Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Media
Jesteś tu: Media > Polski > Aktualności

luty 2017

2017-02-02 kategoria: informacja 

Polonia 24
TVP Polonia, 27.02.2017
Sytuacja cudzoziemców po Brexicie. Prof. dr hab. Artur Nowak-Far

Bilans
TVN24 Biznes i Świat, 27.02.2017
Światowe targi telekomunikacyjne. Dr Mikołaj Pindelski

Ruszyły targi Mobile World Congress w Barcelonie
tvn24bis.pl, 27.02.2017
Ruszyły tegoroczne targi Mobile World Congress w Barcelonie. To wielkie święto wszystkich entuzjastów smartfonów, tabletów czy gogli VR. Co w tym roku budzi największe zainteresowanie? O tym w TVN24 BiS mówili Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny PC LAB oraz dr Mikołaj Pindelski ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://tvn24bis.pl/otwarcie-dnia,116,m/ruszyly-targi-mobile-world-congress-w-barcelonie,718981.html

Niepełnosprawni: jeden system orzekania o inwalidztwie
rp.pl, 26.02.2017
Ma być jeden system orzekania o inwalidztwie zamiast pięciu oddzielnych. Zmiany będą gotowe za rok.
(…)
– Obecnie orzeczenie lekarza sprowadza się do stwierdzenia ograniczeń w możliwości samodzielnej egzystencji czy niezdolności do pracy, ale bez oceny możliwości funkcjonowania niepełnosprawnego w danym otoczeniu czy podejmowania zatrudnienia – zauważa dr Paweł Kubicki ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/302269908-Niepelnosprawni-jeden-system-orzekania-o-inwalidztwie.html

Troska o wieś
niezależna.pl, 26.02.2017
Jeszcze w pierwszej połowie lutego rząd premier Beaty Szydło opracował Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, obejmującą perspektywę do 2030 r. Jednym z istotnych celów programu jest wyrównanie poziomu jakości życia między obszarami wiejskimi a miastami.
(…)
Jeszcze w pierwszej połowie lutego rząd premier Beaty Szydło opracował Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, obejmującą perspektywę do 2030 r. Jednym z istotnych celów programu jest wyrównanie poziomu jakości życia między obszarami wiejskimi a miastami.
http://niezalezna.pl/94562-troska-o-wies?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+niezalezna+%28niezalezna.pl%29

Polska zaproszona na szczyt G20. To próba zdobycia przychylności przez Niemcy
parlamentarny.pl, 26.02.2017
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki został zaproszony na marcowy szczyt G20 do Baden Baden. Zaproszenie wystosował w środę (22.02) podczas spotkania ministrów finansów państw Trójkąta Weimarskiego w Paryżu szef resortu finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.
(…)
Prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie uważa, że zaproszenie na szczyt nie jest niczym nadzwyczajnym, raczej gestem, który wcale nie oznacza, że Niemcy specjalnie doceniają to, co w Polsce się dzieje. Radzi, by podchodzić do tego ze spokojem.
http://www.parlamentarny.pl/gospodarka/polska-zaproszona-na-szczyt-g20-to-proba-zdobycia-przychylnosci-przez-niemcy,21100.html

To był dzień na świecie - Polityka Trumpa
polsatnews.pl, 25.02.2017
24 lutego 2017. USA: doroczna konferencja konserwatystów; wystąpienie Trumpa (korespondencja Magdy Sakowskiej z Waszyngtonu). Prezydent konsoliduje i Partię Republikańską, i cały ruch konserwatystów, wokół swojego programu. Tyle że ten program wciąż jest bardzo zmienny, zwłaszcza w odniesieniu do polityki zagranicznej. Motywów porządkujących szukają w nim dr Jan Misiuna (amerykanista z SGH) i red. Tomasz Zalewski (Polityka, b. korespondent w USA).
http://www.polsatnews.pl/wideo-program/to-byl-dzien-na-swiecie-polityka-trumpa_6394480/

Krzysztof Borowski - Na jakie spółki postawiłby prof. Borowski?
rp.pl, 24.02.2017
Gościem programu Piotra Zająca #PROSTOzPARKIETU był profesor SGH Krzysztof Borowski.
http://www.rp.pl/PROSTOzPARKIETU/170229466-Krzysztof-Borowski---Na-jakie-spolki-postawilby-prof-Borowski.html

Słowaczka spaliła Koran. Teraz grozi jej sześć lat więzienia
wiadomości.wp.pl, 24.02.2017
Sześć lat więzienia grozi antyislamskiej aktywistce na Słowacji za opublikowanie w Internecie filmu pokazującego zbezczeszczenie Koranu.
(…)
- Celowa profanacja Koranu jest skutecznym sposobem prowokowania muzułmanów – powiedziała Wirtualnej Polsce Katarzyna Górak-Sosnowska, religioznawczyni i prof. Szkoły Głównej Handlowej. – Żeby zrozumieć różnicę wrażliwości wystarczy porównać co muzułmanin robi ze zużytym Koranem a co chrześcijanin robi z Biblią.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,0,title,Slowaczka-spalila-Koran-Teraz-grozi-jej-szesc-lat-wiezienia,wid,18710542,wiadomosc.html?ticaid=118b4b

Za, a nawet przeciw
PR3, 23.02.2017
Polityka podatkowa według państwa i jej obywateli. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska

Poranek RDC
Radio RDC, 23.02.2017
Dodruk pieniądza przez banki. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska.

Sygnały Dnia
PR1, 23.02.2017
Przesunięcie środków z OFE na IKE. Dr Marcin Kawiński

Magazyn ekonomiczny: komentatorzy
rdc.pl, 23.02.2017
Gośćmi Radia Dla Ciebie byli Elżbieta Mączyńska z SGH i dr Jacek Tomkiewicz z Akademii im. Leona koźmińskiego.
http://www.rdc.pl/podcast/magazyn-ekonomiczny-komentatorzy-5/

Czy Polacy unikają płacenia podatków?
polskieradio.pl, 23.02.2017
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów w styczniu tego roku odnotowano rekordowe wpływy z podatków do skarbu państwa. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska
http://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/1731401,Czy-Polacy-unikaja-placenia-podatkow

Emerytury: nadchodzi rewolucja. Jak będziemy oszczędzać na nasze przyszłe świadczenie?
polskieradio.pl, 23.02.2017
Przekształcenie Otwartych Funduszy Emerytalnych w fundusze inwestycyjne, stworzenie platformy emerytalnej dla przedsiębiorców i utworzenie funduszu inwestycyjnego przez Polski Fundusz Rozwoju - to główne elementy reformy emerytalnej i Programu Budowy Kapitału.
(…)
Nowe fundusze inwestycyjne powinny inwestować nie tylko w polskie akcje, uważa dr Marcin Kawiński z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
http://www.polskieradio.pl/42/5725/Artykul/1730990,Emerytury-nadchodzi-rewolucja-Jak-bedziemy-oszczedzac-na-nasze-przyszle-swiadczenie

Inwestycje firm w Polsce przyspieszą dzięki efektowi wpychania
obserwatorfinansowy.pl, 23.02.2017, dr Jakub Borowski, Krystian Jaworski
Przyspieszenie inwestycji publicznych i wzrost nakładów na środki trwałe w przedsiębiorstwach sektora publicznego przyczynią się w tym roku do wzrostu aktywności produkcyjnej i inwestycyjnej w firmach prywatnych.
(…)
Problemy z uruchomieniem finansowania z UE wynikały m.in. z wymaganego przez Komisję Europejską wdrożenia dyrektyw unijnych oraz konieczności weryfikacji i aktualizacji sektorowych planów inwestycyjnych.
http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/inwestycje-firm-w-polsce-przyspiesza-dzieki-efektowi-wpychania/

Rolnicy zapowiadają: nie oddamy groszowych emerytur
Dziennik Gazeta Prawna, 23.02.2017
Związkowcy nie zgodzą się na zabranie rolnikom emerytur wypłacanych przez ZUS za składki od umów-zleceń. Chcą zachowania prawa do dwóch świadczeń bez względu na wysokość wypłaty.
(…)
- Skoro obowiązują przepisy nakazujące płacenie składek od umów-zleceń, to osoby podwójnie ubezpieczone powinny dostać dwie emerytury. W tym przypadku obowiązują prawa nabyte i nie można zasłaniać się kosztami funkcjonowania systemu emerytalnego - wskazuje prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz ze Szkoły Głównej Handlowej.

EKG
Radio TOK FM, 22.02.2017
Rozmowa na aktualne tematy gospodarcze. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska

Umowa spółki osobowej a dokumentacja podatkowa
rp.pl, 22.02.2017, dr hab. Marcin Jamroży
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną nie są wyodrębniane w rachunku zysków i strat, stąd problemy ze zidentyfikowaniem danych zewnętrznych i przeprowadzeniem analizy porównawczej.
(…)
Spółka niebędąca osobą prawną nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Chodzi tu o spółki osobowe inne niż spółki komandytowo-akcyjne. Wówczas podatnikami podatku dochodowego są jej wspólnicy będący osobami fizycznymi lub prawnymi.
http://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/302229989-Umowa-spolki-osobowej-a-dokumentacja-podatkowa.html

Im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy. Jak przerwać błędne koło?
kariera.forbes.pl, 21.02.2017
Wraz z rosnącą kwotą, która co miesiąc wpływa na nasze konto, zwiększają się nasze aspiracje.
(…)
Według prof. Małgorzaty Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, eksperta Deutsche Bank, im zarabiamy więcej, tym szybciej następuje w nas zmiana orientacji w zachowaniach konsumpcyjnych – z ilościowej na jakościową.
http://kariera.forbes.pl/im-wiecej-zarabiamy-tym-wiecej-wydajemy-jak-przerwac-bledne-kolo-,artykuly,211222,1,1.html

Senior Plus: 30 mln zł na program w 2017 r. W końcu zacznie przybywać domów i klubów dziennego pobytu dla osób starszych?
polskieradio.pl, 21.02.2017
Ruszyła tegoroczna edycja konkursu ofert w ramach programu Senior Plus na lata 2015-2020.
(…)
Wyzwania i szanse są przed deweloperami i samorządami. Już pojawiają się osiedla, domy, czy mieszkania dla seniorów, ale częściej prywatne niż komunalne, zwraca uwagę prof. Piotr Błędowski, dyrektor Instytutu Gospodarstwa Społecznego ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.polskieradio.pl/42/5725/Artykul/1730274,Senior-Plus-30-mln-zl-na-program-w-2017-r-W-koncu-zacznie-przybywac-domow-i-klubow-dziennego-pobytu-dla-osob-starszych

Magazyn Europejski
polskieradio.pl, 21.02.2017
Kto zyska na CETA? Trwa spór o "solidarność" energetyczną w Unii Europejskiej.
(…)
CETA znosi niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe, a także liberalizuje handel usługami między UE a Kanadą. Kto na tym porozumieniu zyska, a kto straci? O tym rozmawiamy z naszym gościem. W studiu doktor Artur Bartoszewicz, Szkoła Główna Handlowa.
http://www.polskieradio.pl/13/2772/Artykul/1730273,Magazyn-Europejski

Jak to robią inni
Rzeczpospolita, 21.02.2017, Anna Cieślak-Wróblewska
Nie ma recepty na sukces. Kraje, które dziś są liderami innowacyjności, doszły do tej pozycji w bardzo różny sposób. Ale Polska z tej różnorodności może czerpać garściami.
(…)
- Stany Zjednoczone są np. mistrzem, jeśli chodzi o komercjalizację wyników badań, co moim zdaniem jest kwintesencją innowacji - zauważa Cezary Wójcik, profesor Kolegium Gospodarki Światowej w SGH w Warszawie.

Krzywe zwierciadło
Superstacja, 20..02.2017
Rozmowa z dr Arturem Bartoszewiczem

Polska powinna czerpać z doświadczeń innowacyjnych krajów
rp.pl, 20.02.2017
Nie ma recepty na sukces. Kraje, które dziś są liderami innowacyjności, doszły do tej pozycji w bardzo różny sposób.
(…)
– Stany Zjednoczone są np. mistrzem, jeśli chodzi o komercjalizację wyników badań, co moim zdaniem jest kwintesencją innowacji – zauważa Cezary Wójcik, profesor Kolegium Gospodarki Światowej w SGH w Warszawie.
http://www.rp.pl/Filary-rozwoju/302209861-Polska-powinna-czerpac-z-doswiadczen-innowacyjnych-krajow.html

Grupa Wyszehradzka to wciąż ważne ogniwo w Europie?
polskieradio.pl, 20.02.2017
W skład Grupy Wyszechradzkiej wchodzą: Polska, Węgry, Czechy i Słowacja. Celem powstania V4 było pogłębienie współpracy między tymi krajami, ale efekty ich działań widać m.in. na polu radiofonii.
(…)
Grupa Wyszehradzka powstała 26 lat temu, i - jak przyznała w Czwórce prof. Katarzyna Żochrowska z SGH - przez ten czas wiele się zmieniło. - Wyszehrad to ugrupowanie polityczne, miało służyć koordynacji działań politycznych, wzajemnej informacji.
http://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/1730117

Przepis na nowe emerytury
rp.pl, 19.02.2017, dr Piotr Maszczyk
Musimy zreformować polski system emerytalny w taki sposób, by był on w stanie zapewnić choćby minimalną emeryturę ze środków publicznych wszystkim obywatelom.
(…)
W ciągu kilku najbliższych lat w Polsce musi zostać przeprowadzona debata nad zasadami rządzącymi systemem emerytalnym, która najpewniej przewartościuje obecnie obowiązujące reguły. W roku 2017 dojdzie do kilku istotnych zmian w systemie ubezpieczeń emerytalnych w Polsce.
http://www.rp.pl/Opinie/302199923-Przepis-na-nowe-emerytury.html

Szybciej pociągiem do Lublina
Gazeta Polska Codziennie, 18.02.2017, Adam Maciejewski
Ponad 3 mld zł na modernizację linii kolejowej Warszawa-Lublin
(…)
Projekt jest ambitny, ale w optymalnych okolicznościach możliwy do zrealizowania w jeden sezon budow lany - uważa dr Michał Wo- lański z Katedry Transportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jego zdaniem nie można jednak wykluczyć problemów, np. bankructw czy zejść wykonawców z placów budowy, gdyż wciąż nie mamy dojrzałego systemu kontraktowania i przerzucamy na wykonawców znaczne ryzyko.

Info Wieczór
TVPInfo, 17.02.2017
Dane dot. polskiej gospodarki. Dr Artur Bartoszewicz

Polska i Świat
PR1, 17.02.2017
Rozmowa z dr. Arturem Bartoszewiczem

To był dzień na świecie
Polsat News 2, 17.02.2017
Rozmowa nt. szczytu bezpieczeństwa w Monachium. Prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska

Obiektyw
TVP3 Białystok, 17.02.2017
Ponad granicami. Dr hab. Paweł Pietrasieński

Wiadomości
Radio Zet, 17.02.2017
Badanie SGH dot. przechodzenia na emeryturę.

Trump chce wybić zęby ustawie, która miała zapobiec kryzysowi
forbes.pl, 17.02.2017
Donald Trump chce rewizji ustawy Dodda-Franka, którą uchwalono po ostatnim kryzysie finansowym.
(…)
W  zależności  od  stanu  organizmu,  leczenie  może  być  tylko  farmakologiczne,  ale  niekiedy  trzeba  sięgnąć do bardziej inwazyjnych metod, nie czekając na całkowitą utratę zdrowia przez  pacjenta” – napisały w swojej analizie dr hab. Maria Aluchna i dr Olga Mikołajczyk ze Szkoły Głównej Handlowej niedługo po przyjęciu ustawy.
http://www.forbes.pl/ustawa-dodda-franka-do-kosza-polityka-gospodarcza-donalda-trumpa,artykuly,210961,1,1.html

Puls Gospodarki
PR24, 16.02.2017
Rozmowa na aktualne tematy gospodarcze. Dr Adam Czerniak

EKG
Radio TOK FM, 16.02.2017
Dyskusja ekonomistów. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka

Polska na Dzień dobry
TV Republika, 16.02.2017
Rozmowa na temat polskiej gospodarki. Dr hab. Mieczysław Puławski

Zapraszamy do Trójki
PR3, 16.02.2017
Plany wprowadzenia większej liczby przedmiotów ekonomicznych w szkołach. Dr Artur Bartoszewicz

CETA wzmocni polskich eksporterów?
polskieradio.pl, 16.02.2017
CETA wejdzie w życie od początku kwietnia. W środę umowę o wolnym handlu między Unią Europejską i Kanadą ratyfikował Parlament Europejski.
(…)
Umiarkowanym optymistą jest Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej. - Nie mam gotowej odpowiedzi na to, czy Polska jakoś mocno skorzysta na CETA, czy nie, zwłaszcza w kontekście zmian w polityce gospodarczej w USA.
http://www.polskieradio.pl/42/3889/Artykul/1728517,CETA-wzmocni-polskich-eksporterow

Za ciasno na GPW? Technicy typują 4 spółki zagraniczne
parkiet.com, 16.02.2017
Czterech analityków wskazało spółki z zagranicznych parkietów, na wykresach których pojawiły się ciekawe sygnały transakcyjne. Czy warto uzupełnić portfel o papiery takich firm jak...
(…)
Krzysztof Borowski, ekspert IBiUG SGH, TYP: Adidas. Cena akcji, po utworzeniu formacji podwójnego szczytu na przełomie lata i jesieni 2016 r., weszła w fazę krótkoterminowej korekty spadkowej, która zatrzymała się w pobliżu 23,6-proc. zniesienia Fibonacciego całej fali wzrostowej wrzesień 2015 - październik 2016 r.
http://www.parkiet.com/artykul/7,1504382-Za-ciasno-na-GPW--Technicy-typuja-4-spolki-zagraniczne.html

Mikrorata.pl – nowy podi~ot na rynku pożyczek online
wiadomości24.pl, 16.02.2017
Na rynku usług finansowych online pojawił się nowy, pochodzący ze Skandynawii podmiot – serwis Mikrorata.pl. Platforma umożliwia uzyskiwanie krótkoterminowych pożyczek online na przejrzystych zasadach.
(…)
Sektor pożyczek pozabankowych przeżywa w Polsce w ostatnich latach prawdziwy boom. Wśród firm z tego sektora działających w ramach trzech głównych modeli biznesowych: domowym, oddziałowym i internetowym, to ten ostatni odgrywa coraz istotniejszą rolę na rynku i przyczynia się do jego rozkwitu – mówi dr Łukasz Gębski ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/mikroratapl_nowy_podmiot_na_rynku_pozyczek_online_359059.html

Poranek Info
TVPInfo, 15.02.2017
Uchwała ws. strategii odpowiedzialnego rozwoju. Dr Artur Bartoszewicz

EKG
Radio TOK FM, 15.02.2017
Dyskusja ekonomistów. Dr Piotr Maszczyk

Dominik Gajewski - Czy rząd uszczelni system VAT?
rp.pl, 15.02.2017
Gościem programu Pawła Rożyńskiego #RZECZoBIZNESIE był profesor Dominik Gajewski, kierownik Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH
http://www.rp.pl/RZECZoBIZNESIE/170219488-Dominik-Gajewski---Czy-rzad-uszczelni-system-VAT.html

Raport: straty z powodu raka sześć razy większe niż koszty leczenia
forsal.pl, 15.02.2017
Straty gospodarcze wywołane rakiem piersi, szyjki macicy oraz jajnika są aż sześciokrotnie większe niż koszty leczenia tych trzech występujących u kobiet nowotworów - wynika z raportu przedstawionego w środę na konferencji prasowej w Warszawie.
(…)
Główna autorka raportu „Ocena strat ekonomicznych i kosztów leczenia nowotworów piersi, szyjki macicy i jajnika w Polsce” prof. Ewelina Nojszewska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie powiedziała, że jest on kolejnym potwierdzeniem, iż wydatki na leczenie należy traktować jako inwestycję, a nie koszty, ponieważ pozwalają one zminimalizować przyszłe straty gospodarcze.
http://forsal.pl/finanse-i-bankowosc/artykuly/1020137,raport-straty-z-powodu-raka-szesc-razy-wieksze-niz-koszty-leczenia.html

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce? Dramatyczna. Udowadnia to raport OECD
newsweek.pl, 15.02.2017
Polska ma najgorszą sytuację mieszkaniową spośród krajów Europy oraz Ameryki Północnej – alarmuje OECD. Polskie lokale są zatłoczone, a młodych nie stać na własne M.
(…)
– To problem systemowy – mówi dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. – W Polsce od 25 lat brak jest spójnej polityki państwa, by zapewnić stałą podaż mieszkań – tłumaczy.
http://www.newsweek.pl/polska/miedzynarodowe-badania-oecd-pokazuja-jak-dramatyczna-jest-sytuacja-mieszkaniowa-w-polsce,artykuly,405333,1.html

PE przegłosował ratyfikację umowy CETA
polskieradio.pl, 15.02.2017
– Zastrzeżenia wobec CETA budziło to, że nasz rynek może być zasypany produktami importowanymi z Kanady. Natomiast jeśli popatrzymy na nasze obroty z Kanadą, to mamy dodatni bilans i dajemy sobie z tym świetnie radę – tak komentowała prof. Katarzyna Żukrowska (Instytut Studiów Międzynarodowych, Szkoła Główna Handlowa) poparcie przez Parlament Europejski dla umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską. 
http://www.polskieradio.pl/130/2791/Artykul/1728151,PE-przeglosowal-ratyfikacje-umowy-CETA

Różne opinie ekspertów w sprawie ratyfikacji umowy CETA
praca.wpn.pl, 15.02.2017
CETA oparta jest na błędnym modelu, służącym kontynuacji dotychczasowej dzikiej globalizacji - powiedziała w środę prof. Leokadia Oręziak.
(…)
Zdaniem Oręziak, CETA jest oparta na błędnym modelu, służącym kontynuacji dotychczasowej dzikiej globalizacji, która zaowocowała drastycznym wzrostem nierówności społecznych w świecie. "
http://praca.wnp.pl/rozne-opinie-ekspertow-w-sprawie-ratyfikacji-umowy-ceta,292109_1_0_0.html

Ekonomia Raport
TV Republika, 14.02.2017
Rozmowa nt. gospodarki w Polsce. Dr Artur Bartoszewicz

Wiadomości
TVP1, 14.02.2017
Rząd przyjął plan Morawieckiego.

Raport gospodarczy
Radio TOK FM, 14.02.2017
Rozmowa z dr Adamem Czerniakiem.

Poranek PR24
PR24, 14.02.2017
Rozmowa z dr. hab. Zbigniewem Krysiakiem.

Magazyn ekonomiczny: cena pracy
rdc.pl, 14.02.2017
Jaka jest cena pracy? W jaki sposób wyceniana jest nasza praca i dlaczego jedni zarabiają więcej, a inni mniej? O tym mówił w RDC Piotr Maszczyk, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
http://www.rdc.pl/podcast/magazyn-ekonomiczny-cena-pracy/

To był dzień - Wypadek premier jak kij w mrowisko...
polsatnews.pl, 14.02.2017
Gospodarka się rozpędza, ale i na prędkość, która miała osiągnąć i tak nie ma szans. Tak przynajmniej uważa komisja Europejska, która przeanalizowała ekonomiczno-gospodarczą sytuację Polski. Nastroje może dodatkowo psuć rosnąca inflacja. Gośćmi Marka Kacprzaka są: dr Artur Bartoszewicz (ekonomista SGH) i Łukasz Kozłowski (ekspert pracodawców RP, członek RN ZUS).
http://www.polsatnews.pl/wideo-program/to-byl-dzien-wypadek-premier-jak-kij-w-mrowisko_6393604/

Touroperatorzy 2012 - liderzy i cała reszta
turystyka.rp.pl, 14.02.2017
Prawie 3,6 miliarda złotych wynoszą ubiegłoroczne obroty dziesięciu największych biur podróży. To prawie 80 procent przychodów całej turystyki wyjazdowej
(…)
Profesor Ewa Dziedzic ze Szkoły Głównej Handlowej, omawiając wyniki raportu zwróciła uwagę na dużą koncentrację rynku. Trzy pierwsze firmy wytwarzają razem 56 procent wszystkich obrotów.
http://turystyka.rp.pl/artykul/1021893.html

To był Dzień
Polsat News, 13.02.2017
KE obniża prognozę wzrostu PKB dla Polski. Dr Artur Bartoszewicz

Dzień w gospodarce
PR24, 13.02.2017
Rozmowa na temat oszczędzania. Dr Piotr Maszczyk

Krzywe zwierciadło
Superstacja, 13.02.2017
Rozmowa z dr. Arturem Bartoszewiczem.

W samo południe
PR1, 13.02.2107
Aktywność zawodowa Polaków. Dr Iga Magda

Pierwsze Śniadanie w TOK-u
Radio TOK FM, 13.02.2017
Nie będzie pomocy dla frankowiczów. Prof. dr hab. Leokadia Oręziak

Niesegregowane śmieci zdrożeją
serwisy.gazetaprawna.pl, 13.02.2017
Ministerstwo Środowiska ma pomysł, jak nakłonić mieszkańców do tego, aby oddzielnie zbierali plastik, metal i szkło. Wprowadzi wyższe różnice w cenach za odpadki.
(…)
Podobnie uważa dr Marek Goleń z Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Na niewiele się zda podwyższenie opłat za śmieci niesegregowane. Przecież obecnie nie jest zdefiniowane, kiedy obowiązek segregowania śmieci jest spełniony. W efekcie zdarza się tak, że osoby, które deklarują, że odpady segregują, płacą niższą opłatę, a w praktyce 80 proc. śmieci oddają zmieszanych, a 20 proc. posegregowanych.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1019273,ms-niesegregowane-smieci-wyzsze-oplaty.html

Podsumowanie dnia
polskieradio.pl, 13.02.2017
Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat inflacji.
(…)
W styczniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 4,3 procent). Dane komentował prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.polskieradio.pl/130/5786/Artykul/1727371,Podsumowanie-Dnia-Papiez-przeprasza-za-pedofilie-w-Kosciele

Co zrobić, żeby rosnąca inflacja nie pomniejszyła naszych oszczędności?
polskieradio.pl, 13.02.2017
Z danych GUS (13.02.) wynika, że inflacja w styczniu liczona rok do roku wyniosła 1,8 proc. Jednocześnie Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła na swoim ostatnim posiedzeniu w lutym poziomu stóp procentowych.
(…)
Ale trudno, potraktujmy to jako cenę za bezpieczeństwo. Ponieważ pozostałe możliwości oszczędzania czy też inwestowania środków wiążą się z ryzykiem, z tym że część środków możemy utracić, a nawet wszystko, bo taka groźba istnieje – uważa gość Polskiego Radia 24 dr Piotr Maszczyk, z Kolegium Gospodarki Światowej w Szkole Głównej Handlowej.
http://www.polskieradio.pl/42/5725/Artykul/1727220,Co-zrobic-zeby-rosnaca-inflacja-nie-pomniejszyla-naszych-oszczednosci

Jak przywrócić na rynek pracy 2 mln biernych zawodowo Polaków?
polskieradio.pl, 13.02.2017
Nie mają zatrudnienia, nie są bezrobotni, ale porzucili chęć znalezienie pracy. Nawet 2 mln biernych zawodowo Polaków można by przywrócić na rynek pracy.
(…)
Kolejną dużą grupą są np. kobiety, które z różnych względów pozostają poza rynkiem pracy, dodaje Iga Magda z Szkoły Głównej Handlowej, wiceprezes Instytutu Badań Strukturalnych.
http://www.polskieradio.pl/7/275/Artykul/1727190,Aktywnosc-zawodowa-Polakowjestesmy-na-szarym-koncu-w-UE-Jak-to-zmienic

Horyzonty: ekonomia dla dzieciaków
rdc.pl, 13.02.2017
Z dr. Arturem Bartoszewiczem z SGH rozmawialiśmy o ekonomii dla dzieciaków.
http://www.rdc.pl/podcast/horyzonty-ekonomia-dla-dzieciakow-4/

"Bilans”, 13.02
tvn24bis.pl, 13.02.2017
Czy należy przewalutować kredyty we franku szwajcarskim? Czy frankowicze powinni "wziąć sprawy w swoje ręce” i walczyć o sprawiedliwość przed sądem? Odpowiedzi na te pytania w programie „Bilans” szukali Marcin Gomoła, były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego oraz prof. Andrzej Bień z Instytutu Bankowości SGH.
http://tvn24bis.pl/bilans,111,m/bilans-13-02,715291.html

Kto skorzysta z obniżonego wieku emerytalnego?
polskieradio.pl, 13.02.2107
Zdecydowana większość z nas planuje przejście na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH.
http://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/1727268,Kto-skorzysta-z-obnizonego-wieku-emerytalnego

Informacje
Polsat News, 12.02.2017
Podsumowanie programu 500+. Prof. dr hab. Irena Kotowska

Puls Gospodarki
PR24, 10.02.2017
Rozmowa na aktualne wydarzenia gospodarcze w Polsce. Dr hab. Zbigniew Krysiak

"Bilans", 10.02
tvn24biz.pl, 10.02.2017
Słowa Jarosława Kaczyńskiego o frankowiczach, którzy "powinni wziąć sprawy we własne ręce" - to główny temat poruszony w programie "Bilans" w TVN24 BiS. Gośćmi Roberta Stanilewicza byli Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich oraz prof. Andrzej Bień z Instytutu Bankowości SGH.
http://tvn24bis.pl/bilans,111,m/bilans-10-02,714625.html

Eksperci o receptach na kłopoty frankowiczów
polskieradio.pl, 10.02.2017
W Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 m.in. o sytuacji frankowiczów i pomysłach rządu na poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce rozmawiali Grzegorz Muszyński z BGK Nieruchomości i prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista.
(…)
Rozwiązanie problemu wymaga podziału obciążeń pomiędzy banki, rząd i kredytobiorców – komentował ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.polskieradio.pl/130/4765/Artykul/1726135,Eksperci-o-receptach-na-klopoty-frankowiczow

Wydarzenia
Polsat, 9.02.2017
Problemy córki Donalda Trumpa. Dr Jan Misiuna

Biznes informacje
Polsat News, 9.02.2017
Rozmowa na temat kredytów. Dr hab. Waldemar Rogowski

Polacy boją się niskiej emerytury, ale i tak nie chcą pracować dłużej, by była wyższa
next.gazeta.pl, 9.02.2017
Uważamy, że na emeryturze trudno będzie się nam utrzymać, a jednocześnie nie chcemy pracować dłużej, by mieć wyższe świadczenie - tak wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarki SGH.
http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21353360,polacy-boja-sie-niskiej-emerytury-ale-i-tak-nie-robia-nic-w.html

Luka w programie 500+. Korzystają "zaradni" rodzice
fakty.interia.pl, 9.02.2017
500 zł na każde dziecko mogą otrzymać wszyscy rodzice, którzy prowadzą działalność i rozliczają się ryczałtem lub kartą podatkową.
(…)
Zdaniem Pawła Kubickiego z SGH, nie można karać ryczałtowców dodatkowymi kontrolami. Pola manewru zatem nie widzi, podkreślając jednocześnie, że "świadczenie jest relatywnie wysokie i będzie kusić".
http://fakty.interia.pl/prasa/news-luka-w-programie-500-korzystaja-zaradni-rodzice,nId,2349725

Barometr koniunktury IRG SGH w I kwartale wzrósł o 1 pkt kdk
biznes.onet.pl, 9.02.2017
Koniunktura w gospodarce poprawiła się - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wartość barometru IRG SGH wynosi w I kwartale -7,8 pkt, o 1 pkt więcej w ujęciu kdk.
(…)
Przyczyniły się do tego przede wszystkim wzrosty wartości wskaźnika koniunktury w handlu i w sektorze bankowym, które wyniosły odpowiednio 14,5 pkt i 12,3 pkt.
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/barometr-koniunktury-irg-sgh-w-i-kwartale-wzrosl-o-1-pkt-kdk/d7eq52

Tu i Teraz
Nowa TV, 8.02.2017
Problemy z niskimi emeryturami. Prof. dr hab. Leokadia Oręziak.

Ekspres Jedynki
PR1, 8.02.2017
Podział obowiązków domowych. Dr Paweł Kubicki

Zakaz handlu w niedziele: zmiany będą wprowadzane stopniowo?
polskieradio.pl, 8.02.2017
Obecnie trwają konsultacje w sprawie ograniczenia handlu w niedziele. Wszystkie strony przedstawiają swoje uwagi na temat projektu.
(…)
Profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, jest w ogóle przeciwna regulacjom w tej sprawie.
http://www.polskieradio.pl/42/3889/Artykul/1725329,Zakaz-handlu-w-niedziele-zmiany-beda-wprowadzane-stopniowo

Przestrzeń etyczna w biznesie. Teoria - tak, a praktyka?
Rzeczpospolita Ekspert księgowego, 8.02.2017
Anna Karmańska, Przewodnicząca Komisji Etyki i Wiceprzewodnicząca Rady Naukowej SK\vP, Dyrektor Instytutu Rachunkowości SGH w Warszawie. W 2005 roku przeprowadziłam badanie empiryczne dotyczące motywów nieetycznych zachowań osób zajmujących się rachunkowością. Respondenci, w liczbie 108 osób, wywodzili się z działów finansowo- -księgowych średnich lub dużych firm, krajowych i zagranicznych. W badaniu uczestniczyli także menedżerowie, chociaż byli w zdecydowanej mniejszości.

Nawet Microsoft stoi w kolejce po ich pomysły. Ta polska firma rozprawi się z oszustami i terrorystami w sieci
innpoland.pl, 8.02.2017
300 tysięcy funtów rocznie proponują światowi giganci specjalistom z tej dziedziny. W trakcie niedawnego Dnia Prasowego eksperci firmy IBM długo opowiadali nam o tym, że ich macierzysta firma wiąże swoją przyszłość z tą technologią.
(…)
Tymczasem kilka lat temu okazało się, że można tworzyć bezpieczne bazy danych, rozproszone po całym świecie, których zawartości nie da się sfałszować. To właśnie technologia rozproszonych rejestrów, której specyficznym rodzajem jest blockchain – mówi INN:Poland Krzysztof Piech, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, mentor start-upów w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości i biznesowy lider Strumienia „Blockchain i kryptowaluty” rządowego programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”.
http://innpoland.pl/132805,polska-firma-trafila-na-wielomiliardowa-zyle-zlota-jej-klienci-to-swiatowa-pierwsza-liga

Biznes informacje
Polsat News 2, 7.02.2017
Posumowanie programu 500+. Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka.

Otwarcie Dnia
TVN24 Biznes i Świat, 7.02.2017
KE ostrzega Polskę. Prof. dr hab. Artur Nowak-Far

Niemcy w Unii potrzebują stabilnej Polski
radiownet.pl, 7.02.2017
O relacjach polsko-niemieckich i dzisiejszej wizycie niemieckiej kanclerz rozmawialiśmy z profesorem Krzysztofem Miszczakiem , znawcą zagadnień niemieckich z SGH, byłym dyrektorem Fundacji Polsko-Niemieckiej i współpracownikiem kilku polskich rządów
http://www.krzysztofmiszczak.pl/wywiady/radio-wnet-wywiad-trudne-rozmowy-o-historii

Krzywe zwierciadło
Superstacja, 6.02.2017
Rozmowa z Arturem Bartoszewiczem

EKG
Radio TOK FM, 6.02.2017
Dyskusja z udziałem Wiktora Wojciechowskiego, Katarzyny Pisarskiej oraz Piotra Kuczyńskiego.

Administracja rządowa: Zamiast podwyżek dla urzędników więcej etatów
serwisygazetaprawna.pl, 6.02.2017
Tylko nieliczne urzędy w administracji rządowej będą wypłacać wyższe pensje. Pieniądze ze wzrostu funduszy wynagrodzeń trafią na dodatkowe stanowiska pracy.
(…)
Z pewnością podwyżki na poziomie 2,25 zł nie mają charakteru motywacyjnego i trzeba unikać takich sytuacji, bo to tylko frustruje pracownika – komentuje prof. dr hab. Tomasz Rostkowski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1017249,administracja-rzadowa-zamiast-podwyzek-dla-urzednikow-wiecej-etatow.html

Towalski: Turystów razi pstrokacizna naszych miast
rp.pl, 6.02.2017
Rozmowa z Rafałem Towalskim, socjologiem z SGH w Warszawie.
(…)
Globalny trend jest taki, że im zamożniejsze społeczeństwo, tym bardziej zwraca uwagę na estetykę i uporządkowanie przestrzeni publicznej. Nie upatrywałbym tu przyczyny w zmianie świadomości Polaków. Z badań wynika, że Polacy – nie wliczając lokalnych aktywistów – nie są specjalnie przeciwni grodzonym osiedlom. Co więcej, jeżeli zapytamy ludzi, czy wolą osiedle zamknięte, strzeżone, czy osiedle otwarte, to większość opowie się za tym pierwszym. Choć wiążą się z tym także minusy.
http://www.rp.pl/Kraj/302069889-Towalski-Turystow-razi-pstrokacizna-naszych-miast.html#ap-1

Wieści z Unii: Europa okiem eksperta
radiobiper.pl, 6.02.2017
Artykułem prof. Jerzego Menkesa o Systemie Sądu Inwestycyjnego w kontekście umów handlowych CETA i TTIP rozpoczynamy nowy cykl publikacji „Europa okiem eksperta”.
(…)
System Sądu Inwestycyjnego w kontekście polskiej debaty na temat Umowy handlowej między Unią Europejską i Kanadą (CETA) i Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Prof. Jerzy Menkes analizuje polskie doświadczenia z arbitrażu inwestycyjnego.
http://www.radiobiper.info/2017/02/06/wiesci-z-unii-europa-okiem-eksperta/

#PROSTOzPARKIETU
rp.pl, 6.02.2017
Ireneusz Dąbrowski - Czy GPW to efektywny rynek?
http://www.rp.pl/PROSTOzPARKIETU/170209377-Ireneusz-Dabrowski---Czy-GPW-to-efektywny-rynek.html#ap-1

Carsharing: w Warszawie wynajmiesz auto jak rower. Za minutę jazdy 1,2 zł?
polskieradio.pl, 6.02.2017
W drugiej połowie tego roku Warszawa planuje uruchomienie wypożyczalni miejskich samochodów w formule tzw. carsharingu.
(…)
Jednak to czy samochodowe Veturilo odniesie sukces, będzie zależało, m.in. od tego, czy warszawiacy zrezygnują z własnego samochodu na rzecz miejskiego podobnie jak ma to miejsce w innych krajach - podkreśla dr Michał Wolański z Katedry Transportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
http://www.polskieradio.pl/42/5351/Artykul/1724576,Carsharing-w-Warszawie-wynajmiesz-auto-jak-rower-Za-minute-jazdy-12-zl

Przybywa podróżnych w pociągach
gpcodziennie.pl, 6.02.2017
Ponad 292,4 mln pasażerów przewiozła polska kolej w 2016 r. To wynik prawie taki sam jak w 2008 r., gdy z usług przewoźników kolejowych skorzystało 292,7 mln osób.
(…)
Pociągi pasażerskie pokonują u nas średnio 7 tys. km rocznie, ale na Węgrzech 11 tys. km, w Czechach 12 tys. km, a w Niemczech 23 tys. km. Inwestujemy w tabor i infrastrukturę, wciąż jednak skąpimy pieniędzy na przewozy. A to one kreują bardzo dużo miejsc pracy, a także wpływy podatkowe – twierdzi dr Michał Wolański z Katedry Transportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
http://gpcodziennie.pl/60520-przybywapodroznychwpociagach.html

Prof. Oręziak o CETA: W korporacyjnej pułapce (cz. 2)
wieczorna.pl, 5.02.2017
Z prof. Leokadią Oręziak, ekonomistką, kierownikiem Katedry Finansów Międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej, o tym, jak wielkie przedsiębiorstwa próbują podporządkować sobie Unię Europejską i poszczególne kraje, rozmawia Przemysław Prekiel (Tygodnik Faktycznie).
http://wieczorna.pl/articles/864418-prof-oreziak-o-ceta-w-korporacyjnej-pulapce-cz-2

Prof. Oręziak o CETA: W korporacyjnej pułapce (cz. 1)
wieczorna.pl, 4.02.2017
Z prof. Leokadią Oręziak, ekonomistką, kierownikiem Katedry Finansów Międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej, rozmawia Przemysław Prekiel (Tygodnik Faktycznie).
http://wieczorna.pl/articles/863234-prof-oreziak-o-ceta-w-korporacyjnej-pulapce-cz-1

Jak Polacy odzyskiwali majątki skonfiskowane przez zaborców
newsweek.pl, 4.02.2017
II Rzeczpospolita stanęła wobec roszczeń o zwrot majątków skonfiskowanych przez zaborców. Do którego powstania się cofnąć, aby oddać sprawiedliwość? – opowiada prof. Wojciech Morawski.
http://www.newsweek.pl/historia/roszczenia-o-zwrot-majatkow-skonfiskowanych-przez-zaborcow,artykuly,404757,1.html

To był dzień na świecie
polsatnews.pl, 4.02.2017
Nowy sekretarz obrony USA w Korei Płd. i Japonii: uspokajanie sojuszników. Wobec zagrożenia ze strony Korei Płn. i Chin Waszyngton daje Seulowi i Tokio takie gwarancje, jakie bardzo by chciały usłyszeć stolice naszego regionu w związku z zagrożeniem rosyjskim. O miejscu Ameryki w strefie Azji i Pacyfiku mówią prof. Krzysztof Kozłowski (SGH) i red. Krzysztof Renik (Polskie Radio).
http://www.polsatnews.pl/wideo-program/to-byl-dzien-na-swiecie-unijni-przywodcy-na-malcie_6392839/

EKG
Radio TOK FM, 3.02.2017
Eksperci o polskiej gospodarce. Dr Piotr Maszczyk

Wielka zagadka za Atlantykiem
rp.pl, 3.02.2017
Jak polityka Donalda Trumpa wpłynie na polsko-amerykańskie relacje w biznesie – dyskutowano na seminarium Pracodawców RP „GPS Przedsiębiorcy".
(…)
Według Pawła Pietrasieńskiego z SGH, zważywszy na wielkość polskiej gospodarki, nasz bilans handlowy w obrotach z USA mógłby wyglądać lepiej.
http://www.rp.pl/Debaty-ekonomiczne/302029830-Wielka-zagadka-za-Atlantykiem.html

Bezrobocie w Polsce na rekordowo niskim poziomie, a 18 procent młodych Polaków nie pracuje. Dlaczego?
polskieradio.pl, 3.02.2017
Choć bezrobocie w Polsce mamy dziś rekordowo niskie, to cały czas problemem jest sytuacja ludzi młodych na rynku pracy.
(…)
Z danych Eurostatu wynika, że w  Polsce na koniec ubiegłego roku bezrobocie wśród osób do 25 roku życia wynosiło ponad 18 procent - w ciągu roku ten wskaźnik spadł o dwa procent - tłumaczy dr Anna Ruzik-Sierdzińska, ze Szkoły Głównej Handlowej.
http://www.polskieradio.pl/42/5751/Artykul/1723609,Bezrobocie-w-Polsce-na-rekordowo-niskim-poziomie-a-18-procent-mlodych-Polakow-nie-pracuje-Dlaczego

To był dzień - Perfekcyjna strategia
polsatnews.pl, 3.02.2017
02 lutego 2017. To jest nasza najważniejsza strategia i ona musi być perfekcyjna - tak premier Beata Szydło tłumaczy opóźnienia w przyjęciu dokumentu, który przygotowuje wicepremier Mateusz Morawiecki. W programie porozmawiamy o tym, co zrobić, by Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie była tylko listą pobożnych życzeń i stała się początkiem prawdziwego rozwoju. Gość: dr Artur Bartoszewicz (ekonomista, SGH).
http://www.polsatnews.pl/wideo-program/to-byl-dzien-perfekcyjna-strategia_6392706/

Czy potrzebujemy metropolii w Polsce?
polskieradio.pl, 3.02.2017
Nie możemy uciec od współpracy metropolitalnej jeśli chodzi o Warszawę i inne duże miasta w Polsce. O tym się mówi od wielu lat.
(…)
Goście: dr Jakub Szlachetko (Instytut Metropolitalny z PR Gdańsk), Grzegorz Kubalski (Związek Powiatów Polskich), Remigiusz Górniak, SGH (wiceburmistrz Sulejówka)
http://www.polskieradio.pl/7/4399/Artykul/1723614

Polska i Świat
TVN24, 2.02.2017
Sokoły w samolotach. Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska

To był dzień
Polsat News, 2.02.2017
Rozmowa z dr. Arturem Bartoszewiczem

Poranek Info
TVPInfo, 2.02.2017
Rozmowa na temat podatków. Dr Artur Bartoszewicz

EKG
Radio TOK FM, 2.02.2017
Eksperci o polskiej gospodarce. Dr Piotr Maszczyk

Trudna walka z przestępcami wyłudzającymi VAT
polskieradio.pl, 2.02.2017
"Zidentyfikowaliśmy ogromny proces wyłudzeń VAT. Na samej elektronice użytkowej, w ciągu ostatnich 2 lat, mieliśmy do czynienia z fikcyjnym eksportem na sumę ok. 20 mld złotych, a cała tzw. vatowska luka może mieć wartość 40-60 mld złotych", powiedział niedawno Minister Rozwoju i Finansów, Mateusz Morawiecki. Gość: dr hab. Dominik Gajewski.
http://www.polskieradio.pl/7/4399/Artykul/1723229

Stany Zjednoczone. Szansa dla inwestorów, kłopoty dla eksporterów
wnp.pl, 2.02.2017
Efekty rządów Donalda Trumpa wciąż pozostają wielką zagadką, można jednak przypuszczać, że przedsiębiorcy którzy chcą inwestować w Stanach Zjednoczonych, mogą liczyć na ułatwienia. Eksporterzy - wręcz przeciwnie.
(…)
Paweł Pietrasieński ze Szkoły Głównej Handlowej wskazywał jednak, że nie należy Stanów Zjednoczonych traktować jako całości, a ze względu na różnice w poszczególnych ustawodawstwach stanowych należałoby raczej traktować USA jako 50 różnych rynków.
http://www.wnp.pl/wiadomosci/stany-zjednoczone-szansa-dla-inwestorow-klopoty-dla-eksporterow,291148_1_0_0.html

Uczelnie powinny dokonać autorefleksji
Dziennik Gazeta Prawna, 2.02.2017, Urszula Mirowska-Łoskot
PKA stoi na straży jakości kształcenia w szkołach wyższych.
(…)
Komisja wychodzi z założenia, że uczelnie działają w dobrej wierze. Tymczasem jest grono takich, które mają inne cele niż zapewnianie wysokiej jakości nauczania - uważa prof. Marek Rocki, były przewodniczący PKA, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Więcej dzieci z 500 plus czy z in vitro
Gazeta Wyborcza, 2.02.2017, Leszek Kostrzewski
W tym roku program będzie kosztował 23 m Id zł i załóżmy, że urodzi się o 23 tyś. więcej dzieci. Wypada więc, że na jedno dodatkowo urodzone dziecko wydamy 1 min zł rocznie.
(…)
Rozmowa z dr. Pawłem Kubickim ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, specjalistą od polityki społecznej.

Polski kapitał nie ma forów
Puls Biznesu, 2.02.2017
Banki zaczną szybko pozbywać się franków.
(…)
Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, nie zniechęca zagranicznych inwestorów do inwestowania w banki. Zniechęca natomiast banki do kredytów frankowych.

EKG
Radio TOK FM, 1.02.2017
Eksperci o polskiej gospodarce. Dr Jakub Borowski

Wiadomości ekonomiczne
PR1, 1.02.2017
Fuzje bankowe. Dr Adam Czerniak

Pierwsze Śniadanie w TOK-u
Radio TOK FM, 1.02.2017
Prognozy wzrostu gospodarczego. Dr Artur Bartoszewicz

Rząd ogłasza swój program żłobkowy. Ale dla maluchów i tak zabraknie miejsc
wyborcza.pl, 1.02.2017
Przeznaczymy na opiekę żłobkową 500 mln zł, utworzymy 12 tys. nowych miejsc opieki - pochwaliły się w poniedziałek premier Beata Szydło i minister rodziny Elżbieta Rafalska.
(…)
Zdaniem dr Igi Magdy z Instytutu Badań Strukturalnych oraz z SGH każde nowe miejsce w żłobku jest cenne, jednak liczba zapowiedziana przez rząd nie jest zadowalająca.
http://wyborcza.pl/7,75398,21318336,pis-doklada-pieniedzy-na-zlobki-ale-dla-maluchow-i-tak-zabraknie.html?disableRedirects=true

Więcej dzieci rodzi się dzięki 500 Plus? Demograf: Polityk może tak mówić, bo nikt go z tego nie rozliczy
wyborcza.pl, 1.02.2017
W tym roku program będzie kosztował 23 mld zł i załóżmy, że urodzi się 23 tys. więcej dzieci. Wypada więc że na jedno dodatkowo urodzone dziecko wydamy 1 mln zł rocznie.
(…)
Zdecydowanie tańszym sposobem, który jest nastawiony wyłącznie na dzietność jest dofinansowanie in vitro - mówi w rozmowie z "Wyborczą" dr. Paweł Kubicki ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, specjalista od polityki społecznej.
http://wyborcza.pl/7,155287,21319813,wiecej-dzieci-rodzi-sie-dzieki-500-plus-demograf-polityk-moze.html?disableRedirects=true

Najlepszy przyjaciel inwestora
rp.pl, 1.02.2017
Warto kupować akcje, które są w długoterminowym trendzie wzrostowym.
(...)
Krzysztof Borowski, profesor SGH, specjalista od analizy technicznej, zwraca uwagę na kilka takich firm. Przykładem najbardziej działającym na wyobraźnię inwestorów jest producent gier CD Projekt.
http://www.rp.pl/Lokaty-i-inwestycje/302019897-Najlepszy-przyjaciel-inwestora.html

Zobaczyć miasto w całości
dwutygodniksuwalski.pl, 1.02.2017
Do opracowania Zintegrowanego Programu Rewitalizacyjnego Miasta Suwałki na lata 2017-2023 przystąpiło Miasto Suwałki
(…)
Dr Aleksandra Jadach-Sepioło ze Szkoły Głównej Handlowej, specjalistka w dziedzinie rewitalizacji wyjaśniała, że rewitalizacja nie polega na remontach zaniedbanych części miasta, ale na wprowadzaniu do takich miejsc nowych funkcjonalności, a przede wszystkim na umiejętnym łączeniu procesów społecznych, zachodzących w różnych częściach miasta i zintegrowaniu wokół nich działań różnych podmiotów: mieszkańców, przedsiębiorców, parafii, instytucji, organizacji pozarządowych.
http://dwutygodniksuwalski.pl/zobaczyc-miasto-calosci/

Sprawiedliwość Dziejowa
Newsweek Historia. 1.02.2017, Karolina Lewicka
Rozmowa z prof. Wojciechem Morawskim
(…)
Pierwsze majątki przepadły już po pierwszym rozbiorze. Stracili je ci, którzy nie chcieli złożyć przysięgi na wierność Katarzynie II. Mogli wprawdzie sprzedać ziemię i wyjechać za granicę, ale trzymiesięczny termin dany na taką operację był - i doskonale wiedziały o tym zaborcze władze - po prostu nierealny.

Trzy Pytania
Polska Gazeta Transportowa, 1.02.2017
Rozmowa z prof. Haliną Brdulak
(…)
Dynamika zmian, zachodzących w branży TSL jest ściśle powiązana z pozostałymi sektorami gospodarki i poziomem wymiany handlowej z głównymi partnerami Polski. Prognozy z początku 2016 r., dotyczące tempa wzrostu gospodarczego nie sprawdziły się, a stopa wzrostu uległa w rzeczywistości obniżeniu o ponad 0,5 punktu procentowego.

Rok narcyza i Big Data
Gazeta Bankowa, 1.02.2017, dr hab. Grzegorz Szulczewski
Mało kto już pamięta, że na zdjęciach pokazywanych przez znajomych można było jeszcze kilka lat temu podziwiać egzotyczne krajobrazy czy wieżę Eiffla. Dziś co trzecie zrobione zdjęcie to selfie, na którym wieżę Eiffla dostrzeżemy jedynie w tle, większość ekranu zasłania bowiem roześmiana twarz robiącego zdjęcie.

Archiwum