się posłużyć przykładem. Dla naszych obliczeń przyjęliśmy, że kobieta i mężczyzna są z rocznika 1982 (mają teraz 34 lata) i oboje otrzymują minimalne wynagrodzenie. Co wynika z rachunków? Kobieta w wieku 60 lat otrzyma emeryturę w wysokości 1239 zł (przeliczając w cenach realnych, czyli takich jak obecne, , bez inflacji itd.). Mężczyzna w wieku 65 lat dostanie miesięcznie 1877 zł (też w cenach realnych). Te kwoty mogą zatrwożyć. - To będzie tragedia, ludzie zaczną przymierać głodem, bo na co starczy tak niskie świadczenie?

Sondaż: W 2017 r. chcemy zadbać o swoją emeryturę
biznes.interia.pl, 2.01.2017
Stan naszych budżetów domowych systematycznie się poprawia. Płace są coraz wyższe i wszystko wskazuje na to, że będą nadal rosnąć w kolejnych miesiącach. Na poprawę nastrojów - przynajmniej jego beneficjentów - wpływa też program Rodzina 500+. Mimo to większość z nas nie planuje w przyszłym roku podejmowania żadnych działań związanych z finansami.
(…)
Zdaniem prof. Małgorzaty Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, nie najlepsze oceny co do kształtowania się sytuacji w kraju zawsze przekładają się na zachowania konsumentów. - Po pierwsze starają się zachować jak najrozsądniej w niepewnych warunkach ekonomicznych.
http://biznes.interia.pl/news/sondaz-w-2017-r-chcemy-zadbac-o-swoja-emeryture,2448929,1021

Dobre prawo przemysłowe
rp.pl, 2.01.2017, prof. dr hab. Artur Nowak-Far
Państwo może wykorzystać regulację przemysłową jako jeden z bodźców innowacyjności i konkurencyjności krajowego przemysłu – przekonuje Artur Nowak-Far.
(…)
Jednym słowem: bez prawa przemysłowego i bez właściwego systemu zapewnienia jego przestrzegania korzystanie z windy, przechodzenie obok placu budowy, na którym działają betoniarki i dźwigi, czy jazda samochodem byłyby dużo bardziej niebezpieczne.
http://www.rp.pl/Opinie/301029957-Dobre-prawo-przemyslowe.html#

Minęła 20
TVPinfo, 1.01.2017
Podsumowanie Roku 2016. Dr hab. Andrzej Zybała

Archiwum